Via Spei – Droga nadziei do Filharmonii Narodowej

///Via Spei – Droga nadziei do Filharmonii Narodowej

Via Spei – Droga nadziei do Filharmonii Narodowej

Przychodzi taka chwila, że przeszłość upomina się o Ciebie krzycząc  wniebogłosy. Tak też było z powrotem na szlak akcji Via Spei. Nagle okazało się, że coś w czym brałam udział ponad 20 lat temu nadal istnieje i ma się całkiem dobrze, to na dodatek chce być nadal częścią mnie.

Czym jest Via Spei?

Zacznę od początku. W czasach kiedy o nauczaniu integracyjnym można było tylko pomarzyć istniały placówki, w których zbierano dzieci niepełnosprawne ruchowo i zapewniano im naukę, opiekę i rehabilitację. Ja w takim szpitalu kończyłam ósmą klasę i przebywałam przez całe liceum. Takim ośrodkiem były Chylice, oddział XII Stołecznego Centrum Rehabilitacji „STOCER” w Konstancinie. Założycielem tego szpitala był prof. dr. Marian Weiss i to on był pierwszym promotorem akcji Via SPEI czyli Filharmonii Młodym w tym młodym niepełnosprawnym.

Via Spei - Droga nadziei do Filharmonii Narodowej

Na czym polegał fenomen Via Spei?

Przede wszystkim, że działała i działa z potrzeby serca, że jest to ruch, który od lat ma tylko nieformalnych przywódców. W żaden sposób nie został ukonstytuowany – nie jesteśmy ani stowarzyszeniem, ani fundacją. Osoby w niej działające nie mają żadnego obowiązku czy też przymusu, jedynym przymusem jest przymus serca. To on decyduje o tym, że grupa pełnosprawnych ludzi poświęca swój czas niepełnosprawnym pomagając im dostać się na koncert do Filharmonii Narodowej.

Jakie były dalsze losy akcji?

Któregoś dnia byłem w PCK na zebraniu Sekcji Oświaty Zdrowotnej. – wspomina wieloletni szef akcji Władysław A. Terlecki. Kierowały nią wspaniałe i energiczne Panie: Barbara Zaczeniukowa i Danuta Napolna. Przyszedłem zmartwiony i żaliłem się, że minął już rok, a my nie możemy zorganizować akcji dla niepełnosprawnych. „Ale przecież MZK ma takie autobusy!…” – mówi Pani Danuta Napolna. A Pani Basia Zaczeniukowa: „poczekajcie tu w Sekcji Honorowych Krwiodawców działa taki wspaniały działacz Czerwonokrzyski, Pan Józef Kucharski. On pracuje w MZK: może będzie mógł nam pomóc, doradzić. Zaraz zobaczę może on dziś jest!..”

Za chwilę wchodzi Pani Barbara Zaczeniukowa z jakimś Panem. Słyszę silny, męski głos: „No to kiedy jedziemy?”

Wspomnienia Władysława A. Terleckiego

I tak 27 października 1977 roku pojechał pierwszy autobus i jedzie przez 40 lat pomagając osobom niepełnosprawnym w dostępie do kultury.

Wydawać by się mogło, Filharmonia, co to takiego? Jakaś tam muzyka poważna, nie każdy ją rozumie, nudy jakieś. Po co tracić czas. Powiem Ci, że ja wychowana na rocku, na muzyce elektronicznej, wtedy lata 90-te, wielka fanka Depeche Mode, wahałam się czy to aby na pewno dla mnie. Przecież jak słyszę muzykę poważną w radio to zmieniam stację, przecież nie lubię tego „rzępolenia”. Odważyłam się i pojechałam, i ….zmienił mi się światopogląd. Nic już nie było takie samo. Całkiem inaczej odbiera się muzykę poważna jak słyszy się ja na żywo w odpowiedniej oprawie.

