Twoje dziecko kocha niepełnosprawnego-co robić?

//Twoje dziecko kocha niepełnosprawnego-co robić?

Twoje dziecko kocha niepełnosprawnego-co robić?

2017-12-13T08:16:37+00:00By |Niepełnosprawność|72 komentarze

Każdy rodzic pragnie dla swojego dziecka jak najlepiej.

Marzy o tym, żeby jego życie było usłane różami i pozbawione trosk wszelakich. Jak tylko może odsuwa spod jego stóp kłody i przeciwności, żeby miało łatwiej, lepiej bezpieczniej. Stara się tak dopóki tylko może, a właściwie dopóki dziecko mu na to pozwala i zgadza się na takie ingerowanie w jego życie.

A co jeśli dziecko postanawia na własną prośbę to życie sobie utrudnić. Co jeśli zakochuje się w osobie niepełnosprawnej i to w takiej, która sama potrzebuje całodobowej opieki.

Co robisz z tym fantem rodzicu? Jak mocno go odwodzisz od tego związku? Ono dziecię twe zakochane bez pamięci nie zdaje sobie sprawy z tego, co ty już w tym momencie wiesz i widzisz. Nie ma pojęcia o tym, że wiele rzeczy spadnie tylko na niego. Że będzie musiało zajmować się nie tylko sobą, ale i tą druga osobą. Minuta po minucie, godzina po godzinie, dzień po dniu, miesiąc po miesiącu, rok po roku. W tym związku szanse na partnerstwo będą prawie zerowe. Co więcej twojemu dziecku dojdą dodatkowe obowiązki: takie jak opieka nad swoim niepełnosprawnym partnerem.

Twoje dziecko kocha niepełnosprawnego-co robić?

Co można zrobić żeby sobie z tym poradzić?

Pierwsze co powinieneś zrobić to spróbować zaakceptować ten związek. – wiem to nie będzie łatwe, miłość do dziecka jest tak mocno w tobie uwarunkowana, że chcesz dla niego jak najlepiej, że jak lew i lwica będziesz walczyć o to, co według ciebie jest dla niego najlepsze.

Drugie poszukaj plusów w partnerze swojego dziecka. Znam związki, w których to osoba niepełnosprawna jest głową rodziny, chociaż samodzielnie nie wykona niczego. Ona po prostu „ogarania” wszystko, listy zakupów, terminy płatności, plany wakacyjne, no i zarobki, bo stwierdzenie, że niepełnosprawni tylko siedzą na rentach odchodzi do lamusa. Coraz więcej niepełnosprawnych zarabia porządne pieniądze.

Trzecie wspieraj, pomagaj ale tylko i wyłącznie po uprzednim zapytaniu, czy ta pomoc jest potrzebna. Nie ma nic gorszego niż nadgorliwość. „bo tobie się wydawało, bo myślałaś/myślałeś” Nie myśl – pytaj. Zobaczysz, że dostaniesz dokładne instrukcje jak możesz i czy możesz pomóc.

Nie traktuj partnera dziecka jako przejściowej miłostki. Nie czekaj, aż mu przejdzie. Związki z osobami niepełnosprawnymi często są zbudowane na bardzo solidnych podstawach. Na wielu przegadanych godzinach, na wizjach które razem tworzą, na wspólnych nadziejach i planach. Zaakceptuj, że to nie jest fatalne zauroczenie. Ciesz się razem z nimi z drobnych sukcesów.

Nigdy nie deprecjonuj partnera swojego dziecka z powodu niepełnosprawności.

Twoje dziecko kocha niepełnosprawnego-co robić?

Jestem pełnoletnią żoną, bo już 18 lat trwa nasze małżeństwo, a razem jesteśmy 24 🙂 Długo, prawda? Tak, bardzo długo. I powiem Ci, że bywało różnie. Jak to w małżeństwie, nie zawsze jest kolorowo i nie zawsze jest to droga usłana płatkami róż. Czasami było tak bardzo ciężko, że byliśmy o krok od załamania, ale nieszczęścia dzielone na dwa nie są już takie straszne za to radości odczuwa się podwójnie. Na szczęście do tej pory udawało się nam znaleźć rozwiązanie nawet w bardzo trudnych sytuacjach.

