Życie jest teraz, nie odkładaj go na później.

///Życie jest teraz, nie odkładaj go na później.

Życie jest teraz, nie odkładaj go na później.

2018-04-12T06:34:40+00:00By |Poza Kategorią, Przemyślane|8 komentarzy

Dawno temu siedząc z rówieśnikami na fotelu całkiem nowej syrenki mojego ojca, rozkminialiśmy naszą ówczesną rzeczywistość.

Mieliśmy po 7 lat i już wtedy rozmawialiśmy na tematy egzystencjalne. Nasi koledzy z podwórka mający po 16 lat wydawali nam się bardzo dorośli, a rodzice, cóż po prostu starzy. 40 lat? nikt tak długo nie żyje mówiliśmy. Jeszcze wtedy nic nie wiedziałam o swojej chorobie i jej rokowaniach, jeszcze wtedy chodziłam. Moją codzienność determinowała szkoła i strasznie ważne problemy wieku dziecięcego, takie jak komunia i jak to możliwe że bóg wszystko widzi.

Nie miałam szczęśliwego dzieciństwa i nie tylko dlatego że większość czasu spędziłam w szpitalach, w miejscach w których musiałam nauczyć się dostosowywać do zastanych okoliczności, naginać do reguł już istniejących. Byłam niepełnosprawnym fizycznie dzieckiem ze zdrową duszą i umysłem. Długo nie mogłam zaakceptować tego, że z dnia na dzień przestałam chodzić, tego że jestem coraz słabsza, tego że jestem wykluczana. Do tej pory mam problem z akceptacją właśnie wykluczenia. Ciężko jest wytłumaczyć sobie, że na ten koncert, czy do tej knajpy wejść nie możesz, bo jesteś kaleką, a właściciele mają w dupie takich klientów jak ty. Dziwnie się czujesz jak jesteś wykluczona ze szkolenia, czy konferencji. Jeszcze ciężej jest zaakceptować to, że tam właśnie chcą się spotkać twoi znajomi.

Z czasem nauczyłam się z tym żyć.

Odcinać grubą krechą ludzi, którzy nie rozumieją, że wnoszenie mnie po schodach to dla mnie trauma, tym bardziej że kilka razy uderzyłam już głową w beton. Odcinam się też od tych, którzy myślą, że swoim entuzjazmem są w stanie zmienić moje podejście, a odmowę traktują jako fanaberię.  Zamieniam ich na nowych znajomych z szerszym światopoglądem. Przeżyłam już kilka wymian moich „przyjaciół”, tych prawdziwych jestem w stanie policzyć na palcach jednej ręki. Akceptuję to, że ludzie pojawiają się na chwilę w moim życiu traktując mnie i mój wózek jako ciekawostkę, a za chwilę tak samo szybko jak się pojawili znikają.

Zawsze byłam wścibską, nie ciekawską, nie żywą, ale właśnie wścibska dziewczynką.

Moje pytania wielokrotnie zawstydzały dorosłych i wzbudzały konsternację. Musiałam dość szybko nauczyć się może nie tyle manipulacji, co lawirowania między tym, co chcę wiedzieć, a tym jak to uzyskać.
Z wiekiem tylko mi się to pogłębiło i nie, czas tego nie wyleczył. Co prawda czasami milczę, gdy nakazuje tego dobre wychowanie, ale zazwyczaj popełniam gafę za gafą. Ale jest mi z tego powodu absolutnie wszystko jedno.

Mogę śmiało stwierdzić, że moja pewność siebie i egoizm wielokrotnie ustrzegły mnie przed popełnieniem samobójstwa.

Pierwszy raz to czas nastoletni, gdzieś kiedyś tam, zostałam pozostawiona sama sobie, bezsilna z demonem, z którym nie umiałam walczyć. Przetrwałam. Tą pierwszą, tą druga i kolejne też.
Przeżyłam. Żyj na złość innym – niezbyt optymistyczne i popularne motto, ale jakże prawdziwe. Dla mnie prawdziwe. Każda porażka, każde odrzucenie, wykluczenie, zapomnienie, odcisnęło piętno na mojej duszy, czasami i ciele, ale też wzmocniło mnie na tyle, że już nie boli.

Dziś kończę 42 lata.

