Zacznę od tego, że składam wielkie dzięki Yzoi za polecenie filmu. Po drugie to kolejny przykład na to, że życie pisze najlepsze scenariusze. Film powstał na podstawie książki The Revised Fundamentals of Caregiving, napisanej przez Jonathana Evisona (niestety nie ma jej jeszcze po polsku). Nietykalnych wszyscy już chyba znacie, zanim się pojawiłeś to fikcja, kompletna i beznadziejnie napisana.

The Fundamentals of Caring to opowieść o relacji jaka wywiązuje się w czasie opieki między opiekunem, a podopiecznym.

Wiele już takich filmów było i przyznam się, że nie przypuszczałam, że ten film tak bardzo mi się spodoba. Reżyser zaczyna od tego, że w przystępny sposób tłumaczy nam jak powinna wyglądać prawidłowa opieka:

A = ask – pytaj
L = listen – słuchaj
O = observe – obserwuj
H = help – pomagaj
A = ask again – ponownie pytaj

nie więcej, ani mniej

Bardzo wielu opiekunów zapomina, bądź nie wie, jak powinna wyglądać prawidłowa relacja między podopiecznym, a opiekunem=asystentem.

Wiele razy podkreślałam, że opiekun ma pomagać, a nie wyręczać:

najważniejsze jest żeby nie przesadzać z pomaganiem

Każdy opiekun powinien pamiętać że:

 • nie mogę opiekować się druga osobą, jeśli najpierw nie zadbam o siebie
 • moje potrzeby są równie ważne jak potrzeby osoby, której pomagam
 • opiekowanie się jest trudne – trzeba robić to co jest w naszej mocy i mieć pozytywne nastawienie

Bez zachowania tych zasad jest się po prostu nieefektywnym, zmęczonym, smutnym wrakiem człowieka.
Autorzy filmu świetnie opisują i pokazują przysłowiową „złośliwość kalek” i bezradność wobec choroby. Schematy, urojenia i strach z jakim zmagamy się na co dzień. Chłopak choruje na dystrofię mięśniową typu Duchenna i wiecie co? Czasami kawał gnojka z niego.

Cytat z filmu Trevor „testuje” Bena – opiekuna:

 • Jeśli mamy płacić dziewięć dolców za godzinę za wycieranie mi tyłka to potrzebujemy kogoś kto umie to robić. Powiedz Ben jakbyś to zrobił?
 • Wytarłbym tak żeby nie było śladu gówna.

Sama mam kilka rzeczy, które mnie ograniczają i których unikam, i w życiu nie zrobię ten film precyzyjnie pokazuje co się dzieje, co się robi z człowieka, który jest zamknięty w czterech ścianach. Trevor siedzi w domu i żyje zgodnie z harmonogramem, nie lubi niespodzianek, nie lubi spontanicznych rzeczy – wywołują w nim napady lęku. Od lat je tylko kiełbaski i gofry, ogląda telewizje i w czwartek jedzie do parku na kilka godzin.  Jednak nie jest jeszcze z nim tragicznie skoro chłopiec ma marzenia. Chce zobaczyć największą dziurę w ziemi i przy okazji wszystkie inne zajebiste rzeczy, które znajdują się w Ameryce i funkcjonują jako atrakcje przydrożne.

Pierwszorzędny film o niepełnosprawności

Ben też ma sporo „za uszami”, kiedyś był pisarzem, ale po pewnym tragicznym wydarzeniu, które miało miejsce w jego życiu, zaprzestał pisania. Do tego nie chce dać rozwodu swojej żonie, z którą już nie mieszka.

W filmie pokazana jest rzeczywistość chorego chłopca, skoro nie jest w stanie podetrzeć sobie tyłka to zębów też nie umyje. Tej rzeczywistości i realności jest w sam raz tyle, żeby film uwiarygodnić.

Autorzy pokazują też, że Ameryka nie jest idealna i że są rzeczy niedostępne dla niepełnosprawnych, i że mają ten sam aparat nacisku jak my w Polsce – media.

Pierwszorzędny film o niepełnosprawności

kadr z filmu – oglądają największą krowę w USA 😀

Bardzo podoba mi się scena u „Rufusa” do którego nie mogą wejść. Tak strasznie zachowanie Trevora przypomina mi moje własne. Ktoś mówi, że nie da się wejść, ja na to, że nie szkodzi idź mężu Ty lub Aga i opowiecie mi. Tak nadal to robię! Wstydzę się tego okropnie, ale są chwile kiedy odpuszczam.

Jest w nim cholernie dużo przesłań między innymi to, że jeśli masz marzenia zrób do cholery wszystko żeby je spełnić. Nieważne jakie to będą marzenia i jak wiele wysiłku będzie Cię kosztowało spełnienie ich.

 • gdybyś pewnego dnia obudził się kompletnie zdrowy, co chciałbyś zrobić
 • mam nieograniczony wybór?
 • tak
 • ……………………………..
  (sami musicie zobaczyć jakie marzenia ma Trevor – ja się poryczałam)

Jest to zdecydowanie jeden z najlepszych filmów o niepełnosprawności, które oglądałam do tej pory. Prawdziwy, nieprzesłodzony, realistyczny (nawet to że niepełnosprawnego gra zdrowy, nie przeszkadza), skłaniający do zatrzymania się na chwilę i zastanowienia kto komu pomaga bardziej. Serdecznie polecam.

Bohaterowie na premierze filmu o nich w 2016 r.

Pierwszorzędny film o niepełnosprawności

Case Levenson, Jonathan Evison źródło zdjęcia-kliknij w link

Jedno z moich ulubionych powiedzeń:

 • życie to niezła suka, nie?
 • nie zawsze 🙂

Film legalnie możecie obejrzeć na NETFLIX

Oglądałeś czytelniku? 🙂