Filharmonia Narodowa to dla mnie do tej pory niezapomniane przeżycie. Pamiętam jak zabrzmiały pierwsze takty na pianinie, a mi łzy poleciały ciurkiem. Nie powstrzymywałam ich, chłonęłam każda chwilę i każde doznanie. To było tak niesamowite przeżycie, które pamiętam do tej pory. Wiem, że dla mnie Via Spei zrobiła wiele dobrego, ukształtowała moje poczucie wrażliwości na piękno muzyki poważnej. Pozwoliła odkryć to czym zachwycały się miliony ludzi na ziemi.

Via Spei to przede wszystkim mnóstwo anonimowych ludzi, którzy bezinteresownie działali ku chwale akcji. Robili wszystko, żeby autobus mógł jechać dalej. Niektórych z nich pamiętamy nie tylko z imienia ale i z nazwiska, i z niezwykłej charyzmy.

Jedną z takich osób jest Władysław A. Terlecki.

Bez jego zaangażowania Via Spei po prostu by nie było. Jest w niej i prowadzi ja od samego początku. Przypominam to już 40 lat dbania o to fundusze, dbania o wolontariuszy, dbania o niepełnosprawnych. Nikt tak jak on nie poświecił całego życia dobrej sprawie i za to mu z tego miejsca serdecznie dziękuję.

Via Spei - Droga nadziei do Filharmonii Narodowej

Kolejnym wspaniałym liderem był Tomasz Shul-Skjoeldkron.

Cudowny człowiek, niestrudzony działacz nie tylko na polu Via Spei. Pracę wolontariacką zakończyła tragiczna śmierć Tomka. Teraz jest patronem akcji Via Spei.

Via Spei - Droga nadziei do Filharmonii Narodowej

Pozostali liderzy akcji:

Via Spei - Droga nadziei do Filharmonii Narodowej

Obchody 40-lecia podzielone zostały na dwa wydarzenia.

Pierwsze to msza święta i spotkanie, które odbyło się 14 października w Kościele i Klasztorze OO. Dominikanów w Warszawie.

Via Spei - Droga nadziei do Filharmonii NarodowejWszyscy my 🙂

Via Spei - Droga nadziei do Filharmonii NarodowejZ Władysławem A. Terleckim 

Via Spei - Droga nadziei do Filharmonii NarodowejGrażynka Rosłon, Dorotka Lipka, Paweł Orłowski, Renata Orłowska

Drugie wydarzenie to uroczysty Koncert Symfoniczny i Otwarcie Wystawy z okazji 40-lecia Via Spei, które wydarzyło się 26 października w Filharmonii Narodowej.

Via Spei - Droga nadziei do Filharmonii Narodowejprzemówienia

Via Spei - Droga nadziei do Filharmonii Narodowejzwiedzanie wystawy

Via Spei - Droga nadziei do Filharmonii Narodowejkoncert symfoniczny 

Mieliśmy szansę wysłuchać, Koncertu fortepianowego Fryderyka Chopina f-moll op.21 w wykonaniu Lidii Grychtołówny i Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Carlosa Spierera.

W drugiej części słuchaliśmy V symfonii Reformacyjnej op. 107 Felixa Mendelssohna w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Narodowej.

 

Po koncercie odbyło się spotkanie. I podziękowania za wiele lat pracy wolontariackiej. Wyobraźcie sobie, że to już trzecie pokolenie wolontariuszy jeździ w autobusach Via Spei.

Via Spei - Droga nadziei do Filharmonii Narodowejpodziękowania

Przyjaźń, która trwa ponad 20 lat 🙂 My z Ewą Starościach i Maciejem Szmigiero, kiedyś harcerzami, naszymi rówieśnikami, z którymi zaprzyjaźniliśmy się na akcji.  Ta znajomość wyszła poza akcję, przyjeżdżali do nas do ośrodka, robiliśmy wspólne ogniska, wycieczki. Po opuszczeniu placówki trochę się zagubiliśmy, później , dzięki mediom społecznościowym, odnaleźliśmy i przyjaźnimy do dziś. Nie mogliśmy się oczywiście nagadać. Opowiadaliśmy jeden przez drugiego co się z nami działo przez te lata.

Via Spei - Droga nadziei do Filharmonii Narodowej

Jednym z najczęściej powtarzanych zdań było „kurde dopiero po dzieciakach widzę jak bardzo się postarzeliśmy”. Fakt poczułam się trochę staro na sali pełnej rodzin z dziećmi, gdzie śmiało mogłam o sobie powiedzieć babcia dzieci Via Spei.

Serdecznie dziękuję Wszystkim dzięki, którym mogłam i mogę uczestniczyć w tym wspaniałym wydarzeniu.

Autobus jedzie dalej, nadal wiezie niepełnosprawnych do Filharmonii i odkrywa przed nimi uroki muzyki poważnej. Mam nadzieję, że będzie jechał kolejnych 40 lat. 

About the Author:

Wyobraź sobie kobietę o zaraźliwym uśmiechu i roześmianych oczach, jej rude, długie włosy powiewają na wietrze i niesfornie spadają na twarz. Kobietę dojrzałą na tyle, że wie czego oczekuje od życia, ma jasno ustalone cele, ustabilizowaną pozycję, pracę, dom, ale na tyle dziewczęcą, że wciąż poszukuje nowych inspiracji, zainteresowań, nadal z ciekawością dziecka obserwuje świat i ludzi, a to co widzi i co ją fascynuje opisuje na blogu. Cześć to ja Zaniczka - miło Cię poznać.

48 komentarzy

 1. Aleksandra Wołkowska Październik 28, 2017 at 1:22 pm - Reply

  Wow nie wiedziałam o.istnieniu takiej sprawy. Super sue czyta Ciebie, dla.kogoś w pełni sprawnego taki blog to bardzo fajna sprawa na poznanie innej perspektywy życia.

  • Zaniczka Październik 30, 2017 at 5:17 pm - Reply

   Bardzo dziękuję za pozytywną opinię. A Via Spei to magia.

 2. Gusia Październik 28, 2017 at 1:25 pm - Reply

  Podziwiam i trzymam kciuki za wszystkich i każdego z osobna. To niesamowite historie, wspaniali ludzie. A XXI wiek jest tylko naszym sprzymierzeńcem 🙂

  • Zaniczka Październik 30, 2017 at 5:18 pm - Reply

   Z jednej strony tak, a z drugiej niestety jest w niektórych kwestiach gorzej niż wcześniej.

 3. Justyna Październik 28, 2017 at 1:27 pm - Reply

  Gdyby w ten sposób nauczyciele przekazywali wiedzę na historii, na pewno pokochałabym ten przedmiot. Cieszę się, że do Ciebie trafiłam.

  • Zaniczka Październik 30, 2017 at 5:18 pm - Reply

   Serdecznie dziękuję, ale obawiam się że na historii bym poległa i zanudziła Cię na śmierć.

 4. BlondHairAffair Październik 29, 2017 at 11:56 am - Reply

  Wspaniali ludzie, zaangażowanie godne podziwu i naśladowania. To co dla jednych jest ogromnym problemem (a raczej dowodem lenistwa i niechęci), dla nich, jak widać, celem i spełnieniem.

  • Zaniczka Październik 30, 2017 at 5:19 pm - Reply

   Tak, to prawda wspaniali, aktywni i cudownie wrażliwi ludzie. Cieszę się, że na nich trafiłam.

 5. Dagmara Godleś Październik 29, 2017 at 12:00 pm - Reply

  Świetna inicjatywa. Muzyka poważna robi ogromne wrażenie jak słyszy się ją na żywo.

  • Zaniczka Październik 30, 2017 at 5:19 pm - Reply

   Zdecydowanie to całkowicie inne odczucia niż słuchanie jej nawet na najlepszym sprzęcie.