Początki były trudne.

Rodzice mojego męża (tak jak i moi) bardzo się bali, czy sobie poradzimy, czy damy radę samodzielnie żyć, funkcjonować.

Nie obyło się bez tłumaczenia, że będzie nam ciężko. No i są chwile, że jest. Szczególnie gdy mój maż zachoruje, nie mamy „opiekunki” na godziny. Nie mamy żadnego wsparcia ze strony państwa, bo nasze dochody są za wysokie (paranoja oczywiście). Coś takiego jak asystent osoby niepełnosprawnej istnieje tylko na papierze. Na szczęście mamy rodzinę i przyjaciół, na których pomoc, w razie konieczności, możemy liczyć.

 

Rodzice po mimo obaw zaufali nam i dali zielone światło.

Spróbuj i Ty.

Twoje dziecko kocha niepełnosprawnego-co robić?

 

About the Author:

Wyobraź sobie kobietę o zaraźliwym uśmiechu i roześmianych oczach, jej rude, długie włosy powiewają na wietrze i niesfornie spadają na twarz. Kobietę dojrzałą na tyle, że wie czego oczekuje od życia, ma jasno ustalone cele, ustabilizowaną pozycję, pracę, dom, ale na tyle dziewczęcą, że wciąż poszukuje nowych inspiracji, zainteresowań, nadal z ciekawością dziecka obserwuje świat i ludzi, a to co widzi i co ją fascynuje opisuje na blogu. Cześć to ja Zaniczka - miło Cię poznać.

72 komentarze

 1. Tomasz | Jak To daleko.pl Grudzień 13, 2017 at 8:03 am - Reply

  Niepełnosprawność jest w głowie. Wiele osób „pełnosprawnych” w dzisiejszym świecie wydaje się niepełnosprawnymi intelektualnie. Niemniej ciekawy wpis! Jak dziś pamiętam sytuację mojego kumpla, który był z dziewczyną na wózku. Całą rodzina się od niego odwróciła. Silna presja bliskich podzieliła ich… rozstali się.

  • Zaniczka Grudzień 13, 2017 at 8:25 am - Reply

   Niestety tak czasami się dzieje, że presja jest zbyt silna.

 2. Piotr Wrona Grudzień 13, 2017 at 8:10 am - Reply

  Fajnie obserwować od tylu lat, jak się wzajemnie wspieracie. Kolejny świetny temat !!!

  • Zaniczka Grudzień 13, 2017 at 8:25 am - Reply

   Dzięki Piotr i dzięki za to że zawsze możemy na Ciebie – na Was liczyć 🙂

 3. Bookworm Grudzień 13, 2017 at 8:21 am - Reply

  Cudowny, ciepły tekst z którego promieniuje miłość i wiara w drugą osobę. Cudownie razem wyglądacie i wyglądaliście, pięknie razem dojrzewacie, gorąco Was pozdrawiam… To jest świetny przedświąteczny tekst, który myślę, że dużo dobrego wprowadzi.

  • Zaniczka Grudzień 13, 2017 at 8:26 am - Reply

   Dziękuję Paweł 🙂 Trzeba wierzyć w ludzi i dawać im szanse na bycie sobą i ze sobą.

 4. Zaniczka Grudzień 13, 2017 at 8:25 am - Reply

  Dzięki Piotr i dzięki za to że zawsze możemy na Ciebie – na Was liczyć 🙂

 5. Marek Maciej Grudzień 13, 2017 at 8:36 am - Reply

  Nie mam dzieci i póki co nie umiem postawić się na miejscu rodzica ale wyobrażam sobie, że często ciężko jest zaakceptować rodzicom wybory własnych dzieci, chcieliby im uchylić nieba – nie zdając sobie sprawy, że to właśnie dany wybór im te niebo uchyla.

