Lato to przede wszystkim czas grillowania. Czas urlopów, czas wypoczynku i brak zakazów, brak rytmu dnia i regularności. Zdarza się tak, że wielu z nas w czasie urlopu folguje swoim zachciankom, często nie zastanawiając się jakie mogą być tego konsekwencje. Często nie zastanawiamy się nad poziomem higieny sprzedających, i kupujemy w budce naszą ukochaną kukurydzę w kolbach, czy zapiekanki. Nie zastanawia nas też świeżość produktu. Ślinotok się włącza i koniec, nie ma zmiłuj. I o ile kilka dodatkowych cm nasza garderoba wytrzyma, to niezdrowe jedzenie może przyspieszyć lub zapoczątkować dolegliwości żołądkowe.

Ból jest dobry

Czym jest ból?

Ból spełnia w życiu każdej żywej jednostki rolę ostrzegawczo-obronną, jest sygnałem potencjalnego zagrożenia, wyzwala odruchową i behawioralną odpowiedź organizmu w celu ograniczenia do minimum skutków uszkodzenia.

„Neurologia, znieczulenie regionalne i terapia bólu”, Red. J. Andres, J. Dobrogowski. Ośrodek Regionalny CEEA w Krakowie, 2011

Ból jest dobry – paradoks. No tak, bo gdyby nie on to nie wiedzielibyśmy, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego i dlatego analgezja wrodzona jest tak niebezpieczną chorobą. Czasami z bólem możemy poradzić sobie naturalnymi metodami, oddychaniem, medytacją, ziołami, zazwyczaj potrzebne są leki. Na szczęście jest kilka rodzai bólów, na które mądrzy tego świata znaleźli sposoby. Nie są to co prawda remedia na bóle egzystencjalne, na które już od czasów Goethego wiemy, że nie ma lekarstwa. Są to sposoby na bóle ciała, typowo fizyczne, na które jesteśmy narażeni na co dzień. Ja nigdy nie odważyłabym się pokonywać np. bólu mięśni siłą woli tylko biorę na to odpowiednie leki. Nie tylko na mięśnie biorę leki. Jednymi z najczęstszych leków jaki biorę jest lek na ból żołądka.

Ból jest dobry

Co to jest ból żołądka?

Zazwyczaj żołądek zaczyna nam doskwierać, gdy żyjemy w stresie, zapominamy o tym żeby regularnie spożywać posiłki lub po prostu zbyt dużo i niezdrowo jemy. dolegliwości które wtedy odczuwamy są bardzo przykre to: niestrawność, ból, zgaga, nudności, wymioty.  Zdarza się, że jeśli te objawy trwają zbyt długo i są nawracające to mogą być sygnałem choroby wrzodowej. Jednak nie zawsze dlatego:

Zbadaj się zanim zaczniesz podejrzewać najgorsze, bo może wystarczy coś wykluczyć ze swojej diety lub zaczniesz inaczej przygotowywać, a uczucie dyskomfortu minie.

Niestety mój żołądek przez lata trucia mnie rożnymi specyfikami, które miały wspomóc moje ciało w walce z SMA, jest w opłakanym stanie. Dlatego też teraz jest coraz więcej rzeczy, których zjeść nie mogę niż mogę. Jeśli pozwolę sobie na przykład na ulubione grillowane mięso to skutki tego odczuwa mój żołądek, dlatego zawsze przy sobie mam podręczna apteczkę.

Ból jest dobry

Tak, wiem, Ty jesteś jeszcze młoda i nie musisz uważać na to co jesz, ale zawsze możesz zapamiętać, że są medykamenty, które przyniosą ci ulgę w cierpieniu.