7233899.3Moja lewa stopa (1989)
reżyseria: Jim Sheridan
Scenariusz: Jim Sheridan, Shane Connaughton

Wyobraźcie sobie 1932 rok. W robotniczej irlandzkiej rodzinie rodzi się dziecko. Chłopiec. Położna mówi, że coś poszło nie tak. Rodzina przyjęła, że dziecko które urodziło się praktycznie całe sparaliżowane – atetoidalne porażenie mózgowe –  i  z którym nie ma kontaktu jest głupie.
O ile mamy 2016 rok to podejście do niepełnosprawnych nadal pokutuje. Jeśli zdrowy nie może się skomunikować z chorym, lub nie rozumie tego co on ma do przekazania (porozmawiaj z Głuchym) zdrowe społeczeństwo uważa, że jest głupi.

Christy odkąd tylko mógł, próbował skomunikować się ze światem. Rodzina jest wielodzietna, pracuje tylko ojciec, matka zajmuje się domem. I to ona dzień w dzień rozmawia z Christym. On natomiast przysłuchuje się jej i pilnie obserwuje jak jego rodzeństwo odrabia lekcje.

Podoba mi się to, że pokazują go jako prawdziwego normalnego nastolatka, który gra w piłkę, rozrabia i ma durne pomysły.

Bez tytułu

Podoba mi się też determinacja matki, która z uporem maniaka zbiera pieniądze na wózek dla niego – no nie wszystko na zachodzie zawsze było za darmo dla niepełnosprawnych. Podoba mi się wiele spraw ukazanych w tym filmie, a przede wszystkim jego stwierdzenie „pieprzyć platoniczna miłość”

W końcu poznaje niesamowita kobietę Doktor Eileen Cole dzięki niej trafia do kliniki,  gdzie próbują go rehabilitować. Co będzie dalej – obejrzyjcie sami i koniecznie napiszcie mi co myślicie na temat tego filmu.

christybrown-info

Film został nagrodzony dwoma Oskarami.
źródła: Niesamowita historia Christy Brown, zagrana przez Daniela Day Lewisa w filmie „Moja lewa stopa”