  • Zaniczka Grudzień 14, 2017 at 7:08 am - Reply

   Dzieci to osobne jednostki i tak je należy traktować. Można pomagać w podejmowaniu decyzji w szukaniu rozwiązań ale negacja – to kiepski pomysł. (oczywiście nie mam tu na myśli np. wyboru używek)

 6. Artur Hert Grudzień 13, 2017 at 8:55 am - Reply

  Jako tata już 18 letniego syna przyznam, że rodzice często popełniają błędy, ale te błędy wynikają po prostu z miłości….

  • Zaniczka Grudzień 14, 2017 at 7:06 am - Reply

   Zapewne, ale czasami warto się glębiej zastanowić i można pewnych błędów uniknąć.

 7. KwadransdlaCiebie Grudzień 13, 2017 at 9:04 am - Reply

  Jestem osobą niepełnosprawną, poruszającą się na wózku i byłam w sytuacji, gdzie mama mojego Męża nie akceptowała mnie i utrudniała nam życie. Jak dla mnie w takiej sytuacji najważniejszy jest czas. To on spowodował, że teściowa dojrzała do danej sytuacji i teraz nawet chwali się swoją niepełnosprawną synową wśród znajomych. Co prawda przyjaciółkami nie zostaniemy, ale nasze relacje znacznie się poprawiły 😉 Buziaki Zaniczko :*

  • Zaniczka Grudzień 14, 2017 at 7:06 am - Reply

   Oj, to ja tak nie miałam. Teściów kocham jak swoich rodziców i wspierają nas bardzo ale to bardzo. Buziaki 🙂

 8. Dorota Mazurkiewicz Grudzień 13, 2017 at 9:31 am - Reply

  Bardzo słuszna uwaga: nie myśl – pytaj czy i jak możesz pomóc. Pomaganie to również przywilej.

  • Zaniczka Grudzień 14, 2017 at 7:05 am - Reply

   Zgadzam się z Tobą, nie wszystkich poproszę o pomoc 😉

 9. Animalistka Grudzień 13, 2017 at 10:08 am - Reply

  A wiesz co? Ja bardzo chętnie bym przeczytała to z perspektywy Twojego męża (jeśli jeszcze na blogu nie ma, bo mogłam przeoczyć). To też jest fajny punkt widzenia, zarówno dla osób niepełnosprawnych (co ten facet może we mnie widzieć?) jak i pełnosprawnych (co on w niej widzi? Nie boi się tych obowiązków?). Myślę, że mógłby rozwiać wiele wątpliwości.

  • Zaniczka Grudzień 13, 2017 at 10:31 am - Reply

   hahahaha 🙂 oj nie znasz mojego męża. Nigdy w życiu się tak nie otworzy, ale zapytam 🙂 Parę słów powiedział jak kręcili o mnie program do tv i wystarczy.

   • Pani Miniaturowa Grudzień 14, 2017 at 8:00 pm - Reply

    Renatko to jak mój Gajowy. Jak powiedziałam mu o TVNie zbladł. Powiedział, że nigdy więcej 🙂

    • Zaniczka Grudzień 15, 2017 at 7:25 am - Reply

     no własnie, chyba chłopcy mieliby o czym pogadac cała seria z cyklu „ona bloguje wtf??”

 10. Anna Wojtyna Grudzień 13, 2017 at 10:52 am - Reply

  Oj, tak, jako rodzice chcemy dla dzieci jak najlepiej. Moje córki są jeszcze małe, ale mam nadzieję, że będę umiała je odpowiednio wspierać, a nie podcinać skrzydła bez względu na to, co wybiorą w życiu. Bo takie podejście, o którym mówisz należy mieć w każdej sytuacji. Chyba że dziecko idzie przez kogoś na dno, stacza się, sięga po używki… Wtedy rodzic powinien ingerować.

  • Zaniczka Grudzień 14, 2017 at 7:09 am - Reply

   Zgadzam się to jedyna sytuacja kiedy trzeba ingerować, walczyć i pomagać bez pytania.

