Transfer niepełnosprawnego i seniora

Opieka nad osobą niepełnosprawną może być łatwa o ile używa się odpowiedniego oprzyrządowania. Pisałam już o używaniu podnośników,które w znacznym stopniu ułatwiają transfer niepełnosprawnego i seniora. Można go wykonać z minimalnym użyciem siły opiekuna. Często samo przemieszczenie z wózka inwalidzkiego na łóżko nie załatwia problemu. Wielu niepełnosprawnych nie jest w stanie samodzielnie przemieszczać się na łóżku, gdyż ich stan zdrowia nie pozwala na samodzielną zmianę pozycji. Przekręcanie się można ułatwić używając produktów zwanych: ślizg, poślizg, łatwoślizg, mata poślizgowa, deski poślizgowe, pas transportowy i siedzisko transportowe.  Niestety w przypadku tych udogodnień nie ma jednolitej terminologii, a tym samym nie ma jednej nazwy własnej, która określałaby własnie grupę tych produktów. To sprawia, że szukanie potrzebnych rzeczy wymaga dużej kreatywności potrzebującego niemniej jednak nie jest to niemożliwe.

 

Deska poślizgowa

Produkt ten służy do przemieszczania osoby niepełnosprawnej z wózka inwalidzkiego na toaletę, czy też na brzeg łóżka. Deska poślizgowa ma bardzo gładką powierzchnię, która minimalizuje tarcie i tym samym zmniejsza opór. Niepełnosprawny może samodzielnie przemieścić się z miejsca na miejsce. Szczególnie przydatne dla osób o osłabionej sile mięśniowej, także dla osób starszych.

Ślizg transfer niepełnosprawnego

Maty poślizgowe, łatwoślizg, ślizg transfer niepełnosprawnego i seniora

Te trzy nazwy określają ten sam produkt. Rulon materiału poślizgowego zszyty w jednym miejscu. Dzięki ślizgowi można w bezpieczny sposób dla opiekuna zmienić pozycję osoby leżącej. Ten produkt posiadam i muszę zaznaczyć, że na początku trzeba się przyzwyczaić, gdyż ślizg jest naprawdę śliski. Potrzebowałam asekuracji, szczególnie jak siedziałam na ślizgu, na łóżku z nogami spuszczonymi w dół. Dzięki ślizgowi, osobę leżącą, można przesunąć w odpowiednie miejsce na łóżku. U nas się sprawdziło w szpitalu, pielęgniarka była w stanie samodzielnie mnie przekręcić. W domu sprawdza się codziennie. Mąż przekręca mnie w noc kilka razy. Kiedyś korzystaliśmy z szytych przez ciocię prześcieradeł ze śliskiego materiału. Teraz ślizg robi robotę i można go zabierać ze sobą np. do hotelu. Jak widać na zdjęciu jest zrobiony z bardzo cienkiego, ale ogromnie wytrzymałego materiału. Transfer niepełnosprawnego jest bardzo ułatwiony i serdecznie polecam ten produkt.

 

Ślizg transfer niepełnosprawnego

 

Pasy transportowy

Pomaga opiekunowi podnieść niepełnosprawnego z pozycji siedzącej do stojącej, a później przemieścić w inne miejsce. Ma właściwości antypoślizgowe i umieszcza się go wokół tali niepełnosprawnego i chwyta za wystające elementy. Pozwala na optymalne użycie siły podczas udzielania pomocy. Dzięki użyciu tego pasa nie musimy chwytać niepełnosprawnego pod pachy celem podniesienia. To udogodnienie jest bardzo przydatne kiedy mamy w domu seniora, który ma problemy ze wstawaniem.

 

Siedzisko transportowe

Stosowane szczególnie w przypadkach ewakuacji chorego. Są zrobione z wysokiej jakości materiałów, które umożliwiają przeniesienie niepełnosprawnego na dużych odległościach. Siedzisko posiada pas asekurujący. Przydatne szczególnie wtedy jak trzeba kogoś na przykład znieść po schodach, a zrobienie tego na wózku inwalidzkim jest niemożliwe ze względów technicznych ze względu na ciasne klatki schodowe. Zajmuje mniej miejsca niż wózek i łatwiej nim manewrować.

 

Ślizg transfer niepełnosprawnego

Te wszystkie przedmioty mają na celu ułatwić opiekę nad osobą niepełnosprawną. Nie są to tanie rzeczy, ale zdrowie i życie naszych bliskich nie ma ceny, więc warto w to zainwestować. Każdy z tych produktów można kupić w Polsce, wystarczy poszukać. Ja nie polecam żadnego sklepu, bo na rynku jest ich tak wiele, że każdy znajdzie odpowiedni dla siebie.