SKAM – najlepszy serial dla nastolatków i dorosłych.

SKAM - najlepszy serial dla nastolatków i dorosłych.

Do obejrzenia SKAM* namówiła mnie chrześnica, z którą wiele rzeczy robimy razem. Ostatnio byłyśmy na Orange Warsaw Festiwal i Pierwszym Comic Conie, a teraz przed nami Polkon w Lublinie.

Na początku myślałam, że to kolejna akcja jakich wiele w kinie. On kocha ją ona jego nie kocha, ale kocha jego przyjaciela przy okazji ktoś umiera, ktoś zostaje zabity, a inny skrzywdzony. No, ale dałam serialowi szansę, tym bardziej że Młoda „piała” na jego punkcie. Przyznam Ci się, że bardziej chciałam zobaczyć co ją aż TAK kręci, a nie sam film. Nieważne.

Uwielbiam kulturę skandynawską, kocham kino Triera, kocham Most nad Sundem, Forbrydelsen. Czytam skandynawskie kryminały i ciągle znajduję w nich coś nowego i odkrywczego. Uwielbiam tę powolność, niedopowiedzenia i tajemnice.

Pierwszy plus serialu SKAM to fakt, że jest norweski i traktuje o młodzieży.

To jedno zdanie podpowiada Ci, że to nic nowego, nudy jakieś. Ot, kolejna historia jakich wiele w kinie. I tu na szczęście się mylisz, bo SKAM to absolutne novum, jeśli chodzi o seriale. Scenariusz jest napisany bardzo mądrze, a reżyseria poprowadzona tak, że nie wiadomo kiedy stajemy się przyjaciółmi pierwszoklasistek Vilde, Evy, Noory, Chris i Sany.

Całość składa się z 4** sezonów, w każdym kto inny jest narratorem. Odcinki są krótkie, czasami dwudziestominutowe, czasem dłuższe, tak samo z ilością odcinków w sezonie. Nie ma reguły.

SKAM - najlepszy serial dla nastolatków i dorosłych.

W serialu praktycznie nie ma dorosłych i tu drugi plus. SKAM – najlepszy serial dla nastolatków

Oczywiście istnieją jacyś rodzice, jacyś nauczyciele, ale życie widzimy oczami młodzieży.

Kolejny plus to fakt, że zagrali w nim nastolatkowie, którzy z aktorstwem nie mieli nic wspólnego. Dzięki temu serial zyskuje bardzo na naturalności. Są prawdziwi, mają swoje naturalne nawyki np. pociąganie nosem, powolne mówienie. Tak, wiem tego można się nauczyć, oni z tym do serialu przyszli i czasami widać tą ich nieporadność.

Jeszcze jeden ważny plus to sposób kręcenia.

Długie ujęcia, pokazujące twarze i emocje nastolatków, długie, ale nie dłużące się. Widzisz dokładnie każdy tik, drganie powieki i spojrzenie.

Następny plus to historie.

SKAM - najlepszy serial dla nastolatków i dorosłych.

Historie tej młodzieży, które siłą rzeczy zazębiają się między sobą. Reżyserka i scenarzystka Julie Andem pokazuje nam sposób myślenia młodych Norwegów. Norwegia jest z jednej strony krajem bardzo praworządnym, a z drugiej wolność to dla nich sprawa priorytetowa. W serialu widać jak na dłoni absurdy, z którymi na co dzień zmaga się młodzież. Są wychowani do wolności, wolności swoich przekonań, zachowań.

A co się dzieje kiedy nasza wolność łamie wolność drugiej osoby? Jak wtedy poradzić sobie z emocjami, które w sobie trzymamy skoro dorośli zapodziali się gdzieś w swoim świecie? Jak nauczyć się zaufania?

Bohaterowie Skam są całkiem inni niż nasi nastolatkowie.

To co u nas jest powodem do hejtu, w norweskiej szkole jest akceptowalne, ba nawet można uznać to za normę. Tam obciachem jest nabijanie się z tego, że ktoś jest inny. Tego się po prostu nie robi. Nie hejtuje się kolegi za to, że ma problem z określeniem swojej tożsamości seksualnej. Nie hejtuje się koleżanki za to, że się napiła i nie pamięta, czy została zgwałcona. Jak widzisz poruszane tematy do łatwych nie należą, ale pokazano je na tyle umiejętnie, że nie razi ich bezpośredniość i brutalność.

Serię inicjuje wątek Evy, który zaczyna się w czasie trwania tak zwanego Russefeiring. To zwyczaj klas kończących szkołę, swoisty chrzest na dorosłego. Wtedy można łamać wszystkie zasady, pić na umór i eksperymentować z czym tylko nam się podoba. Dopiero po tym święcie młodzież przystępuje do egzaminów kończących szkołę***.

Norwegia to wymieszanie narodowości, a co za tym idzie kultur i religii, które daje nam dość wybuchowego szejka. Wydawałoby się, że on powinien lada moment eksplodować. To się jednak nie dzieje, w sposób jaki mogłoby się wydawać.

 

Jeśli masz w domu nastolatka, obejrzyj ten serial wraz z nim. Gwarantuję nie tylko dobra zabawę, ale też okazję do porozmawiania o naprawdę ważnych rzeczach.

SKAM - najlepszy serial dla nastolatków i dorosłych.

*  Skam – z norweskiego wstyd

** niestety nie będzie więcej sezonów norweskiego SKAM, prawa zostały sprzedane do USA i jak znam życie to serial będzie popsuty bardzo.

***Chcesz przeczytać więcej na temat tej tradycji udaj się na bloga Patinorway.