 11. OlgaEs Grudzień 13, 2017 at 3:19 pm - Reply

  Świetny i mądry tekst. Naprawdę uwielbiam Cię czytać!

 12. Marša Grudzień 13, 2017 at 4:53 pm - Reply

  To „Nie myśl – pytaj” to powinno się ludziom do łbów od małego wkładać. Bo ludzie nie chcą pytać, zapiekają się… a czasami się boją i same z tego problemy i ferment później :/

  • Zaniczka Grudzień 14, 2017 at 7:04 am - Reply

   No i uważają że wiedzą lepiej jak np wychowac cudze dziecko. 🙂

 13. Kinga Gajewska Grudzień 13, 2017 at 9:02 pm - Reply

  Czytając takie teksty bardzo mi wstyd za nas – ludzi. Jakie to smutne i przykre, że nie potrafimy zaakceptować świata takim, jaki on jest i że narzucamy innym nasze własne przekonania, nie mogąc pojąć, że ta inna osoba ma o wiele bardziej otwarty umysł niż my sami.
  Niepełnosprawność rodzi się w głowie i bardzo ogranicza. Bardziej niż bycie niewidomym, poruszanie się na wózku czy brak ręki.
  To piękne, że nie poddaliście się i byliście świadomi swojej miłości (i że nadaj jesteście jej pewni).

  • Zaniczka Grudzień 14, 2017 at 7:03 am - Reply

   Wszystko co inne budzi strach i wszechwiedzę – wielu ludzi myśli że wie co dla innych jest dobre. Różnie bywało, ale nadal jesteśmy razem i nadal się kochamy 🙂

 14. Kinga | mylittlepleasures.pl Grudzień 13, 2017 at 9:02 pm - Reply

  Czytając takie teksty bardzo mi wstyd za nas – ludzi. Jakie to smutne i przykre, że nie potrafimy zaakceptować świata takim, jaki on jest i że narzucamy innym nasze własne przekonania, nie mogąc pojąć, że ta inna osoba ma o wiele bardziej otwarty umysł niż my sami.
  Niepełnosprawność rodzi się w głowie i bardzo ogranicza. Bardziej niż bycie niewidomym, poruszanie się na wózku czy brak ręki.
  To piękne, że nie poddaliście się i byliście świadomi swojej miłości (i że nadaj jesteście jej pewni).

  • Zaniczka Grudzień 14, 2017 at 7:03 am - Reply

   Wszystko co inne budzi strach i wszechwiedzę – wielu ludzi myśli że wie co dla innych jest dobre. Różnie bywało, ale nadal jesteśmy razem i nadal się kochamy 🙂

 15. Kinga | mylittlepleasures.pl Grudzień 13, 2017 at 9:02 pm - Reply

  Czytając takie teksty bardzo mi wstyd za nas – ludzi. Jakie to smutne i przykre, że nie potrafimy zaakceptować świata takim, jaki on jest i że narzucamy innym nasze własne przekonania, nie mogąc pojąć, że ta inna osoba ma o wiele bardziej otwarty umysł niż my sami.
  Niepełnosprawność rodzi się w głowie i bardzo ogranicza. Bardziej niż bycie niewidomym, poruszanie się na wózku czy brak ręki.
  To piękne, że nie poddaliście się i byliście świadomi swojej miłości (i że nadaj jesteście jej pewni).

 16. Kamila | Uważniej.pl Grudzień 13, 2017 at 10:14 pm - Reply

  Podpisuję się pod słowami Animalistki 🙂
  Jestem ciekawa, co Twój mąż powiedziałby na ten temat.

