Z nienawiści do kobiet.

///Z nienawiści do kobiet.

Z nienawiści do kobiet.

2018-05-01T11:36:29+00:00By |Książki, Punkt widzenia na:|4 komentarze

Całkiem niedawno wyszła nowa książka Justyny Kopińskiej Z nienawiści do kobiet.

Tak jak poprzednia Polska odwraca oczy  jest to zbiór ośmiu reportaży śledczych, które tak jak poprzednie wstrząsnęły Polska i opinią publiczną. Tytuł jest trochę mylący, bo reportaże przedstawione w pozycji nie dotyczą li jedynie kobiet.

 

Z nienawiści do kobiet.

 

Książkę rozpoczyna opowieść o synu Wioletty Villas, gwiazdy światowego formatu, która nie do końca była zrozumiana i akceptowana przez społeczeństwo. Opowiada jak to było być synem takiej gwiazdy i jakie piętno na nim odcisnęła osobowość Villas. Smutny przykład samotnego niekochanego dziecka.

Kolejne siedem reportaży mówią między innymi o: księdzu pedofilu, który jak to w Polsce bywa nie został ukarany. Opisuje rozmowę z homoseksualistą, który chce pozostać w wspólnocie kościelnej, chce nadal należeć do kościoła. Kolejna to opowieść o dyrektorze więzienia Adamie Górce. Pisze też o schizofreniku, który zamordował z zimną krwią i o „prawdzie statystyk” policji. To jest zła pozycja, niestety nie jest tak dobra jak pierwszy zbiór reportaży. Poczułam dość duże rozczarowanie słuchając tego zbioru. Nie wiem, czy wynika to z mojego uodpornienia się na zło, czy z tego, że książka jest bardzo nierówna i słabsza od Polska odwraca oczy.

Który z reportaży wywarł na mnie wrażenie?

Dla mnie najciekawszą była rozmowa z  Justyną przeprowadzona przez Szymona Jadczaka. Autorka odpowiada w niej na szereg pytań dotyczących tego w jaki sposób pisze, jak zbiera historie, co decyduje o tym, że to właśnie tą, a nie inną sprawą się zajmuje.

Czy warto sięgnąć po pozycję Z nienawiści do kobiet?

Jeśli jest to Twoje pierwsze spotkanie z Kopińską, to posłuchaj  kojącego głosu Krystyny Czubówny i zatrzymaj się na chwilę, żeby zastanowić się nad tym w jakim kraju żyjemy. Tylko w ten sposób można chociaż trochę zadośćuczynić ofiarom, słuchając ich świadectwa. Być może, poskutkuje to tym, że będziemy widzieć więcej i zaczniemy reagować widząc zło. Skończymy z przyglądaniem się, a zaczniemy działać.

Jeśli jesteś po lekturze Polska odwraca oczy, to nie psuj sobie dobrego wrażenia. Ten zbiór jest niestety słaby, chaotyczny i nierówny treściowo, a do tego tytuł jest bardzo mylący. Rozczarujesz się.

Z nienawiści do kobiet.

About the Author:

Wyobraź sobie kobietę o zaraźliwym uśmiechu i roześmianych oczach, jej rude, długie włosy powiewają na wietrze i niesfornie spadają na twarz. Kobietę dojrzałą na tyle, że wie czego oczekuje od życia, ma jasno ustalone cele, ustabilizowaną pozycję, pracę, dom, ale na tyle dziewczęcą, że wciąż poszukuje nowych inspiracji, zainteresowań, nadal z ciekawością dziecka obserwuje świat i ludzi, a to co widzi i co ją fascynuje opisuje na blogu. Cześć to ja Zaniczka - miło Cię poznać.

4 komentarze

 1. Michał Kucharski Maj 1, 2018 at 3:08 pm - Reply

  Wpisałem nawet na liste aby w przyszłości przeczytać, jednak ostatnio wychodzę z założenia że szkoda czasu na słabe książki.lepiej e tym czasie cis lepszego poczytać 🙂 dlatego barfzi dziękuję za recenzję 🙂

 2. Blogierka Maj 1, 2018 at 10:45 pm - Reply

  To ja się zabiorę najpierw za Polska odwraca oczy ( choć Czubównę <3)

 3. Patryk Tarachoń Maj 8, 2018 at 10:20 pm - Reply

  Będę musiał głęboko się nad nią zastanowić, ale tekst polecę. 🙂

 4. UNIVI Maj 17, 2018 at 12:53 pm - Reply

  Zapisuję sobie na listę do przeczytania, bo autorkę lubię. Duże wrażenie zrobiły na mnie jej poprzednie pozycje książkowe „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie” i „Polska odwraca oczy”. Kopińska porusza w swoich reportażach tematy które są ważne i istotne, ale mało się o tym mówi, bo się o nich zapomina chwilę po wybuchu skandalu.

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.