 6. Smiley Project Październik 29, 2017 at 12:30 pm - Reply

  Świetny wpis i inicjatywa 🙂 Nigdy wcześniej o tym nie słyszałam 🙂

  • Zaniczka Październik 30, 2017 at 5:20 pm - Reply

   Ciesze się, że mogłam poszerzyć horyzonty 🙂

 7. Anna Fit Październik 29, 2017 at 1:56 pm - Reply

  Genialna akcja! Nie słyszałam o niej nigdy wcześniej, a dzięki Tobie mogłam poznać tę ideę. Super sprawa! I najfajniejsze jest to, że przez tyle lat integruje tyle wspaniałych osób! 🙂

  • Zaniczka Październik 30, 2017 at 5:20 pm - Reply

   To już trzecie pokolenie wolontariuszy, młodzi nie zawodzą nawet w tych obecnych, ciężkich dla organizacji pozarządowych, czasach.

 8. Sikoreczka Październik 29, 2017 at 2:01 pm - Reply

  Ciekawostka, wielka ciekawostka o której nigdy wczesniej nie słyszałam.

  • Zaniczka Październik 30, 2017 at 5:22 pm - Reply

   Wiele jest takich akcji, których się nie nagłaśnia, w sumie nawet nie wiem czemu, może dlatego że twórcy i liderzy są bardzo skromni.

 9. Jedziemy na wycieczkę Październik 29, 2017 at 5:41 pm - Reply

  Piękna inicjatywa. Nie wiedziałam wcześniej o istnieniu takiej organizacji.

  • Zaniczka Październik 30, 2017 at 5:22 pm - Reply

   No własnie to nie jest organizacja tylko ruch społeczny i tu cały fenomen że jest nieukonstytuowana

 10. Monika, zresetowani.pl Październik 29, 2017 at 7:43 pm - Reply

  Super!!!! Tym wpisem przekonałaś mnie też do pójścia do filharmonii. Nigdy nie byłam ,a nie raz ta myśl mi przeszła przez głowę 😉 chyba najwyższa pora! 🙂

  • Zaniczka Październik 30, 2017 at 5:23 pm - Reply

   Polecam serdecznie, nie zawiedziesz się a wrażenia pozostaną w Tobie na długo.

 11. Kasia z wysmakowane.pl Październik 30, 2017 at 5:03 am - Reply

  Wow! Pierwszy raz słyszę o tej akcji i jestem pod wielkim wrażeniem

  • Zaniczka Październik 30, 2017 at 5:24 pm - Reply

   Cieszę się, że takie wrażenie na Tobie wywarł wpis.

 12. Luszka Październik 30, 2017 at 6:44 am - Reply

  Wspaniała inicjatywa! <3 Że też o niej wcześniej nic nie wiedziałam! 🙁 I bardzo się wzruszyłam widząc Ciebie i Pawła na fotach! Może poczułaś się jak babcia dzieci Via Spei, ale dla mnie Wy oboje magicznie nic się nie zmieniacie od czasów studiów! <3

  • Zaniczka Październik 30, 2017 at 5:25 pm - Reply

   Luszka, a Ty jak zawsze bardzo miła 🙂 Niestety pesel daje znać o sobie coraz bardziej 🙂

 13. powerpumpingdad Październik 30, 2017 at 7:16 am - Reply

  sama nazwa obiła mi się kiedyś o uszy, ale dopiero teraz poznałem o co kaman! Grejt dżob! szacuneczek, supereczek, gratulujeczek:)

 14. Maciej Wojtas Październik 30, 2017 at 8:11 am - Reply

  „Pamiętam jak zabrzmiały pierwsze takty na pianinie, a mi łzy poleciały ciurkiem. Nie powstrzymywałam ich, chłonęłam każda chwilę i każde doznanie. To było tak niesamowite przeżycie, które pamiętam do tej pory.”

  Absolutnie mnie to nie dziwi.

  • Zaniczka Październik 30, 2017 at 5:24 pm - Reply

   Prawda? 🙂 cóz żywa muzyka, żywy obraz…. sztuka oglądana i doświadczana bezpośrednio ma w sobie coś z magii.

 15. Przygoda Yvette Październik 30, 2017 at 10:43 am - Reply

  Jej.. ale to musiało być wspaniałe przeżycie… Pierwszy raz o tym słyszę, fantastyczne rzeczy się tam dzieją!!

