Food&Health druga edycja Warszawa

///Food&Health druga edycja Warszawa

Food&Health druga edycja Warszawa

Food & Healith do konferencja, której pomysłodawczynią i organizatorką jest Anna Makowska w sieci znana jako Doktor Ania.

To już druga edycja, w kwietniu w Gdyni odbyła się pierwsza edycja, w której też miałam przyjemność uczestniczyć.

Konferencja ma na celu przybliżenie zdrowych nawyków żywieniowych i pokazanie że życie w tym nurcie nie wymaga od nas nie wiadomo jakiego wysiłku. Jak wiemy najtrudniej jest zacząć i tak jest i w tym przypadku, najtrudniej się zebrać żeby pojechać do innego miasta i najtrudniej wykrzesać z siebie siły po całym tygodniu pracy. Jednakowoż udało się. Pojechaliśmy do Warszawy.

Food&Health druga edycja Warszawa

Konferencję rozpoczął wykład Mateusza Banaszkiewicza „Czy stres może być dla nas korzystny?”

Food&Health druga edycja Warszawa

Mariusz podał nam mnóstwo przykładów kiedy to stres umocnił nas, zmobilizował do działania słowem kiedy stres wpływa pozytywnie. Przekazał sposoby jak zmienić myślenie o stresie. Pokazał że przekłucie stresu w coś pozytywnego jest możliwe i daje pozytywne rezultaty. Oczywiście są przypadki kiedy stres szkodzi.

Food&Health druga edycja Warszawa

Kolejnym prelegentem była Justyna Nater z wykładem na temat oczu i rewelacjach które możemy przeczytać w internecie na temat wzroku. „Kiedy Google kłamie… Internetowe prawdy i mity dotyczące wzroku.”

Food&Health druga edycja Warszawa

Wiele pożytecznych informacji między innymi ta dotycząca tego w jakie odległości od oczu używamy smartfona. Czy to ma znaczenie dla oczu, czy też nie.  I wiadomość kluczowa jak dla mnie, bo już, już miałam zakupić. Odnośnie kolorowych soczewek do oczu. Wiesz, te eventy, przebrania itepe.  Niestety używanie soczewek niewiadomego pochodzenia może przyczynić się do chorób oczu.

Food&Health druga edycja Warszawa

Pokazała nam na slajdzie niezbyt ciekawe zdjęcia chorób oczu.  Po tym wykładzie nie kupię już soczewek na Alie.

Następnie dowiedzieliśmy się o tym jak nie marnować żywności.

Joana Buda „Nie marnuj zdrowia, czasu i pieniędzy. Dobre praktyki w zakresie niemarnowania żywności.”

Food&Health druga edycja Warszawa

Najciekawsze z tego wykładu, oczywiście poza oczywistymi oczywistościami, że nie warto marnować jedzenia, było uświadomienie prelegentów, że Bank Żywości w ubiegłym roku uratował przed zmarnowaniem 2 tony żywności i nakarmił nią 15 tyś głodnych osób.

Kolejna ważna rzecz to patrzenie na oznaczenia: ważne do, spożyć przed. Różnią się bardzo. „Ważne do”, bezwzględnie nie spożywamy po terminie na opakowaniu, „spożyć przed”, możemy spożyć. Na przykład kasza, ryż,  mogą być przechowywane do 100 lat, a zboża nawet 2000 lat. No i przyznaj się ile torebek ryżu wyrzuciłeś, bo był już „po terminie”?

Food&Health druga edycja Warszawa

Po wystąpieniu była przerwa kawowa, gdzie mogliśmy obejrzeć wspaniałe włoskie torebki, poprawić makijaż, przetestować naturalne kosmetyki, zbadać wzrok i skorzystać między innymi z porad stylistki Iwony Góry.

Food&Health druga edycja Warszawa

Jak każda kobieta, lubię trochę czasu (niewiele zdecydowanie, niewiele) poświęcić swojej garderobie. I tak w końcu miałam okazję usłyszeć i sama stwierdzić w jakich kolorach jest mi do twarzy. Przymierzyłam wszystkie 12 tablic i wspólnie z Iwoną wybrałyśmy dwie. Oczywiście na żadnej z nich nie ma koloru czarnego, smuteczek.

