Wiosna Biedronia

Rzeczywistość nas przytłacza. Codzienne afery, demaskowanie kolejnych polityków, ujawnianie taśm, morderstwa i szczucie jednych na drugich – męczy.
Powoduje narastające zniechęcenie, brak motywacji do działania i zmiany czegokolwiek.
I w tym momencie pojawia się człowiek, który swoim entuzjazmem zaraża tysiące ludzi i po prostu chce mu się. Pokazał nam, że zmiana jest możliwa, że wystarczy zebrać kilku ludzi, którzy mają otwartą głowę i można polepszyć nasz wspólny byt.

Odkąd Robert Biedroń wszedł na scenę polityczną, jestem nim zafascynowana.

Przełamuje stereotyp polityka, urzędnika i  przede wszystkim geja. Zarzuca się mu, że za często się uśmiecha i że jest zbyt pozytywną osobą. Mi to pasuje. Miałam okazję z nim porozmawiać i powiedzieć co mi leży na wątrobie i wtedy się nie uśmiechał, słuchał z zaangażowaniem.

Kampania inaugurująca powstanie nowej partii odbyła się 3 lutego 2019 r. na Torwarze w Warszawie.
Jak Torwar jest przystosowany pod względem dostępności dla niepełnosprawnych pisałam już w relacji z Kongresu Kobiet i nic się w tym względzie nie zmieniło.
Kiedyś wieki temu można był liczyć na miejsca pod sceną w specjalnym sektorze, obecnie ze względów bezpieczeństwa jest to niemożliwe.

No i tu powstał pierwszy zgrzyt.

Przed wydarzeniem prosiłam organizatorów o utworzenie dwóch sektorów.  Jednego przy scenie drugiego na balkonach, żeby osoby niepełnosprawne miały prawo wyboru.
Osobiście chciałam być w centrum wydarzeń, a nie jak zwykle przyglądać im się z daleka. Przez organizatorów zostałam poinformowana, że tak własnie będzie. Że będą dwa sektory.

Niestety, sektor dla niepełnosprawnych był tylko jeden – na balkonach z których widok był taki jak na poniższych zdjęciach.

Czas na porządki - Wiosna Biedronia

Można było się schylić żeby pomiędzy szczebelkami przyglądać się temu co dzieje się na scenie. Poniżej macie zdjęcie jak oglądała wydarzenie moja sąsiadka. Ja niestety pochylić się tak nie mogę, gdyż uniemożliwia mi to moja choroba i pręty w kręgosłupie.

Czas na porządki - Wiosna Biedronia

Tyle z negatywów.

Poza tymi miejscami, wszystko inne było na medal. Już na samym etapie zapisów na wydarzenie, zgłaszało się, czy jest się osobą niepełnosprawną, czy potrzebuje się wsparcia asystenta, czy tłumacza języka migowego, czy też obecności psa przewodnika.

Widzialni niepełnosprawni.

Od momentu podjechania pod Torwar i wpuszczenia nas na parking, poprzez szukanie przez służbę porządkowa miejsca które byłoby odpowiednio blisko wejścia, po obsługę kolejki i do prowadzenie przez wolontariuszy na balkony było zorganizowane profesjonalnie.
Obsługa bardzo się starała, żeby każdy czuł się komfortowo.

Robert wygłosił postulaty nowej partii, przedstawił swój zespół. Czternaście osób, które są specjalistami w swoich dziedzinach, jest wśród nich prawniczka, doktor nauk humanistycznych, socjolog. Dla mnie dużym plusem jest obecność wśród nich paraolimpijki, wierzę że będzie pilnować spraw osób niepełnosprawnych.

Czas na porządki - Wiosna Biedronia

Kilka dni po wystąpieniu, ludzie zastanawiają się skąd weźmie pieniądze na te wszystkie zmiany. Sceptycy pukają siew głowę i powątpiewają w realność.
Jak zlikwiduje się Fundusz Kościelny, który w 2018 roku wynosił 156 mln zł, to pieniądze na poprawę życia obywateli znajda się dość szybko.

Mnie osobiście najbardziej interesowała polityka wobec osób niepełnosprawnych i kobiet. Biedroń mówił między innymi o:

Świadczeniach wyższych o 500 zł

Nikt nie może być pozostawiony w tyle. Czas naprawić zaniechania obecnego i poprzednich rządów. Podwyższymy podstawowe świadczenia na rzecz osób z niepełnosprawnością o 500 złotych i wprowadzimy dodatki dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Wsparciu asystentów

Zagwarantujemy bezpłatne wsparcie asystentów wspierających wykonywanie codziennych czynności, w tym dojazdów do i z pracy lub szkoły.

Wytchnieniu dla opiekunek i opiekunów

Wprowadzimy coroczne tygodniowe urlopy wytchnieniowe dla opiekunów osób z niepełnosprawnością połączone z turnusami rehabilitacyjnymi dla ich podopiecznych.

Edukacji włączającej

Edukacja włączająca – zamiast izolacji dziecka z niepełnosprawnościami od rówieśników i rówieśniczek lub wąsko pojmowanej integracji – wymaga zniesienia różnych barier, które uniemożliwiają bądź utrudniają uczniom i uczennicom funkcjonowanie w szkole. Wprowadzimy powszechny dowóz ucznia lub uczennicy do szkoły, zniesiemy bariery architektoniczne, wprowadzimy indywidualne i elastyczne podejście szkoły do potrzeb każdej osoby.

Najbardziej kusząca wizja to wizja asystenta i wytchnieniowe urlopy dla opiekunów osób niepełnosprawnych.
Oprócz tego mówił o zwiększeniu zatrudnienia niepełnosprawnych no i o likwidacji kopalń. Ten postulat jest chyba najgoręcej komentowanym.

In vitro dla każdej kobiety.

Wprowadzimy pełne finansowanie do trzech zabiegów in vitro dla każdej kobiety na podstawie zaleceń lekarza. Wprowadzimy stabilne i długoterminowe finansowanie programu.

Czas na porządki - Wiosna Biedronia

Równość małżeńska dla wszystkich

Zagwarantujemy równość małżeńską dla wszystkich, niezależnie od płci. Dodatkowo, stworzymy możliwość zarejestrowania mniej sformalizowanego związku partnerskiego dwóch osób, który umożliwi korzystanie z praw, jak np. odwiedziny w szpitalu, dziedziczenie, wspólne rozliczanie podatków, i obowiązków, jak udzielanie wzajemnej pomocy.

Równe płace dla kobiet i mężczyzn

Państwo nie może dyskryminować ponad połowy społeczeństwa. Różnica między zarobkami kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach wynosi nawet 700 złotych miesięcznie. Zagwarantujemy równość płac na tych samych stanowiskach bez względu na płeć.

Walka z przestępstwami z nienawiści

Wszyscy w naszym kraju muszą czuć się bezpiecznie. Zrealizujemy od lat podnoszone postulaty rozszerzenia ochrony przed przestępstwami z nienawiści, w tym mową nienawiści.

Media oskarżają Biedronia o brak patriotyzmu i realizmu.

Jak będzie?
Czas pokaże, czy wszystkie postulaty zostaną spełnione. Nawet jeśli zostanie spełniona część z nich to i tak wszystko będzie szło w lepszym kierunku niż idzie teraz. Odetchniemy świeżym powietrzem i wysprzątamy wszystkie kąty jak to robi się wiosną.

Ja wierzę w lepszą Polskę.

Czas na porządki - Wiosna Biedronia

Postulaty ze strony Wiosna Biedronia.

#nareszciezmiana #wiosnabiedronia