  • Zaniczka Październik 30, 2017 at 5:26 pm - Reply

   Za każdym razem przeżycie było fascynujące i zapadające głęboko w pamięci.

 16. Bookworm Październik 30, 2017 at 12:37 pm - Reply

  Cudo! Zresztą wystarczy spojrzeć na uśmiechy na fotografiach, moich przygód z muzyką lepiej nie będę opisywał, stanowczo wolę czytać o Twoich 🙂

  • Zaniczka Październik 30, 2017 at 5:27 pm - Reply

   Podejrzewam, ze nie jest tak źle jak myślisz, przecież Preludium Słowiańskie Ty mi pokazałeś 🙂

 17. Paulina Wlezień Październik 30, 2017 at 3:47 pm - Reply

  Piękna akcja – jestem pod wrażeniem. Filharmonia to wspaniałe miejsce, każdy powinien co jakiś czas ją odwiedzać 🙂

 18. Zaniczka Październik 30, 2017 at 5:17 pm - Reply

  Bardzo dziękuję za pozytywną opinię. A Via Spei to magia.

 19. Zaniczka Październik 30, 2017 at 5:22 pm - Reply

  Tak, muzyka słuchana na żywo daje bardzo dużo i doskonale rozwija wrażliwość.

 20. Zaniczka Październik 30, 2017 at 5:22 pm - Reply

  Wiele jest takich akcji, których się nie nagłaśnia, w sumie nawet nie wiem czemu, może dlatego że twórcy i liderzy są bardzo skromni.

 21. Zaniczka Październik 30, 2017 at 5:22 pm - Reply

  Wiele jest takich akcji, których się nie nagłaśnia, w sumie nawet nie wiem czemu, może dlatego że twórcy i liderzy są bardzo skromni.

 22. Zaniczka Październik 30, 2017 at 5:22 pm - Reply

  Wiele jest takich akcji, których się nie nagłaśnia, w sumie nawet nie wiem czemu, może dlatego że twórcy i liderzy są bardzo skromni.

 23. Zaniczka Październik 30, 2017 at 5:25 pm - Reply

  Dziękowanie 🙂

 24. Zaniczka Październik 30, 2017 at 5:27 pm - Reply

  Zgadzam się, człowiek powinien znaleźć czas na sztukę przez SZ.

 25. TosiMama Październik 30, 2017 at 7:41 pm - Reply

  Świetna inicjatywa! Każdy człowiek powinien mieć możliwość uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. Serce rośnie patrząc na te zdjęcia!

 26. Ewa Starościak Październik 31, 2017 at 7:31 am - Reply

  też dziękuję, to był super czas i przyjaźnie które zostały na całe życie 🙂

 27. Jola (Pixel Kolor) Październik 31, 2017 at 11:53 am - Reply

  Szkoda, że takie rzeczy nie są bardziej nagłaśniane. Świetna akcja i oby autobus jeździł jeszcze dłużnej niż kolejne 40 lat.

 28. Artur Kierzek Listopad 1, 2017 at 11:41 am - Reply

  Wspaniała sprawa! Ruchy społeczne oparte na pragnieniu działania i potrzebie serca na całym świecie ratują zycie i pomagają zdrowieć milionom osób chorych czy odrzuconych przez „zdrowe” społeczeństwo, ale o czymś takim nie słyszałem 🙂 Dziekuje jak zwykle za poszerzenie świadomości 🙂 Pozdrawiam!

 29. Narwany Listopad 1, 2017 at 3:42 pm - Reply

  Piękna inicjatywa choć na Śląsku jeszcze o niej nie słyszałem. Może czas to zmienić? 🙂

 30. Kinga K. Listopad 4, 2017 at 12:48 pm - Reply

  Super pomysł 🙂

 31. Kot Burry Listopad 7, 2017 at 8:23 pm - Reply

  Brakuje takich ludzi, nie tylko na tej płaszczyźnie, ale ogólnie – chcących coś robić z potrzeby serca. Inicjatywa piękna, oby trwała jak najdłużej.

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.