Wygodny i modny dywan tkany na płasko

W latach mojego dzieciństwa nikt nie wyobrażał sobie porządnego mieszkania bez dywanu i zasłon z firanami w oknach. Taki był styl urządzania mieszkań, a symbolem statusu był piękny strzyżony dywan na podłodze. Wraz z wzrostem popularności stylu norweskiego spadła popularność dywanów. W modę weszły chodniki i gładkie podłogi z drewna, panele i terakota. Obecnie przeżywamy powrót dywanów do wnętrz.  Są godne uwagi ponieważ fizycznie ocieplają pomieszczenie, izolując od zimnej podłogi. Mamy do wyboru bardzo wiele rodzajów tekstyliów podłogowych. Dywan tkany na płasko jest nowoczesną odpowiedzią na zapotrzebowanie konsumentów.

Wygodny i modny dywan tkany na płasko

Dywan tkany na płasko.

Zrobiony jest z  przędzy. Ma wiele rodzajów, wśród których wyróżnić możemy: sizale oraz dywany sznurkowe. Produkują je metodą zwaną płaskim tkaniem.  Dywany tkane na płasko cechuje wysoka odporność na ścieranie i inne uszkodzenia. Nie uszkadzają się tak łatwo ja dywany tradycyjne.  Do ich produkcji wykorzystuje się przędzę polipropylenową, której główną zaleta jest to, że jest bardzo odporna na ścieranie i czyszczenie.  Ważne jest, że materiał z którego jest tkany dywan nie przyciąga moli. Bardzo dobrze sprawuje się w pomieszczeniach w których intensywnie używa się podłogi na przykład pokoje dziecięce. Bardzo dobrze się go pierze i czyści odkurzaczem. Nie odbarwia się i jest wytrzymały na eksploatację. Mamy do wyboru mnóstwo niesamowitych wzorów od geometrycznych zaczynając, a kończąc na abstrakcyjnych, czy zwierzęcych motywach. Różnorodność stylów daje pole do popisu dla wielu innowacyjnych aranżacji pomieszczeń.

Wygodny i modny dywan tkany na płasko

Dywan, a wózek inwalidzki.

W mieszkaniu nie mam dywanów ponieważ ciężko mi po nich jeździć wózkiem. Przednie kółka się zapadają i trudno jest się przemieszczać. Dla kogoś kto ma większą siłę mięśniowa niż ja, taki opór jest do pokonania. Dla mnie to duże utrudnienie. Po dywanie tkanym na płasko da się jeździć wózkiem. Nie ugina się pod naciskiem kółek.

Projektując mieszkanie założyliśmy, że nie będzie u nas dywanów. Założyliśmy ogrzewanie podłogowe. Ma to swoje zalety. W czasie grzania, miło jest dotknąć ciepłej podłogi. Niestety nie sprawdza się to w okresie lato-jesień i zima-wiosna. W tych momentach jeszcze się nie grzeje, albo już się nie grzeje i podłoga jest zimna. Przypuszczam, że niedługo modny dywan tkany na płasko stanie się moim must have.