Food&Health druga edycja Warszawa

Mój typ urody to zdecydowanie lato. No i czeka mnie wymiana garderoby.

Food&Health druga edycja Warszawa

Koleżanki skorzystały z porad kosmetycznych, ja niestety nie dopchałam się.

Food&Health druga edycja Warszawa

Ja za to słuchałam opowieści i testowałam smakowitości Profesora Ciekawskiego.  Bardzo ciekawie i inspirująco opowiadał o powstawaniu chleba.

Food&Health druga edycja Warszawa

Spróbowałam specjalnie na tę okazję upieczonego chleba na zakwasie (wysuszony zakwas na rozpoczęcie swojej produkcji dostaliśmy w kopertach), różnego rodzaju past. Między innymi sexy buraczków i hummusu z ogórkiem.

Food&Health druga edycja Warszawa

Food&Health druga edycja Warszawa

Było pysznie zdrowo i smacznie.

Na tę konferencję matki mogły przyjść z dziećmi. Te miały zapewnioną opiekę i warsztaty. Między innymi na temat „Leki to nie cukierki” przeprowadzone przez Magdalenę Stolarczyk. Profesor Ciekawski również opiekował się dziećmi.

Food&Health druga edycja Warszawa

Po przerwie Anna Makowska opowiedziała nam o  „Simple Smart Life”, czyli jak robić żeby się nie narobić.

To znaczy jak wdrażać zdrowe nawyki do naszego codziennego żywienia

Food&Health druga edycja Warszawa

Rozprawiła się z naszymi najczęstszymi wymówkami. I okazało się, ze to nieprawda że nie mamy na to czasu, że nie mamy pieniędzy czy brakuje nam chęci. Wystarczy posłuchać Ani i zdrowsze życie wydaje się być tuż, tuż na wyciągnięcie ręki. Przyznam się, że kilka z tych sposobów już stosuję między innymi nie jem na „trasie” czy na mieście tylko przygotowuję kanapki.

Kolejnym prelegentem była Janina Bąk  „Czy jeśli wsadzisz nogi do piekarnika, a głowę do lodówki, to będzie ci w sam raz?”

Byliśmy jak ekipa śledczych z „Ojca Mateusza”,  tropiliśmy największe zbrodnie błędnego wnioskowania i rozwiązywaliśmy zagadki statystyczne. Janinę chyba wszyscy znają. TO kultowa postać internetów. Na swoim fanpage Janina Daily częstuję na sporą dozą dobrego humoru i niewielką tylko ilością sarkazmu albo na odwrót. 😀 Jej się nie da scharakteryzować w kilku zdaniach, faktem jest, ze podczas jej wystąpienia sala pękała ze śmiechu. Dowiedzieliśmy się za co kocha regresję statystyczną i jak szybko można ją wkurzyć: „to musi być prawda, u mnie się sprawdziło”.

Food&Health druga edycja Warszawa

Janina to zdecydowanie najśmieszniejszy punkt konferencji.

Food&Health druga edycja Warszawa

Po wystąpieniu udaliśmy się na lunch eco. I wiecie co? Dało się to zjeść. Zupa krem z pieczonej papryki, owoce, deska serów i kanapki. Jedzenie serwował Organic Coffe, składy używanych produktów zostały osobiście sprawdzone przez Anię.

Food&Health druga edycja Warszawa

Oprócz wyżej wymienionych wystąpili także inni prelegenci, którzy podzielili się z nami swoja wiedzą, spojrzeniem na świat i ciekawymi przemyśleniami.

Obsługę konferencji i wolontariuszy jak zawsze zapewniła Dagmara Sobczak – Socjopatka. Dzięki Twoim wolontariuszom nie zgubiliśmy się w odmętach Eurocentrum i bezpiecznie dotarliśmy na konferencję. Obiekt w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo.

Zdjęciami jak zawsze zajęła się Olga Diana Jasinska z Jasinska Pro. Ruda ma tą energię i ogień w sobie i cudownie to oddaje w zdjęciach.

Food&Health druga edycja Warszawa

zdjęcie: Olga Diana Jasińska

Niestety nie wszystko było tak piękne jak konferencja. Zostaliśmy całkowicie „olani” przez warszawskie organizacje zajmujące się osobami niepełnosprawnymi. Wysłaliśmy (byłam w ekipie wspomagającej Anię) mnóstwo zaproszeń, dzwoniliśmy i nie było chętnych. Osobiście traktuję to jako porażkę totalną.

