Jedyny i Niepowtarzalny Ivan - okiem nastolatki

Tytuł: „Jedyny i Niepowtarzalny Ivan”
Autor: Katherine Applegate
Wydawca: Wydawnictwo CzyTam
Rok wydania w Polsce: 2014

recenzuje – Ola Viga Stankiewicz

„Jedyny i Niepowtarzalny Ivan” to historia goryla nieprzeciętnego. Większość swojego życia spędza „na swoim terenie” jak określa klatkę w Big Top Centrum Handlowym z Automatami do Gry przy 8. Zjeździe z Autostrady. Życie Ivana toczy się nieustannie tym samym rytmem, wyznaczanym codziennymi pokazami do dnia, w którym Centrum Handlowe zdobywa nowego mieszkańca – małe słoniątko Ruby.
Głównym (a zarazem tytułowym) bohaterem powieści jest Ivan – Srebrnogrzbiety goryl artysta. Jego życie sprowadza się do bycia oglądanym przez ludzi, oglądania telewizji, rozmów z przyjaciółmi i rysowania. Ivan to spokojny goryl.

Choć z początku mogłaby się wydawać zwykłą bajką dla najmłodszych, książka okazuję się być nasycona przemyśleniami na temat ludzi, wyrażonych z perspektywy goryla, który mówi prosto i dosadnie. Mimo że „Jedynego i Niepowtarzalnego Ivana” czyta się bardzo szybko, w czasie krótkiej historii autorka zdołała wiele razy wywołać uśmiech lub śmiech, a nawet płacz.

Postawa Ivana, którą wobec innych nazwałabym człowieczeństwem, wzrusza i przejmuje do łez.

Czasem twierdzi się, że to zwierzęta są pozbawione uczuć, nie myślą, nie są w stanie odczuwać tak, jak my. Katherine Applegate przedstawiła tę sprawę z innej perspektywy – to zwierzęta czują, współczują i nie są zobojętniałe nie tylko na zwierzęcą, lecz nawet na ludzką krzywdę. Nie wszyscy ludzie są bezduszni i uczuć pozbawieni, jednakże takie przypadki zdarzają się bardzo często i tylko niektórzy zdają się być od tej zasady wyjątkiem.

„Jedyny i Niepowtarzalny Ivn” to lektura, którą warto poznać w każdym wieku. Przypomina mi trochę „Małego Księcia” – z pozoru zwykłą bajkę dla najmłodszych, jednak po przyjrzeniu się jej dostrzegamy piękno i kopalnię prawdy o ludziach. Serdecznie polecam i zachęcam do lektury 🙂

Książka zakupiona na Falkonie.