Ważne wszystkie poniższe przykłady dotyczą sporadycznych bądź pierwszych kontaktów z osobą niepełnosprawną prawidłowo zrewalidowaną*.  Na późniejszym etapie znajomości… wiele z tych pytań nie budzi już takich kontrowersji.

1. Rozmawianie z osobą mi towarzyszącą zamiast ze mną.

To jedno z największych (według mnie) przewinień osób zdrowych kontaktujących się z moją osobą. Nie znoszę, nie cierpię, jakbym mogła rzuciłabym się z zębami do szyi i przegryzła „pytaczowi” aortę.

2.Czy mogę sobie tu** powiesić torebkę?

Nie, nie możesz

Wózek to integralna część mojej osoby, nie mam ochoty poruszając się uważać na to czy twoja torebka nie ulegnie uszkodzeniu. Pomyśl to tak jakbyś kogoś zdrowego poprosił o potrzymanie torebki na „dłużej”.

3. Czy jesteś taka od urodzenia?

Taka to znaczy jaka? Serio, pytanie o chorobę na pierwszym spotkaniu, średnio przyjemne. To jakby Ciebie zapytać jak często masz zaparcia.

4. Podać Ci?, Pomóc Ci?

Jeśli tylko jestem w stanie sama wyartykułować, bądź napisać prośbę – nie czytaj mi w myślach. Chcę podnieść szklankę swą nieporadną łapą, pozwól mi na to żebym spróbowała. Są dwa wyjścia z tej sytuacji mogę się napić, bądź oblać gorącą kawą. Cholera mam do tego prawo. Jak będę potrzebować pomocy powiem Ci o tym.

5. Ty pracujesz?

Tak pracuję i mam się całkiem dobrze w swojej pracy i ze swoją pracą. To pytanie chyba nie wymaga dłuższego komentarza, ot zadają je kompletni ignoranci.

6. Pytanie, które rozwaliło mój sposób myślenia o ludziach: Czy masz cipkę?

Serio nie wiedziałam, czy śmiać się, czy płakać. Celowo nie napiszę jakiej płci był „pytacz”, żeby zapobiec niepotrzebnym spekulacjom. Na to co odpowiedziałam też spuszczę zasłonę milczenia.

7. Głaskanie po głowie.

Okazywanie uczuć poprzez głaskanie mnie po głowie. Serio, serio. Szczególnie kobiety upodobały sobie ten sposób na wyrażenie aprobaty mojej osoby. Rozumiem, że trudno ci się uśmiechnąć, bądź powiedzieć dobre słowo, ale na Bogów nie przekraczaj mojej bezpiecznej strefy. Nie dotykaj bez pozwolenia, ani mnie, ani mojego wózka,  a już na Thora nie głaszcz mnie po głowie! Nie jestem jakimś kociakiem, czy tez piesem żeby tak okazywać mi sympatię. Naprawdę wystarczy, że nie będziesz wchodzić mi pod koła i jestem zadowolona.

8. Ty masz męża? Serio?? rylly???

Kompletnie tego nie ogarniam, jak można o takie rzeczy pytać. No cóż znalazłam takiego „frajera” (sorry Mężu), który chce być ze mną i średnio mnie interesuje, że gdyby był 10 cm wyższy to byś mi go odbiła. Myślę, że gdyby był, to i tak by na ciebie nie spojrzał, bo woli mnie.

9Co robiłabyś w życiu gdybyś mogła chodzić?

To jedno z tych pytań, które zawsze wywołuje we mnie konsternację i już kilka razy takim pytaczom odpowiedziałam

– Byłabym dziwką.

Widok ich miny – bezcenna

Każdy z nas podejmuje swoje decyzje na podstawie doświadczeń, często spontanicznie, czasami z nakazu lub sugestii dorosłych, często nie zastanawiając się nad tym co go faktycznie interesuje i …męczy się przez całe życie z taką wybraną drogą życiową nie zdając sobie sprawy, że np. zamiast być kiepskim lekarzem mógłbyś być znakomitym muzykiem, ale… tradycja i dwie przychodnie rodziców. Nie mam kurwa pojęcia kim byłabym, gdybym chodziła. Zanotowane?

10. Jak się czujesz z tym, że masz nieuleczalną chorobę?

Codziennie wieczorem chlastam się szarym mydłem, a rany posypuję solą. Kurde, każdy z nas kiedyś umrze i nikt nie jest na sto procent pewien, że jutro będzie żył, ba nie ma nawet pewności że będzie zdrowy.

 

Wszystkie w wyżej wymienionych sytuacji i pytań dotyczyły i były skierowane do mnie przez ludzi, którzy widzieli mnie pierwszy bądź drugi raz na oczy.

Rozumiem, że ludzie są różni, ba pojmuje nawet że mają różny poziom  inteligencji emocjonalnej (nie mylić z inteligencją ogólną), ale nie na darmo od wieków mówiono, że mowa jest srebrem, a milczenie złotem. Człowieku zastanów się zanim zadasz pytanie, które tak naprawdę nie chcesz znać odpowiedzi.

Ciekawa jestem co myślisz na ten temat?

Uważasz, że przesadzam?

Jaka jest Twoja granica dobrego smaku?

10 rzeczy za które dostaniesz w pysk od Zaniczki

 

 

*Rewalidacja – całokształt podejmowanych i usystematyzowanych działań, mających na celu przywrócenie człowiekowi niepełnosprawnemu (również intelektualnie) możliwie pełnej sprawności. Jest to proces edukacyjny, terapeutyczny i wychowawczy z zaplanowanymi celami, uwzględniającymi wiedzę teoretyczną i działanie skierowane na osobę niepełnosprawną. Usprawnianie zaburzonych funkcji rozwojowych i intelektualnych.

źródło: Wikipedia

**Tu w odniesieniu rączki wózka.