 17. Ania [PKNDL] Grudzień 14, 2017 at 12:39 am - Reply

  Wow, co tu dużo mówić, to po prostu bardzo mądry tekst! Gratuluję stażu związku i (niech to padnie jeszcze raz) fajnie Was było spotkać na żywo 🙂

  • Zaniczka Grudzień 14, 2017 at 7:02 am - Reply

   Dziękujemy. Ciebie równiez było bardzo miło spotkać, jesteś niesamowicie ciepła osobą 🙂 ale ja to czułam wcześniej :*

 18. Zaniczka Grudzień 14, 2017 at 7:02 am - Reply

  Dziękujemy. Ciebie równiez było bardzo miło spotkać, jesteś niesamowicie ciepła osobą 🙂 ale ja to czułam wcześniej :*

 19. Zaniczka Grudzień 14, 2017 at 7:04 am - Reply

  No i uważają że wiedzą lepiej jak np wychowac cudze dziecko. 🙂

 20. Zaniczka Grudzień 14, 2017 at 7:04 am - Reply

  Dziękuję Olga i wzajemnie <3

 21. Zaniczka Grudzień 14, 2017 at 7:05 am - Reply

  Świetna matka z Ciebie 🙂 synowe będa miały z Tobą dobrze 🙂

 22. Zaniczka Grudzień 14, 2017 at 7:05 am - Reply

  Zgadzam się z Tobą, nie wszystkich poproszę o pomoc 😉

 23. Zaniczka Grudzień 14, 2017 at 7:06 am - Reply

  Zapewne, ale czasami warto się glębiej zastanowić i można pewnych błędów uniknąć.

 24. Zaniczka Grudzień 14, 2017 at 7:06 am - Reply

  Oj, to ja tak nie miałam. Teściów kocham jak swoich rodziców i wspierają nas bardzo ale to bardzo. Buziaki 🙂

 25. Monika, zresetowani.pl Grudzień 14, 2017 at 9:16 am - Reply

  Pięknie napisane. Nie można nikogo od razu skreślać, trzeba go najpierw poznać 🙂

  • Zaniczka Grudzień 15, 2017 at 7:34 am - Reply

   Tak, to prawda, chociaż często działamy pod wpływem chwili.

 26. Pani Miniaturowa Grudzień 14, 2017 at 8:01 pm - Reply

  Serce rośnie, gdy czyta się takie historie. Wspaniale, że ostatecznie otworzyła się przed Wami furtka i zapaliło zielone światło 🙂 PS: Urocze są te zdjęcia! <3

  • Zaniczka Grudzień 15, 2017 at 7:34 am - Reply

   Alez dziękuję bardzo 🙂 Historia miała wzloty i upadki, ale najważniejsze że nadal śmiejemy się z tych samych żartów 🙂

 27. Zaniczka Grudzień 15, 2017 at 7:34 am - Reply

  Dla kochającego nie ma – gorzej z rodziną. 🙂

 28. Zaniczka Grudzień 15, 2017 at 7:34 am - Reply

  Alez dziękuję bardzo 🙂 Historia miała wzloty i upadki, ale najważniejsze że nadal śmiejemy się z tych samych żartów 🙂

 29. Zaniczka Grudzień 15, 2017 at 7:34 am - Reply

  Alez dziękuję bardzo 🙂 Historia miała wzloty i upadki, ale najważniejsze że nadal śmiejemy się z tych samych żartów 🙂

 30. Zaniczka Grudzień 15, 2017 at 7:34 am - Reply

  Alez dziękuję bardzo 🙂 Historia miała wzloty i upadki, ale najważniejsze że nadal śmiejemy się z tych samych żartów 🙂

 31. Zaniczka Grudzień 15, 2017 at 7:34 am - Reply

  Alez dziękuję bardzo 🙂 Historia miała wzloty i upadki, ale najważniejsze że nadal śmiejemy się z tych samych żartów 🙂

 32. Zaniczka Grudzień 15, 2017 at 7:34 am - Reply

  Tak, to prawda, chociaż często działamy pod wpływem chwili.

 33. Zaniczka Grudzień 15, 2017 at 7:34 am - Reply

  Tak, to prawda, chociaż często działamy pod wpływem chwili.

 34. Zaniczka Grudzień 15, 2017 at 7:34 am - Reply

  Tak, to prawda, chociaż często działamy pod wpływem chwili.