Na szczęście było mnóstwo innych, chętnych, którym ich zdrowie nie jest obojętne i z radością spędzali z nami ten czas.

Mimo wszystko to był bardzo udany dzień i z niecierpliwością oczekuję III Edycji Food & Health.

zdjęcia: Paweł Orłowski, Renata Orłowska

About the Author:

Wyobraź sobie kobietę o zaraźliwym uśmiechu i roześmianych oczach, jej rude, długie włosy powiewają na wietrze i niesfornie spadają na twarz. Kobietę dojrzałą na tyle, że wie czego oczekuje od życia, ma jasno ustalone cele, ustabilizowaną pozycję, pracę, dom, ale na tyle dziewczęcą, że wciąż poszukuje nowych inspiracji, zainteresowań, nadal z ciekawością dziecka obserwuje świat i ludzi, a to co widzi i co ją fascynuje opisuje na blogu. Cześć to ja Zaniczka - miło Cię poznać.

23 komentarze

 1. Pani Kierowniczka Październik 8, 2017 at 7:42 pm - Reply

  Fajne wydarzenie – słyszałam, ale niestety nie mogłam się pojawić. Dzięki za relację!

 2. Monika | Konfabula.pl Październik 9, 2017 at 7:44 am - Reply

  Masz zdjęcie z Janiną? Ojjjjjjj…. zazdraszczam!!!

 3. Lifestylerka Październik 9, 2017 at 9:40 am - Reply

  Świetne przedsięwzięcie. Mam nadzieję, że kolejnym razem dojadę :). Super sprawa z doborem kolorów! Myślę, że mojej codziennej palety kolorów, w które się ubieram na 100% ta pani nie miała. Są to wszystkie odcienie szarości od białego po czarny :))))))).

 4. Katarzyna Mirek Październik 9, 2017 at 10:18 am - Reply

  Al fajne było to wydarzenie. Nawet o nim nie wiedziałam 🙁 Ale dziękuję za relację

 5. Monika Dudzik Październik 9, 2017 at 10:55 am - Reply

  Interesujące przedsięwzięcie. Świadomości w kwestiach zdrowotnych nigdy za wiele;)

 6. Beata Redzimska Październik 9, 2017 at 1:31 pm - Reply

  Reniu, ale sympatyczne wydarzenie. Chetnie posluchalabym i posmialabym sie przy okazji tego wykladu Janiny (czy mozna go gdzies odsluchac). Ano patrz, ja tez jestem kolorystycznym latem: moja paleta to chlodne kolory: niebieski, fiolet… Ale ciagnie mnie do nich od dziecka. Pozdrawiam serdecznie Beata

 7. Artur Kierzek Październik 9, 2017 at 3:46 pm - Reply

  Rewelacja! Świetna impreza, no i genialna relacja. Przyzna,. że miałem zamiar przejrzeć ale już po pierwszym akapicie przeczytałem od deski do deski 🙂 Informacja od ryżu bezcenna, a „sexy buraczki” do wykorzystania 🙂 Jeśli pozwolisz to na użyję chętnie tego określenia jak tytułu 🙂 Dziękuję za kilka minut przyjemności czytania Twojego tekstu 🙂 Pozdrawiam!

 8. Narwany Październik 9, 2017 at 9:13 pm - Reply

  Wszyscy ostatnio jeżdżą po jakichś konferencjach, maratonach i tak dalej. Najpierw Witek, potem Artur, teraz Ty. A ja co? Siedze na studiach. Najwyższa pora już coś z sobą zrobić chyba. Dobrze, że w przyszłym tygodniu jadę do Żywca 🙂

 9. Zołza z kitką Październik 11, 2017 at 2:50 pm - Reply

  Konferencja wygląda genialnie – szczególnie temat pierwszego wykładu mnie zaciekawił 🙂

 10. Dorota Wójcik Październik 11, 2017 at 5:13 pm - Reply

  Hej:) Jako Gdynianka, żałuje, że ominęła mnie taka fajna gala. Ciekawe jaki mam typ urody? Trochę się boję, bo wymiana całej garderoby, mi się nie uśmiecha 🙂

 11. Amanda Niedrich Październik 12, 2017 at 8:32 am - Reply

  Bardzo fajna akcja – chciałabym móc kiedyś uczestniczyć w czymś podobnym. Mam jednak wrażenie, że moja wyprowadzka do Niemiec bardzo z tym koliduje.

