Podnośnik

Podnośnik to niezbędny sprzęt wspomagający w życiu niepełnosprawnych z równą częstotliwością jak wózki elektryczne. Wiesz, ze choruję na rdzeniowy zanik mięśni. To genetyczna nieuleczalna (nadal) choroba, którą charakteryzuje słabnięcie mięśni szkieletowych i wszystkich innych które są w organizmie człowieka. Chory zaczyna słabnąć, czasami z tygodnia na tydzień, czasami z miesiąca na miesiąc, a czasami z dnia na dzień.

Wraz z obniżająca się sprawnością, maleje zakres czynności, które mogę wykonać sama. Wiele z tych, które kiedyś potrafiłam zrobić są dla mnie niewykonalne przez postępujący zanik mięśni. Choroba wycieńcza organizm, ale wycieńcza też opiekuna osoby chorej zmuszając go do wykonywania coraz więcej czynności.

Podnośnik niezbędny sprzęt wspomagający.

Wsparcie państwa w zakresie opieki nad chorym, nadal można odłożyć między bajki. Nic się w tej materii nie dzieje, a to co się dzieje to kropla w morzu potrzeb.  Chory w moim stanie, czyli taki, który porusza się na elektrycznym wózku inwalidzkim, potrzebuje specjalistycznych urządzeń, ułatwiających opiekę.

Jednym z tych narzędzi jest podnośnik. Podnośników jest masa. Są ich różne rodzaje i przybierają różne formy. Można je podzielić na stacjonarne i na przenośne. Ja posiadam przedstawicieli obu.

Podnośnik sufitowy

Na stałe w domu mam zamontowany podnośnik sufitowy z grupy stacjonarnych. Jak sama nazwa wskazuje montuje się go pod sufitem, a obsługuje z pilota. Składa się z szyn, które można ułożyć w taki sposób, żeby jak najlepiej spełniały swoją rolę. Posiada mechanizm ponoszący zasilany akumulatorem umieszczonym w urządzeniu, a obsługiwany jest za pomocą pilota.

Podnośnik niezbędny sprzęt wspomagający.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie tego typu podnośnika.

Tor jazdy

Przede wszystkim musisz określić swoje potrzeby, żeby rozplanować tor jazdy i zobaczyć ile szyn potrzebujesz. Każdy kawałek takiej szyny to niebagatelny koszt. Na co zwrócić uwagę przy planowaniu toru jazdy? Na pewno na jego użyteczność.

Dobrze jest móc wyznaczyć sobie drogę: miejsce parkowania wózka, sedes, wanna, prysznic, łóżko.  Takie ustawienie ma wiele zalet. Za jednym podpięciem można Cię przemieścić z różnych części łazienki do łóżka, w którym śpisz. Oszczędza to i czas i wysiłek potrzebny na zapięcie szelek.

Podnośnik niezbędny sprzęt wspomagający.

Szelki do podnośnika

Musisz wiedzieć jakie szelki są dla Ciebie odpowiednie. Czy jesteś w stanie samodzielnie utrzymać głowę, czy musisz posiadać szelki z podparciem pod głowę. Rozmiar szelek też ma znaczenie. Ważne jest żeby to były takie, w których czujesz się bezpiecznie i tego nie da się zrobić na oko – to trzeba przymierzyć.

Przyznam, że pierwsze podpięcie może być stresujące, ale lęk da się przezwyciężyć. Są różne rodzaje i rozmiary szelek, dla dzieci i dla dorosłych.  Dodatkowe szelki szybkoschnące do kąpieli, czy do pionizacji też mogą być potrzebne.

