rewizja-duze

Rewizja to już trzecie spotkanie z Chyłką i Zordonem. Spotkanie, które jak do tej pory wydaje mi się najmniej udane.

Mróz jak zwykle poza dość skomplikowaną intrygą daje nam sporą dawkę wiedzy. W tym tomie dochodzi do bardzo brutalnego gwałtu i morderstwa. Ofiarami zostały dwie kobiety matka i jej małoletnia córka. Matka była żoną mężczyzny romskiego pochodzenia.  Rom, Cygan, Brudas, Złodziej słowem nic dobrego. Oczywiście jak to w takich wypadkach bywa to on zostaje uznany za głównego podejrzanego. Żona była ubezpieczona na bardzo dużą kwotę, wdowiec chce ją wypłacić, ale ubezpieczyciel jest innego zdania.

I tu zaczyna się to co w książkach Mroza lubię najbardziej – spora dawka solidnej wiedzy wplecionej w akcję. Autor na szczęście dla czytelnika nie zakłada, że ten zna wszystkie tajniki życia Romów i cierpliwie wyjaśnia zasady i obyczaje u nich panujące.

Chyłka i Zordon stają po dwóch stronach tej samej sprawy. Joanna broni Roma a Konrad walczy w imieniu ubezpieczyciela. Morderstwo, podejrzany zbrodnia i kara. Jak zawsze u Mroza to nie jest takie prostej jakby mogłoby się wydawać. Każda ze stron ma sporo „za uszami” i my mamy przyjemność wraz z bohaterami odkrywać sekrety i sekreciki ich klientów. Przy okazji dowiadujemy się jak to jest być w stanie permanentnego upojenia alkoholowego.

Remigiusz Mróz nie lubi kobiet.

To co w Rewizji zrobił z Chyłką woła o pomstę do Bogów. Nie dość, że nadal jest złośliwą okropną babą, która cierpi na chroniczny syndrom niedopchnięcia lub w PMS to na dodatek odzywa się w niej gen alkoholizmu. Pije na potęgę, nie trzeźwieje przez cała książkę, ba w tym stanie jeździ samochodem, uczestniczy w rozprawie i na dodatek błyszczy intelektem. Oczywiście nikt, nawet sędzia, nie zwraca jej uwagi. Czemu? Podobno ze względu na źle pojmowaną solidarność zawodową. Strasznie mi się ten wątek nie podobał, nie podobało mi się to, że nie poniosła żadnych konsekwencji, (no dobra jedne malutkie były), ba wszyscy jej znajomi w myśl jakiegoś chorego poczucia koleżeństwa udają, że nie widzą problemu. Niby próbują jej zasugerować, że to nieładnie tak chlać, ale skutek tego żaden, gdyby mnie spotkała taka sytuacja nie chciałabym mieć obok siebie takich ludzi, którzy „boją się” wziąć ją za „łeb”.  Ba Remigiusz nie lubi też facetów. Konrad nadal jest pierdołowatym lalusiem, który nie do końca wie czego chce. Takie cudo co i chciałoby, i boi się. Typowy przedstawiciel pokolenia Y? Chyłka jest bardziej męska niż Zordon, a szkoda 🙂 Może dorośnie w kolejnych tomach.

Im bliżej końca książki tym intryga zacieśnia się, robi się duszno i niebezpiecznie. Odkrywane sekrety są z serii tych, o których jak już się człowiek dowie to nie jest w stanie nad nimi przejść do porządku dziennego.

Jeśli chcecie dowiedzieć się: Czy Rom zabił? Czy dostanie odszkodowanie? Czy Chyłka przestanie chlać? Czy Konrad w końcu poderwie Chyłkę?

Kto wygra i czy w przypadku takiej tragedii w ogóle można mówić o wygranej?

Przeczytajcie lub przesłuchajcie książkę.

Książkę miałam przyjemność przeczytać/przesłuchać dzięki uprzejmości

logo-audioteka-200

która udostępniła mi egzemplarz promocyjny audiobooka czytany przez niesamowitego Krzysztofa Gosztyłę – on to ma głos 🙂 ciary na plecach.

Rewizja, Remigiusz Mróz
Cykl: Joanna Chyłka (tom 3)
Kategoria: Thriller
Typ: Audiobook – pełny