 12. Herbartium Październik 12, 2017 at 8:57 am - Reply

  Jeju, jaka wspaniała konferencja! Co temat to ciekawszy 🙂 Dla mnie zwłaszcza ten o stresie, ponieważ wiem, ile zamętu zdrowotnego potrafi on wywołać. Od teraz jest wielką fanką tekstu z piekarnikiem i lodówką :”) A jedzenie to wisienka na torcie całości.

 13. AgaMamaDusi Październik 12, 2017 at 1:16 pm - Reply

  W pierwszej chwili pomyślałam że nie zaciekawiłaby mnie taka konferencja ale po przeczytaniu tematów prelekcji i ogólnie relacji zmieniłam zdanie :-). Ps. Fajnie że pomyślano również o Dzieciaczkach:-)

 14. AgaMamaDusi Październik 12, 2017 at 1:16 pm - Reply

  W pierwszej chwili pomyślałam że nie zaciekawiłaby mnie taka konferencja ale po przeczytaniu tematów prelekcji i ogólnie relacji zmieniłam zdanie :-). Ps. Fajnie że pomyślano również o Dzieciaczkach:-)

 15. AgaMamaDusi Październik 12, 2017 at 1:16 pm - Reply

  W pierwszej chwili pomyślałam że nie zaciekawiłaby mnie taka konferencja ale po przeczytaniu tematów prelekcji i ogólnie relacji zmieniłam zdanie :-). Ps. Fajnie że pomyślano również o Dzieciaczkach:-)

 16. Ania - Matka Mężatka Październik 12, 2017 at 4:39 pm - Reply

  Fajnie 🙂 Mam nadzieję, że kiedyś i ja będę mogła uczestniczyć w podobnym wydarzeniu.

 17. Hania Październik 12, 2017 at 5:33 pm - Reply

  Ale smakowita konferencja! Bardzo jestem ciekawa janinowego wystąpienia!
  No i bez(o)błędnie dobrane kolory 🙂

 18. Magda Hurko | ekopozytywna Październik 16, 2017 at 8:40 pm - Reply

  Same ciekawe prelekcje 😉 Szczególnie ciekawa wydała mi się ta o niemarnowaniu żywności – w tej chwili to naprawdę ogromny problem 🙁

 19. Dotee - Witaj Słońce Październik 17, 2017 at 6:31 am - Reply

  Zachęcające, też bym znalazła tam coś dla siebie 🙂 no i pięknie Ci w tych kolorach, idealnie dobrane;) aż by się chciało samej posprawdzać te palety 🙂

 20. BlondHairAffair Październik 29, 2017 at 9:46 pm - Reply

  Bardzo ciekawe wydarzenie. Chętnie posłuchałabym kilku wystąpień.

 21. Blogierka Październik 31, 2017 at 2:21 am - Reply

  Ehh, szkoda że pewien niesmak pozostał-ale najważniejsze że całokształt wyszedł pozytywnie! 🙂
  A ja spróbuję wbić na kolejną konferencję- o ile będzie w Warszawie i mnie nie wywieje 😉

 22. Anna Jędrzejewska Listopad 8, 2017 at 10:22 am - Reply

  Dawno nie widziałam tak wielu ciekawych i konkretnych prelekcji w jednym miejscu! Szczególnie zainteresowałby mnie temat o niemarnowaniu jedzenia, Janiny mogłabym słuchać zawsze i wszędzie, a analizie kolorystycznej też chętnie bym się poddała. Może uda mi się załapać na następną edycję 🙂 Świetne sprawozdanie z Twojej strony 🙂

 23. balkanyrudej Listopad 12, 2017 at 6:20 pm - Reply

  Tego typu konferencje to w większości przypadków doskonała okazja do poszerzenia wiedzy i nabrania nowej perspektywy. A że zdrowie odżywianie to bez wątpienia bardzo pozytywna moda ostatnich czasów, to tym lepiej, że są organizowane takie spotkania.

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.