Wielka księga siusiaków i Wielka księga cipek. 

Wielka księga siusiaków i Wielka księga cipek

Edukacja seksualna od lat budzi niepokój w społeczeństwie.

Jest to temat kontrowersyjny i bardzo często zamiatany pod dywan, no bo przecież jeśli się o czymś mów to, to nie istnieje prawda?

W polskich podstawówkach praktycznie nie ma zajęć z wychowania seksualnego. Pedagodzy zazwyczaj omijają te trudne i kłopotliwe dla nich zagadnienia, a rodzice uważają, że ich dziecko jest jeszcze za małe na „te sprawy”

Nie pomagają ani wypowiedzi autorytetów, ani spotkania z osobami które przez brak edukacji seksualnej doznały wielu krzywd. Niestety ten stan nadal trwa, co prawda dostęp do seksualności dzięki internetowi jest ułatwiony, ale nadal to nie powinno być źródło edukacji młodzieży. O „tych sprawach” dzieci powinny móc porozmawiać i w domu, i w szkole w atmosferze zaufania i zrozumienia. Istnieją dwa podejścia do edukacji seksualnej. Jedna z nich mówi o seksualności w sposób mechaniczny, a druga stawia na odpowiedzialność za swoje decyzje, której skutkiem jest świadome zakładanie rodziny.

Wielka księga siusiaków i Wielka księga cipek

Wielka księga siusiaków i Wielka księga cipek – Dana Höjera i Gunilli Kvarnström.

Geneza książek jest prosta: powstała w wyniku rozmów autora z uczniami w Szwecji. Zauważono nisze i postanowiono nadrobić braki tworząc te dwie publikacje.

W okresie dojrzewania w organizmie młodego człowieka zachodzą wielkie zmiany, które mają prawo niepokoić i chłopców, i dziewczęta. Z ciałem „coś” się dzieje, ale nikt z nimi o tym nie rozmawia, co więcej wokół tematu tworzona jest aurę tajemnicy i czegoś zdrożnego.

Wielka księga siusiaków i Wielka księga cipek rozwiewają tę aurę pozwalając nam spojrzeć na swoje narządy płciowe normalnie.

Jakiej treści możemy spodziewać się w książce Wielka księga siusiaków?

Otóż oprócz religijnego i historycznego ujęcia, możemy spojrzeć na siusiaki  jak na najlepszych przyjaciół mężczyzny, dowiedzieć się kim był Onan, dlaczego jądra uważano za święte? Pomaga zrozumieć po co chłopakom są potrzebne włosy na jądrach? Pokazuje historię prezerwatywy.  Autor tłumaczy jakie są faktyczne skutki masturbacji, tłumaczy czym jest polucja?  Wyjaśnia dlaczego tak ważna jest edukacja, a nie wiara w zabobony. Oswaja nas z terminologią i odpowiada wiele pytań między innymi: dlaczego dziewczyny nie mają siusiaków? lub z której strony nosić siusiaka? oraz na to najbardziej  nurtujące (podobno) wszystkich chłopaków pytanie: ile centymetrów powinien mieć penis?

Wielka księga siusiaków i Wielka księga cipek

Co znajdziemy w Wielkiej księdze cipek?

Jest równie bogata w treści, też pokazuje historyczne i religijne spojrzenie na cipkę.  Tłumaczy anatomię kobiecej waginy.  Wiesz, że wiele kobiet nadal nie wie ile ma tak naprawdę dziurek. Objaśnia czym jest i gdzie znajduje się magiczny punkt G? Wyjaśnia czym jest miesiączka, dlaczego jest ważna i jak zachowywać higienę w tych ważnych dniach no i porusza ważna kwestię o której się ciągle milczy, że środki higieniczne dla kobiet są za drogie. Również porusza tematykę masturbacji, wyjaśnia czy kobiety mogą mieć wzwód i wytrysk. Znajdziemy w niej także odpowiedzi na trudne pytania.

Obie książeczki napisane są przystępnym, zrozumiałym językiem i zawierają bardzo ładne ilustracje.  Serdecznie polecam  nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Te książki pomogą Ci rozpocząć rozmowę o seksualności, jeśli jeszcze nie wiesz jak.

Wielka księga siusiaków i Wielka księga cipek

 

Przez całe tysiąclecia mężczyźni próbowali dowieść, że są więcej warci od kobiet, a siusiaki od cipek. W końcu wszyscy w to uwierzyli.

Musimy oswoić się z cipkami tak samo jak z siusiakami, żeby nauczyć się o nich mówić.

Dan Höjer

 

Wielka księga cipek. Dan Höjer i Gunilla Kvarnström. 

Wielka księga siusiaków. Dan Höjer i Gunilla Kvarnström

wydawnictwo: Czarna Owca