Każdy rodzic pragnie dla swojego dziecka jak najlepiej.

Marzy o tym, żeby jego życie było usłane różami i pozbawione trosk wszelakich. Jak tylko może odsuwa spod jego stóp kłody i przeciwności, żeby miało łatwiej, lepiej bezpieczniej. Stara się tak dopóki tylko może, a właściwie dopóki dziecko mu na to pozwala i zgadza się na takie ingerowanie w jego życie.

A co jeśli dziecko postanawia na własną prośbę to życie sobie utrudnić. Co jeśli zakochuje się w osobie niepełnosprawnej i to w takiej, która sama potrzebuje całodobowej opieki.

Co robisz z tym fantem rodzicu? Jak mocno go odwodzisz od tego związku? Ono dziecię twe zakochane bez pamięci nie zdaje sobie sprawy z tego, co ty już w tym momencie wiesz i widzisz. Nie ma pojęcia o tym, że wiele rzeczy spadnie tylko na niego. Że będzie musiało zajmować się nie tylko sobą, ale i tą druga osobą. Minuta po minucie, godzina po godzinie, dzień po dniu, miesiąc po miesiącu, rok po roku. W tym związku szanse na partnerstwo będą prawie zerowe. Co więcej twojemu dziecku dojdą dodatkowe obowiązki: takie jak opieka nad swoim niepełnosprawnym partnerem.

Twoje dziecko kocha niepełnosprawnego-co robić?

Co można zrobić żeby sobie z tym poradzić?

Pierwsze co powinieneś zrobić to spróbować zaakceptować ten związek. – wiem to nie będzie łatwe, miłość do dziecka jest tak mocno w tobie uwarunkowana, że chcesz dla niego jak najlepiej, że jak lew i lwica będziesz walczyć o to, co według ciebie jest dla niego najlepsze.

Drugie poszukaj plusów w partnerze swojego dziecka. Znam związki, w których to osoba niepełnosprawna jest głową rodziny, chociaż samodzielnie nie wykona niczego. Ona po prostu „ogarania” wszystko, listy zakupów, terminy płatności, plany wakacyjne, no i zarobki, bo stwierdzenie, że niepełnosprawni tylko siedzą na rentach odchodzi do lamusa. Coraz więcej niepełnosprawnych zarabia porządne pieniądze.

Trzecie wspieraj, pomagaj ale tylko i wyłącznie po uprzednim zapytaniu, czy ta pomoc jest potrzebna. Nie ma nic gorszego niż nadgorliwość. „bo tobie się wydawało, bo myślałaś/myślałeś” Nie myśl – pytaj. Zobaczysz, że dostaniesz dokładne instrukcje jak możesz i czy możesz pomóc.

Nie traktuj partnera dziecka jako przejściowej miłostki. Nie czekaj, aż mu przejdzie. Związki z osobami niepełnosprawnymi często są zbudowane na bardzo solidnych podstawach. Na wielu przegadanych godzinach, na wizjach które razem tworzą, na wspólnych nadziejach i planach. Zaakceptuj, że to nie jest fatalne zauroczenie. Ciesz się razem z nimi z drobnych sukcesów.

Nigdy nie deprecjonuj partnera swojego dziecka z powodu niepełnosprawności.

Twoje dziecko kocha niepełnosprawnego-co robić?

Jestem pełnoletnią żoną, bo już 18 lat trwa nasze małżeństwo, a razem jesteśmy 24 🙂 Długo, prawda? Tak, bardzo długo. I powiem Ci, że bywało różnie. Jak to w małżeństwie, nie zawsze jest kolorowo i nie zawsze jest to droga usłana płatkami róż. Czasami było tak bardzo ciężko, że byliśmy o krok od załamania, ale nieszczęścia dzielone na dwa nie są już takie straszne za to radości odczuwa się podwójnie. Na szczęście do tej pory udawało się nam znaleźć rozwiązanie nawet w bardzo trudnych sytuacjach.

Początki były trudne.

Rodzice mojego męża (tak jak i moi) bardzo się bali, czy sobie poradzimy, czy damy radę samodzielnie żyć, funkcjonować.

Nie obyło się bez tłumaczenia, że będzie nam ciężko. No i są chwile, że jest. Szczególnie gdy mój maż zachoruje, nie mamy „opiekunki” na godziny. Nie mamy żadnego wsparcia ze strony państwa, bo nasze dochody są za wysokie (paranoja oczywiście). Coś takiego jak asystent osoby niepełnosprawnej istnieje tylko na papierze. Na szczęście mamy rodzinę i przyjaciół, na których pomoc, w razie konieczności, możemy liczyć.

 

Rodzice po mimo obaw zaufali nam i dali zielone światło.

Spróbuj i Ty.

Twoje dziecko kocha niepełnosprawnego-co robić?