Natura zazwyczaj nie jest przyjazna niepełnosprawnym.

Natura, ptaszki śpiewające, gałązki trzeszczące pod podeszwą buta. Słońce przebijające się przez korony drzew. Świeże powietrze i wszechogarniająca zieleń – pięknie prawda? Dla mnie natura to przede wszystkim jary głębokie, krzaki, nierówności terenu, podmokłe podłoże, korzenie tudzież wiele innych inności, które sprawiają, że dla mnie natura jest bardziej dzika niż dla dwunożnych.  Te całe okoliczności przyrody nie zachęcają mnie do odpoczywania na łonie natury.

Z racji niepełnosprawności ominęły mnie w czasie szkoły wszystkie wycieczki, które były organizowane zgodnie z planem edukacyjnym. Ominęła mnie też wycieczka do Białowieży. W końcu nadszedł ten czas, że sama mogę sobie organizować wycieczki, gdzie tylko zechcę i stąd też pomysł żeby zrobić sobie wypad do Puszczy. Jakby nie patrzeć na mapę to tylko dwie godziny drogi i jestem w raju.

Natura dla niepełnosprawnych - Białowieża

Dojechaliśmy bez jakiś większych trudności praktycznie pod bramę.

Natura dla niepełnosprawnych - Białowieża

Zwiedzanie czas zacząć.

Nie powiem, żebym od razu poczuła jakąś niemożebną ekscytację, ale przejście przez bramę i znalezienie się w miejscu w którym otoczona jestem zielenią spokojem i śpiewem ptaków – robi wrażenie. Przyznam Ci się, że to była jedna z niewielu wycieczek, których nie sprawdzałam.

To znaczy nie wydzwaniałam, nie pytałam jaką szerokość mają futryny, czy uda mi się wszędzie dotrzeć? Nie zrobiłam tego. Pierwszy raz w życiu stwierdziłam, że to co jest na stronie Białowieskiego Parku Narodowego w zupełności mi wystarczy.  I muszę Ci powiedzieć, że napisali prawdę.

Natura dla niepełnosprawnych - Białowieża

 

Na wejściu wita nas doskonale wyprofilowany podjazd, następnie bez żadnych przeszkód dojeżdżamy do serca muzeum.

Natura dla niepełnosprawnych - Białowieża

Szerokie drzwi, płaskie bez progowe powierzchnie.

Natura dla niepełnosprawnych - Białowieża

Oznaczenia dla osób niedowidzących.

Natura dla niepełnosprawnych - Białowieża

Podjazdy wewnątrz budynku.

Natura dla niepełnosprawnych - Białowieża

Nawet między stolikami w sali konferencyjnej była w stanie przejechać swoim wózkiem.

Natura dla niepełnosprawnych - Białowieża

Zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem, to fascynująca podróż w głąb puszczy.

Pani Przewodnik nie dość ze wykazała się ogromną wiedzą, z uprzejmością odpowiadała na wszelkie pytania, to jeszcze była bardzo zdyscyplinowana. Nie ma nic gorszego niż przynudzający przewodnik. Tego tu na szczęście nie uświadczysz 🙂

Natura dla niepełnosprawnych - Białowieża

Kolejnym miłym zaskoczeniem była winda platformowa, która nie dość ze działała to jeszcze była obsługiwana przez przemiłą Panią. Godne pochwały jest umieszczenie wjazdu winda w programie zwiedzania w taki sposób, że nie kolidowało to ze zwiedzaniem muzeum.

Trochę tych schodów było do pokonania, na szczęście w tym czasie nie stała za mną grupa innych ludzi i nie tupała nóżką ze zniecierpliwieniem.

Za to naprawdę ogromny plus.

Wszystkie ptaki puszczy w jednym miejscu.

Oczywiście nie byłabym sobą, gdybym nie zapytała ile zwierząt musiało stracić życie, żeby ta wystawa powstała. Okazało się, że powstawała (i powstaje) latami. Na ekspozycję przeznaczane są osobniki, które zginęły śmiercią naturalną.

Wjazd na wieżę widokową nie był traumą, ale przyjemnością i nie, nie boję się wysokości, uwielbiam wręcz.

Kolejnym etapem było zwiedzanie Rezerwatu Żubrów.

Ta panna nie bała się, podchodziła do samej siatki i dotykała nosem ludzkiej ręki 🙂

W rezerwacie też napotkałam na udogodnienia:

Kolejnym punktem wycieczki było Miejsce Mocy.

Osobiście mam świra na punkcie takich rzeczy jak słowiańskie obrzędy, wierzenia i mity. uwielbiam miejsca, które mają swoją historię.

Właściwie cała trasa przebiegała spokojnie i jest do przejechania, nawet na zwykłym wózku inwalidzkim. Dopiero pod koniec już przy samym miejscu mocy natrafiłam na przeszkodę, której wydawało mi się, że nie pokonam.

Ogromne skupisko wystających korzeni, które nie kończyły się na ścieżce. One wchodziły w trawę i nie dało się ich „ominąć” Przejechanie wózkiem elektrycznym przez takie przeszkody wymagało naprawdę dużo samo zaparcia o umiejętnościach i pomocy pełnosprawnych przyjaciółek nawet nie wspomnę.

Niemniej jednak udało się. i miałam przyjemność dotknąć parosetletnich drzew własną dłonią i poczuć ich siłę i wielowiekową pamięć.

Miejsce Mocy to obszary o pozytywnym promieniowaniu, tzn. występuje w nich taka forma subtelnej wibracji, która jest najzdrowsza dla człowieka. Dzięki niej w miejscach tych znacznie lepiej czujemy się, szybciej wypoczywamy, łatwiej regenerują się nasze siły witalne, uaktywnia się intuicja.

Totem, w który wkłada się grosik, który ma spowodować……. nie napiszę Ci co. Pojedź i przekonaj się sam.

Wycieczkę uważam za bardzo udaną. Polecam zwiedzenie Białowieży nie tylko osobom niepełnosprawnym.

Będąc tam nie tylko odpoczywamy, ale regenerujemy się i nabieramy siły na kolejne dni zmagania się z rzeczywistością.

Serdecznie dziękuję pracownikom Białowieskiego parku Narodowego, za potraktowanie mnie ja każdego normalnego wycieczkowicza.