Przemoc po dziś dzień kojarzy się z biciem, z obrażeniami, siniakami wybitymi zębami i wyrwanymi włosami. Przemoc wg wielu ludzi musi mieć fizyczne objawy, żeby ją traktować poważnie. Do tej pory ciężko jest zgłosić nękanie psychiczne na policji. Przemoc psychiczna jest bagatelizowana, a to przecież psychikę wyleczyć najtrudniej.

wheelchair-567812_1280

Wiedzieliście, że w Polsce żyje ok 3 milionów 300 tysięcy osób niepełnosprawnych? Ilu z nich doświadcza przemocy psychicznej na codzień? Szacuje (na podstawie doświadczenia) że połowa.

Człowiek, Homo sapienswg Encyklopedii PWN to:
istota żywa wyróżniająca się wśród innych najwyższym rozwojem psychiki i życia społecznego, jedyna posiadająca kulturę i zdolna do jej tworzenia, pod względem biologicznym gatunek człowiekowatych (Homo sapiens) żyjący od schyłku plejstocenu;

Od początku mojego istnienia do moich uszu docierały słowa powszechnie uznawane za obraźliwe. Już w pierwszej klasie podstawówki nie zostałam zabrana na spacer do parku, bo nauczycielka stwierdziła, że: „kaleki nie weźmie”. To poczucie nizszości nadal jest we mnie i pokutuje w najmniej odpowiednich momentach.

Przemoc werbalna, przemoc ubezwłasnowolniająca, przemoc seksualna. Nie będę ich rozdzielać, bo one się zazębiają.

Przemoc werbalna-słowna boląca, raniąca i zostająca w głowie na długo. Słowa, budują twoje poczucie wartości, powodują, że jesteś silny, pewny siebie, bądź słaby i podatny na ataki. Często jest tak, że osoba niepełnosprawna nawet nie wie, że jest ofiarą przemocy, gdyż tak długo żyje w danej sytuacji, że nie wie jak może być inaczej. Nie ma pojęcia jak to jest decydować o sobie i swoim istnieniu, bo została, dzięki rodzicom, tego pozbawiona – ubezwłasnowolniona. Przemoc wobec niepełnosprawnych ta słowna własnie, występuje w większości domów. Począwszy od wyzwisk, a skończywszy na „dobru dziecka”. Powiecie, że większość dzieci zastaje daną sytuacje w domu i nie wie, że może być inaczej. Tak, to prawda, ale te dzieci chodzą do szkół, wychodzą na podwórko widzą jak żyją inni. Dzieci niepełnosprawne nadal są ukrywane w domach i są powodem do wstydu, bądź uważane za „karę boską”.

Rodzice dorosłych niepełnosprawnych często nie zauważają, że ich dzieci dorosły. Pisałam już o tym przy okazji seksualności niepełnosprawnych.

 feeling-697557_1920

Jak inaczej nazwać sytuacje kiedy dorosłemu dziecku zabiera się cała rentę socjalną i zostawia się go bez grosza, a wszelkie prośby o zakup rzeczy nieakceptowanych przez rodzinę są pacyfikowane. Znam osoby, którym rodzice nie dość, że zabierają wszystkie pieniądze, to jeszcze nie chcą im kupić rzeczy, które uważają za złe lub szkodliwe np. papierosy i piwo, ale też słodycze. Wyobrażasz sobie, że nie możesz wyjść z domu, nigdy nie czułaś smaku papierosa, piwa, a CHCESZ tego spróbować. Jednakże twoi rodzice uważają, że to jest zło i Tobie osobie pełnoletniej zabraniają takich wybryków.

Według nich robią to dla Twojego dobra, według mnie zabierają Ci wolność.

Tak wolność zdecydowania, czy chce tego próbować, czy nie.

Dobro dziecka, dobro dorosłej osoby niepełnosprawnej, ale nadal dziecka swoich rodziców.  – co przez to rozumiem?

np. takie sformułowania: „daj spokój po co chcesz tam jechać, lepiej zostań w domu. Tu jesteś bezpieczny”.

Bardzo często występuje deprecjonowanie osoby płci przeciwnej, która okazuje Ci zainteresowanie.:

Daj sobie z nim/nią spokój. To nie jest osoba dla ciebie, na pewno zaraz cię zostawi. Gdzie Ci będzie tak dobrze jak w domu?

Obniżanie wartości bycia samodzielnym:

Po co Ci praca? Masz rentę, to wystarczy, z praca tylko kłopot. 

Dlaczego to robią? Powodów jest mnóstwo począwszy od troski, którą najłatwiej usprawiedliwić, skończywszy na strachu przed uschnięciem źródła gotówki, bądź tez strachu przed samotnością.

Niepełnosprawna przemoc

Najtrudniejsza do wykrycia i do ukarania jest przemoc seksualna, którą statystycznie najczęściej dotknięte są osoby z niedoborami intelektualnymi. One mają problem z określeniem dobra i zła, nie potrafią też stawiać granic. Osoby z upośledzeniem intelektualnym nie są w stanie zrozumieć, że to do czego są zmuszane, lub przymuszane jest przemocą, a nie normalnym okazywaniem uczucia jak zapewniają oprawcy. Są na tyle ufne i bezkrytyczne, że akceptują taką formę „sympatii”. Znana mi jest sytuacja przemocy seksualnej dokonywanej na słabszych uczniach w szkołach specjalnych z internatami. Gwałty, które mimo, że dzieją się bez zgody poszkodowanego, sprawiają mu na tyle przyjemności, że traci (on/ona) rozeznanie, czy to jest dobre, czy złe. Poczucie wstydu i niezrozumienie problemu doprowadza do bezkarności tyranów. Dopiero po latach te „krzywdy” wychodzą z podświadomości poszkodowanych.

Przemoc wobec osób niepełnosprawnych nie jest karana, bo bardzo trudno ją wykryć. Sami niepełnosprawni przymykają oczy na przemoc psychiczną, bo często nie mają świadomości, że nie powinno tak być. Nie widzą też alternatywy – bo kto się nim będzie zajmował jak zgłosi przemoc psychiczną na policję?

Ta przemoc dzieje się w domu obok Ciebie. Dzieje się u Twoich sąsiadów, znajomych, wszędzie tam gdzie są łamane prawa człowieka do autonomii, do decydowania o sobie.

PRZERWIJ KRĄG MILCZENIA

nie bądź obojętny

Niepełnosprawna przemoc

 Post napisany w ramach akcji:

#przerwijkragmilczenia – Blogerki przeciwko przemocy psychicznej,

którą zainicjowała Joanna z bloga Podróż we dwoje

W akcji wzięły udział:

Niebieska Linia , Fundacja Centrum Praw Kobiet

Niepełnosprawna przemoc