Co to jest niepełnosprawność ?

Piszę już od ponad trzech lat, a tekstu o samej niepełnosprawności do tej pory nie popełniłam, nadrabiam więc.  Czym jest niepełnosprawność, jak ja kwalifikujemy, kogo nazywamy niepełnosprawnym? Wiele pytań, a odpowiedzi? Postaram się trochę rozjaśnić definiowanie niepełnosprawność.

Co to jest niepełnosprawność?

Są trzy podstawowe modele niepełnosprawności:

Model medyczny*
W modelu medycznym niepełnosprawność to długotrwały stan występowania pewnych ograniczeń w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka. Ograniczenia te spowodowane są na skutek obniżenia sprawności funkcji fizycznych, psychicznych bądź umysłowych. Jest to także uszkodzenie, czyli utrata lub wada psychiczna, fizjologiczna, anatomiczna struktury organizmu. Utrata ta może być całkowita, częściowa, trwała lub okresowa, wrodzona lub nabyta, ustabilizowana lub progresywna.

Model społeczny
Niemożność pełnego funkcjonowania w społeczeństwie na skutek barier występujących po stronie otoczenia (społecznego, kulturowego, prawnego, politycznego), w tym barier architektonicznych, etc.

Modele funkcjonalne
Niepełnosprawność jest tu definiowana przez funkcję (mówienie, chodzenie, myślenie, pamięć, etc.). Ponadto niepełnosprawność w tym ujęciu nie jest statyczna, lecz dynamiczna i następuje w odrębnych etapach, które mogą następować po sobie lub występować jednocześnie.

*Mateusz Wiliński: Modele niepełnosprawności: indywidualny – funkcjonalny – społeczny. W: Diagnoza potrzeb i modele pomocy dla osób z ograniczeniami sprawności

Podsumowując długotrwałe ograniczenie funkcji, różnych: od mówienia poprzez myślenie na chodzeniu kończąc.

Dla każdego coś innego.

Dla mnie żyjącej z chorobą od zawsze, niepełnosprawność to norma, nie wiem jak może być inaczej. Zakładam, że dla mnie nie jest to tak bolesny stan, jak dla kogoś kto utracił swoją sprawność nagle, na przykład w dorosłym życiu. Ja od maleńkości uczyłam się żyć ze swoimi ograniczeniami, postępującymi ograniczeniami. Uczyłam się jak zaakceptować to, że przestaję chodzić, podnosić rękę, że jestem coraz słabsza i że czynności, które kiedyś nie sprawiały mi trudności teraz są dla mnie niemożliwe. Nie powiem, że było łatwo, ale przecież trzeba szukać rozwiązań i możliwości zawsze. Niepełnosprawność to da mnie codzienność, normalność. 

A czym dla Ciebie jest niepełnosprawność? Pewnie tylko słowem, które kojarzy się w większości przypadków pejoratywnie. Za nim stoją osoby bezradne życiowo, potrzebujące we wszystkim pomocy, ludzie którzy są obciążeniem dla społeczeństwa. I trudno się dziwić, bo tym na co dzień jesteśmy karmieni. Nadal nie ma np. w reklamach osób niepełnosprawnych, w rządzie, w biurach. Nadal niepełnosprawny w pracy  to Yeti. Wiele z nas pracuje w domach, a na wolnym rynku, jesteśmy praktycznie niewidzialni. Zdaję sobie sprawę, że komuś kto nie miał do czynienia z niepełnosprawnością (obojętnie jaką), ciężko jest sobie wyobrazić jak taka osoba może funkcjonować. Jak gotuje, jak wiesza pranie, jak myje okna, czy nawet jak uprawia seks? Wielu z moich znajomych dopiero po kontakcie ze mną zaczęło zauważać bariery architektoniczne i chwała im za to, że potrafią się do tego przyznać.

Co to jest niepełnosprawność?

Kto jest bardziej niepełnosprawny?:

a) zdrowa fizycznie i psychicznie osoba żyjąca z zasiłków na koszt państwa, nie pracująca i nie chcąca podjąć pracy, bo „z jej wykształceniem nie ma pracy w Polsce”, spędzająca czas przy grach komputerowych, na FB, nie potrafiąca zająć się swoim życiem i codziennością.

b) niepełnosprawna fizycznie lub psychicznie osoba, której życie zaczyna się o 5 rano, bo wie że potrzebuje więcej czasu na to żeby przygotować się do pracy na 7, żyjąca w miarę samodzielnie w ustalonym rytmie, praca, dom, rodzina, być może potrzebuje asystentki lub sprzętu żeby spełniać się w roli obywatela, ale są one wsparciem a nie wymówką.

Każdy odpowie sam.

Mnie osobiście przeraża to co obecnie dzieje się ze społeczeństwem, przeraża mnie to, że coraz więcej ludzi odpuszcza sobie życie. Nie angażuje się w związki, bo to za trudne, dbać o kogoś innego i dzielić z nim życie. Są pełnoletni to jednak wolą zostać z rodzicami i nadal funkcjonować jak nastolatkowie. Powiecie, że nie mają perspektyw, że za psie pieniądze nie będą pracować. Cóż ciężko się z tym nie zgodzić, ale żeby na początku zarabiać dużo trzeba pokazać, że potrafi się coś więcej niż campić w  battlefieldzie, czy ogarniać smartfona.

Co to jest niepełnosprawność?

Czym jest więc niepełnosprawność?

Moim zdaniem definicja powinna ewoluować. Pokuszę się o stwierdzenie, że niepełnosprawność jest nabytą bezradnością  wobec życia. Brakiem potrzeby bycia przydatnym dla społeczeństwa i brakiem chęci dawania. Wiele osób niepełnosprawnych – nie WSZYSCY, jest o wiele bardziej zaradnych życiowo niż ich zdrowi rówieśnicy. Jaka jest tego przyczyna? Moim zdaniem wygodnictwo i lenistwo, zawyżone poczucie własnej wartości wykreowane przez bezkrytycznych rodziców.