 35. Zaniczka Grudzień 15, 2017 at 7:34 am - Reply

  Tak, to prawda, chociaż często działamy pod wpływem chwili.

 36. Zaniczka Grudzień 15, 2017 at 7:34 am - Reply

  Tak, to prawda, chociaż często działamy pod wpływem chwili.

 37. Zaniczka Grudzień 15, 2017 at 7:34 am - Reply

  Tak, to prawda, chociaż często działamy pod wpływem chwili.

 38. Zaniczka Grudzień 15, 2017 at 7:34 am - Reply

  Dla kochającego nie ma – gorzej z rodziną. 🙂

 39. Danuta Brzezińska Grudzień 17, 2017 at 4:26 pm - Reply

  Miłośc nie zna granic, nie jest tez zepsuta społecznie. Jest wspaniała bez względu na sprawnośc.

 40. Americas On A Stroller Grudzień 17, 2017 at 4:39 pm - Reply

  Ojej, ale piękna historia. Aż się wzruszyłam… podziwiam Was mocno i kibicuje 🙂

 41. Americas On A Stroller Grudzień 17, 2017 at 4:39 pm - Reply

  Ojej, ale piękna historia. Aż się wzruszyłam… podziwiam Was mocno i kibicuje 🙂

 42. Americas On A Stroller Grudzień 17, 2017 at 4:39 pm - Reply

  Ojej, ale piękna historia. Aż się wzruszyłam… podziwiam Was mocno i kibicuje 🙂

 43. Americas On A Stroller Grudzień 17, 2017 at 4:39 pm - Reply

  Ojej, ale piękna historia. Aż się wzruszyłam… podziwiam Was mocno i kibicuje 🙂

 44. Americas On A Stroller Grudzień 17, 2017 at 4:39 pm - Reply

  Ojej, ale piękna historia. Aż się wzruszyłam… podziwiam Was mocno i kibicuje 🙂

 45. Americas On A Stroller Grudzień 17, 2017 at 4:39 pm - Reply

  Ojej, ale piękna historia. Aż się wzruszyłam… podziwiam Was mocno i kibicuje 🙂

 46. Americas On A Stroller Grudzień 17, 2017 at 4:39 pm - Reply

  Ojej, ale piękna historia. Aż się wzruszyłam… podziwiam Was mocno i kibicuje 🙂

 47. Americas On A Stroller Grudzień 17, 2017 at 4:39 pm - Reply

  Ojej, ale piękna historia. Aż się wzruszyłam… podziwiam Was mocno i kibicuje 🙂

 48. Karolina Ostrowska Grudzień 17, 2017 at 5:22 pm - Reply

  Tworzycie razem przeuroczą parę… Miłość jest najważniejsza. Świetny tekst i bardzo potrzebny 🙂

 49. PlacesandPlants Grudzień 17, 2017 at 6:41 pm - Reply

  Piękny wpis. To jest dopiero wyzwanie dla matek, którym nie podoba się potencjalny zięć z dużo bardziej błahych powodów 🙂 Najlepszego!

 50. Blogierka Grudzień 20, 2017 at 11:35 pm - Reply

  Pierwszy raz widziałam Was razem na Blogowigilli i byłam pod wrażeniem ciepła, układu partnerskiego, współpracy i takiego normalnego luzu.
  Aż miło było Was obserwować <3

 51. Po prostu MAMA Styczeń 4, 2018 at 4:47 pm - Reply

  Ja jestem zdrowa, a teściowej się nie podobałam „bo tak”. Co bym zrobiła? Pokazałabym np. w DPS, że to nie zabawa i kazałabym zamieszkać razem przed ślubem- sprawdziliby się oboje w codzienności. Starałabym się wspierać.

 52. Wojtek| Bielecki.es Luty 1, 2018 at 6:43 pm - Reply

  Kolejny Twój tekst, który udowadnia, że dla prawdziwie szczerego związku nie ma żadnych barier.

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.