Kobiecość i męskość zaklęta we włosach – Daj włos

//Kobiecość i męskość zaklęta we włosach – Daj włos

Kobiecość i męskość zaklęta we włosach – Daj włos

Od dawien dawna włosom przypisywano duże magiczne wręcz znaczenie. Włosy były atrybutem kobiecości i męskości.

W czasach biblijnych były oznaką siły (Samson) i oddania (Maria Magdalena). W naszej słowiańskiej kulturze postrzyżyny były bardzo ważnym wydarzeniem. Rytuału dokonywał ojciec na włosach chłopca, który po obcięciu stawał się pełnoprawnym członkiem wspólnoty. Chińskie męskie warkocze, japońskie samurajskie kitki, indiańskie skalpy – utrata włosów była hańbiąca. Długie włosy mieli bogowie i wojownicy, osoby wolne i o błękitnej krwi. Łysina, włosy ogolone na jeża – to oznaka słabości, starości i wręcz hańby. Obcinanie włosów pozbawiało człowieka godności (II wojna światowa kobietom golono głowy), obcinano włosy przestępcom (pamiętam te czasy łysy=kryminalista). Kobiety długo musiały nosić włosy starannie upięte, żeby nie wodzić na pokuszenie mężczyzn. Dopiero Antoni „Antoine” Cierplikowski uwolnił kobiety spod władzy koków i warkoczy.

Kobiecość i męskość masz w sobie, dumę i siłę też,  tak to prawda, ale ile trzeba usłyszeć komplementów żeby w to uwierzyć, to tylko my wiemy prawda?

Wiecie jakie to uczucie jak człowiek bardzo chce i nie może pomóc? Jak czuje się bezsilny, bo nie może być dawcą, ani szpiku ani narządów. To tylko jeden z uroków mojej choroby, która sobie siedzi w kodzie genetycznym organizmu.
Nie mogę, bo wraz z życiem dałabym komuś kalectwo, cierpienie, a nawet śmierć. Okrutne prawa? Tak, bardzo.
Dlatego postanowiłam oddać to co mogę, włosy, które mi obrodziły i które przez ostatnie lata hodowałam na akcje Daj włos. Ci co mnie czytają wiedzą o tym, bo już wspominałam o tym przy okazji pisania o akcji #zanimzostanieszzombie organizowanej przez m.in. Dawca.pl.

Obecnie w Polsce peruki z naturalnych włosów są tylko częściowo refundowane przez NFZ, a dopłata do nich jest wyjątkowo wysoka. W odpowiedzi na tą sytuację ruszyła akcja „Daj Włos!”. Każdy, kto chce obciąć włosy, może to zrobić w dobrym celu – na peruki dla kobiet w trakcie chemioterapii. Angażujemy do współpracy zakłady fryzjerskie, które ścinają włosy w odpowiedni sposób, a następnie przekazują je nam. Dalej wędrują do perukarni Rokoko, która robi doskonałe, wygodne i piękne peruki. Te są przekazywane za darmo kobietom, które walczą z rakiem. Dzięki temu mogą wyglądać znacznie lepiej i mają więcej siły w drodze do zdrowia.
cytat ze strony Fundacji Rak`N`Roll 

Może to się wydać dziwne niektórym, ale nigdy nie miałam problemu z kobiecością. Zawsze czułam się kobieco, pewna tego, że jestem atrakcyjna, fajnie wyglądam itp. Owszem nie jestem klasyczną pięknością, ale podobam się i wiem to. Kobiecości uczą dziewczynki zazwyczaj matki. Moja dbała o bluzeczki, sukienki i kokardy we włosach. Tak włosy były w mojej rodzinie postrzegane jako jeden z dość istotnych atrybutów kobiecości.

Obiektywnie patrząc włosy to jedna z niewielu moich atutów. Przez całe swoje życie tylko 3 razy miałam taka długość jak teraz. Po komunii, po operacji kręgosłupa i teraz. Po co to piszę? Po to żebyście wiedzieli jakie to dla mnie ważne, zresztą chyba większość kobiet traktuje swoje włosy jako atrybuty kobiecości. Ważne dla mnie jest bycie piękną i wiem jak mogą się czuć kobiety, którym choroba zabiera włosy. Wiem co czują, jak zostają tego pozbawione, jak ich poczucie własnej wartości chwieje się w posadach. Chciałabym, żeby peruka zrobiona z moich włosów wywołała uśmiech na jakiejś buźce.

Chyba nie robią peruk dla Panów, ale wbrew pozorom włosy są ważne także dla mężczyzn. Pamiętam jak Kuba bardzo często o tym mówił na początku chemii, że nie będzie miał swojej nordyckiej brody.

Wierzę w to, że jak człowiek chce to może pomóc. Jeśli nie możesz oddać organów, krwi, włosów, zorganizuj akcję uświadamiającą, napisz post, udostępnij czyjś post np. mój 🙂

A tak to wyglądało  – reportaż z obcinania.

Kobiecość i męskość zaklęta we włosach - Daj włos!
Kobiecość i męskość zaklęta we włosach - Daj włos

Kobiecość i męskość zaklęta we włosach - Daj włos

 

Kobiecość i męskość zaklęta we włosach - Daj włos

Kobiecość i męskość zaklęta we włosach - Daj włos

Kobiecość i męskość zaklęta we włosach - Daj włos

Kobiecość i męskość zaklęta we włosach - Daj włos

Kobiecość i męskość zaklęta we włosach - Daj włos

To co zrobisz coś dla innych? Wiem, że tak 🙂

 Jest mi bardzo miło Nieidealnaanna obcięła i oddala swoje włosy.

Rozpoczynamy akcje #blogerzyoddajawlos

Kto następny?

By | 2017-02-02T21:13:39+00:00 Marzec 18th, 2016|Niepełnosprawność|28 komentarzy

About the Author:

Wyobraź sobie kobietę o zaraźliwym uśmiechu i roześmianych oczach, jej rude, długie włosy powiewają na wietrze i niesfornie spadają na twarz. Kobietę dojrzałą na tyle, że wie czego oczekuje od życia, ma jasno ustalone cele, ustabilizowaną pozycję, pracę, dom, ale na tyle dziewczęcą, że wciąż poszukuje nowych inspiracji, zainteresowań, nadal z ciekawością dziecka obserwuje świat i ludzi, a to co widzi i co ją fascynuje opisuje na blogu. Cześć to ja Zaniczka - miło Cię poznać.