Ten post to nie jest post podsumowujący moje życie, to post w którym chcę Ci powiedzieć, że to właśnie Ty jesteś ważna – ważny. Tego nauczyły mnie moje porażki, tego nauczyli mnie ludzie, którym wielokrotnie poświeciłam wszystko.  Twoje dobro musi być dla Ciebie najważniejsze, bo jak nie nauczysz się żyć sama – sam ze sobą, jak nie nauczysz się wykorzystywać swoich mocnych stron to przemkniesz przez swoje życie pełen żalu i tęsknoty za tym czego nie udało Ci się osiągnąć i być może nigdy nie uda Ci się osiągnąć. Ewoluuj, zmieniaj cele, stawiaj sobie takie, które możesz osiągnąć i małymi krokami zmierzaj w stronę tych wielkich.

Życie jest teraz, nie odkładaj go na później.

About the Author:

Wyobraź sobie kobietę o zaraźliwym uśmiechu i roześmianych oczach, jej rude, długie włosy powiewają na wietrze i niesfornie spadają na twarz. Kobietę dojrzałą na tyle, że wie czego oczekuje od życia, ma jasno ustalone cele, ustabilizowaną pozycję, pracę, dom, ale na tyle dziewczęcą, że wciąż poszukuje nowych inspiracji, zainteresowań, nadal z ciekawością dziecka obserwuje świat i ludzi, a to co widzi i co ją fascynuje opisuje na blogu. Cześć to ja Zaniczka - miło Cię poznać.

8 komentarzy

 1. Olga Siemoniak Kwiecień 12, 2018 at 7:48 am - Reply

  Jest taka rzecz, z której robię sobie czasem cyniczne podśmiechujki. Gdy jakiś bloger napisze tekst, a pod owym pojawiają się komentarze o treści: O MÓJ BOŻE, JAK JA TEGO POTRZEBOWAŁAM. I los gryzie mnie właśnie w tyłek, bo dziś ten Twój tekst naprawdę dał mi do myślenia, i – powiem to – był mi potrzebny 🙂 Życzę Ci spełnienia marzeń, tych najbardziej wystrzałowych też 🙂 Sto lat!

 2. ewa ka Kwiecień 12, 2018 at 11:55 am - Reply

  Stówka !!! – wiem, że ludzie tyle nie żyją 🙂 42 – toż to już starowinka nad grobem, przypomniałaś mi, że były czasy kiedy o 25 latkach myślałam, jacy starcy 🙂 a dziś wiem, że życie zaczyna się po pięćdziesiątce 🙂 Może być proseco 🙂

 3. Klaudia Kalazna Kwiecień 12, 2018 at 6:18 pm - Reply

  Kieruję się na co dzień właśnie takim podobnym mottem. Przykro mi, gdy widzę ludzi, którzy swoje życia odkładają na potem. A potem jest już za późno. A co do ludzi, którzy nas otaczają, to myślę, że czasami już tak jest, że ta wymiana „przyjaciół” jest konieczna. Każdy człowiek nas może czegoś nauczyć, pomaga nam się skonfrontować również z naszymi strachami i ciemnymi stronami. Tez takiej wymiany dokonuję, bo gdy odejdzie „stare” jest miejsce na „nowe”.

 4. Blogierka Kwiecień 12, 2018 at 10:31 pm - Reply

  Zajebiście mądry tekst Rene! I cholernie Cię podziwiam za siłę, mądrość i dystans do tego co Ci się przytrafiło i do ludzi, którzy zawiedli.
  Życzę Ci żebyś się nie zmieniała, żeby teraz byli wokół Ciebie tylko Ci właściwi ludzie i żebyś po prostu była szczęśliwa <3

 5. Patrycja - Marzenia w cele Kwiecień 13, 2018 at 7:36 am - Reply

  Też tak miałam jak byłam mała. Wydawało mi się, że 40 to już prawie śmierć, a teraz? Teraz, to myślę tak o ludziach, którzy są po 80 czy 90 😛

  Podoba mi się też przesłanie tego artykułu. Trzeba żyć teraz, a nie w przeszłości czy teraźniejszości. Jak nie będziesz patrzyła gdzie idziesz to się przewrócisz.

 6. Zołza z kitką Kwiecień 13, 2018 at 11:31 am - Reply

  Jesteś niewiarygodnie ciekawą osobą! Sposób, w jaki piszesz, skłania do refleksji…:)

 7. DookolaPracy Kwiecień 14, 2018 at 8:10 am - Reply

  jak bardzo perspektywa się zmienia z biegiem lat, co?

 8. Aneta Wojtiuk Kwiecień 16, 2018 at 10:20 am - Reply

  To jest piękne, co napisałaś. Jesteś dojrzałą i świadomą swojej wartości kobietą. Wiele osób użala się nad sobą, zamiast wziąć się w garść. Tęsknią za czymś, czego nie mają, po drodze gubiąc to, co udało im się zdobyć. To przykre. Jesteś inspiracją 🙂

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.