Wideodomofon to bezpieczeństwo

Żyjemy w takich czasach, że nagrywanie na kamery już nikogo nie dziwi. Wiemy, że wokoło jesteśmy otoczeni monitoringiem, wideodomofonami, rejestratorami wszelakiego rodzaju.

Sklepy mają swoje zabezpieczenia, w miastach coraz więcej jest kamer, większość aut ma swoje własne rejestratory,  które pozwalają na zwiększenie bezpieczeństwa. Na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy. Funkcjonujemy jakby tego nie było.  Jaka jest skala tego zjawiska, dowiadujemy się dopiero wtedy, jak wydarzy się jakaś szkoda lub wypadek. To jak bardzo przydają nam się nagrania wiedzą, Ci którzy zostali niesłusznie oskarżeni o popełnienie jakiegoś czynu zabronionego.

Wideodomofon

Kamery ratują nam tyłki, ale też ułatwiają życie.

Kamery mają też ogromny wpływ na poczucie bezpieczeństwa, co dla mnie osoby niepełnosprawnej, ma niebagatelne znaczenie. Wiele sprzętów posiada wbudowane rejestratory, bądź kamery. Jednym z takich urządzeń jest wideodomofon, który w dzisiejszych trudnych czasach zapewnia, poczucie bezpieczeństwa.

Ja niestety nie posiadam takiego urządzenia, gdyż mieszkam w  bloku i ubolewam, że nie mamy możliwości zainstalowania tego udogodnienia. Sam domofon nie zapewnia takiego poziomu bezpieczeństwa. O ile posiadanie wideodomofonu ułatwiłoby mi życie to wie każdy, kto nie lubi niespodziewanych gości. Niestety nie mam fizycznej możliwości wyjrzenia przez okno i zobaczenia kto stoi pod klatką i dzwoni do mnie.

Wideodomofon posiadają moi teściowie. Mieszkają w dużym domu jednorodzinnym i umieścili go bezpośrednio przy furtce, którą wideodomofon otwiera zdalnie. Miałam okazję go używać i zachwycać się prostotą obsługi.

Przy instalacji wideodomofonów warto pamiętać o kilku zasadach:

Pierwsza i najważniejsza, to umieszczenie wideodomofonu w takim miejscu, w którym jest dobre oświetlenie. Co nam po super sprzęcie jak przy furtce będzie ciemno i nie zobaczymy kto za nią stoi? Wystarczy doświetlić miejsce w którym umieszczone jest urządzenie i już spełnia swoją funkcję. Niezbędny może okazać się czujnik zmierzchowy, a także wyłącznik czasowy, który będzie regulował czas oświetlenia.

Druga sprawa to umieszczenie panelu sterowania w miejscu, w którym najczęściej bywamy. U moich teściów jest to kuchnia, chyba jak w większości domów, kuchnia to serce domu. Można też zamontować kilka monitorów i poustawiać je w różnych miejscach w domu.

Kolejną ważną rzeczą jest umieszczenie awaryjnego przycisku otwierania bramki. Gubienie kluczy zdarza się każdemu, taki przycisk umieszczony w tylko nam znanym miejscu może zaoszczędzić niepotrzebnych nerwów.

Zastanów się nad bezprzewodowym połączeniu. To jest rozwiązanie, które pozwala uniknąć kucia dziur w ścianach i nieestetycznych kabli. Oczywiście dobrze się sprawdza tylko wtedy jak siła sygnału internetowego jest odpowiednia.

Wideodomofon

Wielki Brat patrzy.

Co jeszcze jest ważne w tego typu urządzeniach to fakt iż możliwe jest nagrywanie tego co dzieje się przed furtką. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, kto podczas naszej nieobecności był pod naszym domem. Możemy tez sprawdzić, czy kurier który mówi nam, że był pod domem był tam faktycznie. To nie wszystkie bajery jakie oferują dzisiejsze wideodomofony. Niektóre mają opcje skrzynki głosowej, za pomocą której goście mogą zostawić dla nas wiadomość. Po określonym czasie odwiedzający usłyszy komunikat „proszę zostawić wiadomość”. Różne rodzaje dzwonków, możliwość zamontowania drugiej kamery, obsługa wideodomofonu z telefonu dzięki darmowej aplikacji, możliwość otwarcia furtki lub bramy wjazdowej z telefonu. To jeszcze nie koniec, istnieje też możliwość komunikacji głosowej z osobą dzwoniąca, a to wszystko dzięki wi-fi.  – robi wrażenie prawda?

Wideodomofon

Technika która robi wrażenie.

Przyznaj, że to robi wrażenie. Osobiście uwielbiam technologię tak zwanych inteligentnych domów. Nie przeraża mnie to, a wręcz przeciwnie fascynuje i daje pole do wyobraźni. Chciałabym w przyszłości w swoim mieszkaniu mieć jak najwięcej tego typu udogodnień. I ta zachciewajka nie wynika bynajmniej z lenistwa tylko ze zwykłego oszczędzania czasu i z ograniczeń jakie wynikają z mojej niepełnosprawności.

A jakie jest Twoje podejście do wykorzystywania nowych technologii w codziennym życiu?