Udźwig podnośnika

Waga osoby niepełnosprawnej to jeden z powodów, dla których zaczynamy szukać udogodnień. O ile łatwo i szybciej jest podnieść dziecko, to dużo trudniej jest już podnieść pełnowymiarową kobietę lub mężczyznę. Znam wielu rodziców, który nadal uważają podnośnik za zagracający przestrzeń zbytek. Sami dźwigają swoje dzieci zapominając, że ich zdrowie nie jest stalowe. Bardzo często się zdarza, że opiekun potrzebuje specjalistycznej opieki, bo wysiadł mu kręgosłup od dźwigania.  Kupując podnośnik musimy brać pod uwagę wagę użytkownika i jej ewentualną ewaluację.  Szczególnie jeśli użytkownik ma tendencję do tycia. Podnośniki sufitowy jest dostępny w trzech różnych wersjach o różnych udźwigach 150 kg, 220 kg i 300 kg. Do wyboru jest również uchwyt 2 punktowy lub 4 punktowy, który pozwala na optymalny komfort podnoszonego.

Podnośnik niezbędny sprzęt wspomagający.

Każde szelki posiadają regulację – pętelki w różnych kolorach dzięki nim można zastosować najwygodniejszą pozycję do przenoszenia.

Podnośnik mobilny.

Obecnie na rynku jest wiele podnośników mobilnych i mamy spory wybór. Wszystko zależy od tego czego tak naprawdę potrzebujemy i jakie mamy oczekiwania. Ja przy zakupie swojego podnośnika kierowałam się przede wszystkim gabarytami urządzenia. Musiał być mały, łatwy do demontażu i zajmujący mało miejsca. Znalazłam taki. Co prawda przedstawiciel sprzedający go był bardzo niekompetentny i nieuprzejmy, ba siedziba w której kupowaliśmy była niedostępna dla osób na wózkach inwalidzkich i on nie widział w tym problemu. Cóż takie drobiazgi powodują, że więcej u niego nie kupię i będę go doradzać wszystkim znajomym, ale podnośnik spełnia swoją funkcję już ponad 15 lat.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Przede wszystkim na rozstaw nóżek i wielkość przednich kółek. Ma to istotne znaczenie przy podjeżdżaniu pod wózek, do sedesu, i pod łóżka. O ile łatwo jest podjechać pod aktywny wózek to podjechanie pod wózek elektryczny może już sprawiać trudność. W podnośniku, który posiadam nóżki nie rozsuwają się na boki skutkiem czego trzeba wjechać kółkami pod przestrzeń między podłogą a podwoziem wózka.  Kółka podnośnika, który kupiliśmy nie mieściły się w tą przestrzeń. Ten element mąż musiał wymienić na mniejsze, które spełniają swoją funkcję.

Możesz powiedzieć że w takim wypadku trzeba kupić taki z rozsuwanymi nóżkami. Można, ale nie znaleźliśmy wtedy na rynku podnośnika, który tak dobrze się transportuje – demontuje i składa jak ten. Poza tym ten z mniejszymi kółkami z przodu, umożliwia korzystanie z większości łózek hotelowych. Ba nawet jeśli łóżko nie jest na nóżkach to mamy na stanie drewniane klocki, na których w razie czego możemy podnieść łóżko na tą niezbędną wysokość.

Podnośnik niezbędny sprzęt wspomagający.

 

Jak dobrze wybrać podnośnik?

Przede wszystkim nie kupuj nic przed przetestowaniem tego. To co zdawało egzamin u innych u ciebie może się nie sprawdzić. Po drugie NIGDY nie wierz sprzedawcy na słowo. Jeśli czegokolwiek brakuje, lub cokolwiek w tej chwili nie działa – nie podpisuj przyjęcia towaru. Wszelkie ustalenia bierz na piśmie, emailu, sms`m – nie na tzw. gębę.

Nie rób takich transakcji na szybko, daj sobie czas na sprawdzenie, przetestowanie u siebie w domu. Odległości dla przeciętnego człowieka są rzeczą względną. To co w sklepie wydaje nam się maleńkim podnośnikiem w naszym domu może okazać się harharą, której nie jesteś w stanie użyć.  Konsultuj się z ludźmi którzy używają już takich rzeczy. Niektóre modele mogą być wadliwe, mało wytrzymałe i wymagające szybkiej naprawy. Patrz na gwarancję i naprawy pogwarancyjne.