Współczucie to strata energii – Anne Sullivan

Współczucie to strata energii - Anne SullivanWyobraź sobie, że pewnego dnia budzisz się kompletnie nic nie słyszysz i nic nie widzisz. Cały przyjazny świat przestał dla ciebie istnieć, wszystko wokoło to zagrożenie. Nikt nie słyszy twojej woli, nie rozumie żadnego z dźwięków, które wydobywasz.

To właśnie spotkało malutką Helen Keller, która w 1880 roku urodziła się zdrowa, ale na skutek choroby straciła słuch i wzrok. Stała się osobą głuchoniewidomą. Malutka dziewczynka, która całkiem niedawno wymówiła pierwsze słowa, teraz została kompletnie sama w swoim świecie. Rodzice nie oddają jej do zakładu, na tyle na ile potrafią zajmują się dziewczynką. Uspokajają ją cukierkami, ustępują we wszystkim i pozwalają na wszystko.

Dziecko rośnie samopas w pięknych okolicznościach przyrody amerykańskiej, powoli terroryzując całą rodzinę i służących.

Współczucie to strata energii - Anne Sullivan

Pewnego dnia po konsultacji z Aleksandrem Grahamem Bellem zatrudniają u siebie Anne Sullivan, która podejmuje się kształcenia Helen. Ich początki są bardzo trudne, dziecko nie chce współpracować, walczy z nauczycielką, która na szczęście się nie poddaje, chociaż na początku ma przeciwko sobie oboje rodziców.

Próbuje do niej dotrzeć za pomocą alfabetu do ręki. Dziewczynka machinalnie powtarza litery, ale nie rozumie ich znaczenia. Sullivan nie poddaje się i próbuje nadal, Chce nauczyć ją zasad dobrego wychowania. Zabrania jej zabierania jedzenia ze swojego talerza, co wywołuje bunt i agresję dziewczynki. Na takie zachowanie rodzice maja „cukierkowy sposób”, którego Anne nie chce go stosować. Po tygodniach pracy w końcu następuje przełom, Helen zrozumiała.

Od tej chwili są praktycznie nierozłączne. Pod jej kierunkiem Anne robi ogromne postępy, uczy się alfabetu Braille`a, idzie na studia – oczywiście nauczycielka wpisuje jej do ręki to co mówią jej wykładowcy. Wyobrażasz sobie taką pracę? Praktycznie 24h na dobę przebywać z drugim człowiekiem i cały czas literować mu rozmowy, obiekty. Ja od lat nie mogę wyjść z podziwu p. Sullivan to dla mnie wzór pedagoga.

Keller kończy studia uczy się języków i bardzo angażuje się w życie naukowe, społeczne i polityczne. Napisała wiele książek w tym najsłynniejszą Historia mego życia. Była członkinią amerykańskiej Partii Socjalistycznej i związku zawodowego, działała na rzecz równouprawnienia kobiet.
Nauczycielka poświęca całe życie Keller jest jej osobistym tłumaczem, wsparciem.

W obecnych czasach do komunikacji z osobami Głuchoniewydomymi stosuje się Alfabet Lorma

Współczucie to strata energii - Anne Sullivan

W Polsce osobami z taka niepełnosprawnością zajmuje się Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym.