Od dawien dawna włosom przypisywano duże magiczne wręcz znaczenie. Włosy były atrybutem kobiecości i męskości.

W czasach biblijnych były oznaką siły (Samson) i oddania (Maria Magdalena). W naszej słowiańskiej kulturze postrzyżyny były bardzo ważnym wydarzeniem. Rytuału dokonywał ojciec na włosach chłopca, który po obcięciu stawał się pełnoprawnym członkiem wspólnoty. Chińskie męskie warkocze, japońskie samurajskie kitki, indiańskie skalpy – utrata włosów była hańbiąca. Długie włosy mieli bogowie i wojownicy, osoby wolne i o błękitnej krwi. Łysina, włosy ogolone na jeża – to oznaka słabości, starości i wręcz hańby. Obcinanie włosów pozbawiało człowieka godności (II wojna światowa kobietom golono głowy), obcinano włosy przestępcom (pamiętam te czasy łysy=kryminalista). Kobiety długo musiały nosić włosy starannie upięte, żeby nie wodzić na pokuszenie mężczyzn. Dopiero Antoni „Antoine” Cierplikowski uwolnił kobiety spod władzy koków i warkoczy.

Kobiecość i męskość masz w sobie, dumę i siłę też,  tak to prawda, ale ile trzeba usłyszeć komplementów żeby w to uwierzyć, to tylko my wiemy prawda?

Wiecie jakie to uczucie jak człowiek bardzo chce i nie może pomóc? Jak czuje się bezsilny, bo nie może być dawcą, ani szpiku ani narządów. To tylko jeden z uroków mojej choroby, która sobie siedzi w kodzie genetycznym organizmu.
Nie mogę, bo wraz z życiem dałabym komuś kalectwo, cierpienie, a nawet śmierć. Okrutne prawa? Tak, bardzo.
Dlatego postanowiłam oddać to co mogę, włosy, które mi obrodziły i które przez ostatnie lata hodowałam na akcje Daj włos. Ci co mnie czytają wiedzą o tym, bo już wspominałam o tym przy okazji pisania o akcji #zanimzostanieszzombie organizowanej przez m.in. Dawca.pl.

Obecnie w Polsce peruki z naturalnych włosów są tylko częściowo refundowane przez NFZ, a dopłata do nich jest wyjątkowo wysoka. W odpowiedzi na tą sytuację ruszyła akcja „Daj Włos!”. Każdy, kto chce obciąć włosy, może to zrobić w dobrym celu – na peruki dla kobiet w trakcie chemioterapii. Angażujemy do współpracy zakłady fryzjerskie, które ścinają włosy w odpowiedni sposób, a następnie przekazują je nam. Dalej wędrują do perukarni Rokoko, która robi doskonałe, wygodne i piękne peruki. Te są przekazywane za darmo kobietom, które walczą z rakiem. Dzięki temu mogą wyglądać znacznie lepiej i mają więcej siły w drodze do zdrowia.
cytat ze strony Fundacji Rak`N`Roll 

Może to się wydać dziwne niektórym, ale nigdy nie miałam problemu z kobiecością. Zawsze czułam się kobieco, pewna tego, że jestem atrakcyjna, fajnie wyglądam itp. Owszem nie jestem klasyczną pięknością, ale podobam się i wiem to. Kobiecości uczą dziewczynki zazwyczaj matki. Moja dbała o bluzeczki, sukienki i kokardy we włosach. Tak włosy były w mojej rodzinie postrzegane jako jeden z dość istotnych atrybutów kobiecości.

Obiektywnie patrząc włosy to jedna z niewielu moich atutów. Przez całe swoje życie tylko 3 razy miałam taka długość jak teraz. Po komunii, po operacji kręgosłupa i teraz. Po co to piszę? Po to żebyście wiedzieli jakie to dla mnie ważne, zresztą chyba większość kobiet traktuje swoje włosy jako atrybuty kobiecości. Ważne dla mnie jest bycie piękną i wiem jak mogą się czuć kobiety, którym choroba zabiera włosy. Wiem co czują, jak zostają tego pozbawione, jak ich poczucie własnej wartości chwieje się w posadach. Chciałabym, żeby peruka zrobiona z moich włosów wywołała uśmiech na jakiejś buźce.

Chyba nie robią peruk dla Panów, ale wbrew pozorom włosy są ważne także dla mężczyzn. Pamiętam jak Kuba bardzo często o tym mówił na początku chemii, że nie będzie miał swojej nordyckiej brody.

Wierzę w to, że jak człowiek chce to może pomóc. Jeśli nie możesz oddać organów, krwi, włosów, zorganizuj akcję uświadamiającą, napisz post, udostępnij czyjś post np. mój 🙂

A tak to wyglądało  – reportaż z obcinania.

Kobiecość i męskość zaklęta we włosach - Daj włos!
Kobiecość i męskość zaklęta we włosach - Daj włos

Kobiecość i męskość zaklęta we włosach - Daj włos

 

Kobiecość i męskość zaklęta we włosach - Daj włos

Kobiecość i męskość zaklęta we włosach - Daj włos

Kobiecość i męskość zaklęta we włosach - Daj włos

Kobiecość i męskość zaklęta we włosach - Daj włos

Kobiecość i męskość zaklęta we włosach - Daj włos

To co zrobisz coś dla innych? Wiem, że tak 🙂

 Jest mi bardzo miło Nieidealnaanna obcięła i oddala swoje włosy.

Rozpoczynamy akcje #blogerzyoddajawlos

Kto następny?