Z założenia ten blog miał być blogiem edukacyjnym. Miał uświadamiać osoby pełnosprawne na temat niepełnosprawności. Pisząc kolokwialnie, z czym się tą niepełnosprawność „je”. Co wypada czego nie wypada mówić i robić przy osobach z dysfunkcjami. Napisałam krótki poradnik o każdej z niepełnosprawności o nazwie: Jak pomóc żeby nie zaszkodzić, w którym szczegółowo omówiłam savoir-vivre kontaktów.

Oprócz tego robimy (z mężem i czasami przyjaciółmi) szkolenia na ten temat. Przeprowadziliśmy je już między innymi w Jaśkowie na obozie dla harcerzy z Sokołowa Podlaskiego, na pikniku Integracyjnym w Ptaszkach, a ostatnio w Zespole Oświatowym w Śmiarach i w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Czuchowie Pieńkach.

Na czym polega takie szkolenie. Otóż przez godzinę gadam ja. Co prawda zachęcam uczestników do gadania, bo nie daję rady cały czas mówić. 

Na szczęście za zwyczaj trafiam na dobrych odbiorców z którymi udaje się nawiązać kontakt.

jak-pomoc-zeby-nie-zaszkodzic-szkolenie

Po pogadance na temat niepełnosprawności odbywają się odbywają się warsztaty. Warsztaty, które nie dla wszystkich są łatwe. Zadanie na pierwszy rzut oka wydaje się banalne: usiąść na wózku i przejechać tor przeszkód. W praktyce bywa różnie. Na każdym z tych szkoleń, które prowadziłam zdarzały się osoby, które informowały mnie:

Nie usiądę, bo już zawsze będę jeździć lub zamiennie, bo niedługo sama siądę na wózek.

Co można na taką informację powiedzieć. Tylko jedno – nie zmusza, każdy ma wybór. I zawsze dzieje się tak, że ta osoba po obserwacji jaką to frajdę sprawia innym sama się przełamuje i siada na wózek. Nie słyszałam, żeby ktokolwiek z moich kursantów po moim szkoleniu usiadł na wózek i z niego nie wstał.

jak-pomoc-zeby-nie-zaszkodzic-szkolenie

Na początku pokazujemy jak to zrobić poprawnie

jak-pomoc-zeby-nie-zaszkodzic-szkolenie

Informujemy o zagrożeniach i możliwości wywinięcia fikołka

Później eskortujemy i pomagamy przejechać bezpiecznie tor.

Jak widzicie jest przy tym mnóstwo śmiechu i radości.

Wszyscy radzą sobie bardzo dobrze

Nawet Ci którym się wydaje, że to bardzo trudne.

Kolejny etap szkolenia to wnoszenie po schodach.

Na początku szczegółowa instrukcja, jak to robić poprawnie i prawidłowo. Ważne jest aby dbać o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo osoby niepełnosprawnej. Zawsze pytamy jak możemy pomóc. Nigdy nie chwytamy za ruchome elementy takie jak np. koła.

Można powiedzieć, że to jeden z trudniejszych elementów szkolenia. Dla mnie wnoszenie mnie po schodach to zawsze traumatyczne przeżycie, odkąd parę razy mnie po prostu upuszczono i uderzyłam głowa w posadzkę i beton.

Jak widzicie niektórzy podeszli do zadania bardzo na luzie 🙂

Inni z pewną dozą nieśmiałości

Dziewczyny opanowały ćwiczenia wzorowo.

Bardzo dziękuję Dyrekcji i p Psycholog za zaproszenie do przeprowadzenia tych warsztatów. Ja sama też sporo się nauczyłam od młodzieży. Wiem, które elementy, akurat dla tej grupy wiekowej, muszę bardziej rozwinąć, a które się sprawdziły. Nauczyłam się tez tego, że to co dla mnie jest normalne, dla kogoś może być motywujące i dające przysłowiowego kopa do walki o siebie i swoje lepsze jutro.

To był naprawdę bardzo dobry i wartościowy czas. Dziewczynom dziękuje za aktywność i chęć współpracy.

Specjalne podziękowania dla mojego męża i Wojtka syna mojej przyjaciółki, bez Was to by się nie udało 🙂

Jeśli chcesz, żebym przeprowadziła takie zajęcia w Twojej szkole, Fundacji czy mieście zapraszam do kontaktu.