O Iwonce dowiedziałam się od Luszki, która opowiedziała mi o niezłomnej, ciekawej życia i pięknej Głuchej dziewczynie, która idzie do przodu z podniesioną głową i spełnia swoje marzenia udowadniając, że jak się chce to można bardzo dużo osiągnąć. Pracuje w migam.pl, realizuje swoje pasje, zaraża pozytywną energią, aktorka, tłumacz, optymistyczna dziewczyna.

Zapraszam do poznania Iwony Cichosz

Iwona Cichosz - aktorka, tłumacz #ponadprzecietni

Co cię w życiu inspiruje, daje siłę i napędza? Byłaś Miss Polski Niesłyszących, grałaś w teatrze, realizujesz mnóstwo działań skąd bierzesz siłę i pomysły?

Sama nie wiem skąd biorę siły na to wszystko. Może stąd, że robię to, co lubię. Myślę, że to właśnie napędza mnie do działania. Prócz tego jestem ciekawa świata, otwarta na nowe wyzwania. Lubię sprawdzać, na co mnie stać, a to zawsze sprzyja poszukiwaniu nowych doświadczeń.

Jaki wpływ na to kim jesteś mieli Twoi bliscy?

Największy wpływ na to, kim jestem, miała moja babcia. Jej determinacja, żebym była samodzielna w życiu, była imponująca. To ona, gdy miałam 1,5 roku, po raz pierwszy zabrała mnie do logopedy. Codzienne ćwiczenia sprawiły, że nauczyłam mówić i słyszeć za pomocą aparatów słuchowych. Cała moja rodzina jest Głucha. Dzięki systematycznej pracy mogłam stać się dla nich tłumaczem, np. podczas wizyty lekarskiej lub załatwiania sprawy w urzędzie.

Twoje największe osiągnięcie?

Myślę, że moim największym osiągnięciem jest to, że uwierzyłam w siebie. Dzięki temu właśnie udaje mi się realizować cele, które sobie stawiam. Nie zawsze tak było. Długo trwało, nim stałam się pewna siebie. Napotykałam różne przeszkody, zaliczałam porażki, ale zawsze, gdy upadałam, podnosiłam się i walczyłam dalej.

Czym dla ciebie jest integracja?

Integracja to dla mnie umiejętność współżycia z ludźmi, którzy mają różne poglądy, niepełnosprawności, kolor skóry. Integracja oznacza wzajemny szacunek.

Czy wykorzystywałeś swoją niepełnosprawność by coś osiągnąć?

Nie, nie próbowałam nawet wykorzystywać jej w ten sposób. Dla mnie to nie sposób, żeby coś osiągnąć, ale raczej swojego rodzaju atut. Mój niedosłuch pomógł mi np. w teatrze. Pośrednio dzięki niemu mam dobrze rozwinięty zmysł wzroku, dużą umiejętność obserwacji, a to sprawia, że dobrze radzę sobie w aktorstwie i pantomimie.

Iwona Cichosz - aktorka, tłumacz #ponadprzecietni

Jakie było najgłupsze lub najtrudniejsze pytanie dotyczące Twojej niepełnosprawności, które Ci zadano?

Zdarzyło się, że ktoś zapytał mnie „jak Głusi robią zakupy w sklepie?” Natomiast większości trudnych pytań nie pamiętam. W tej dziedzinie nie mam tematów tabu.

Jak reagujesz, gdy ludzie się na ciebie patrzą lub unikają Twojego wzroku?

Gdy na mnie patrzą, uśmiecham się do nich. Zazwyczaj odwzajemniają uśmiech.

Czego nie lubisz w kontaktach ze zdrowymi?

Nie dzielę jednak ludzi na kategorie „zdrowi” oraz „chorzy”. Rozumiem jednak, że chodzi o kontakt z osobami słyszącymi? W takim wypadku nie lubię, gdy mówią do mnie szybko, niewyraźnie lub gdy ignorują moje prośby, żeby mówili wolniej.

Co powoduje, że przestajesz walczyć?

W niektórych codziennych sytuacjach moje wysiłki nie dają przez długi czas efektu, więc po prostu zajmuję się czymś innym. Zdarza się, że ludzie nie rozumieją mnie ani tego, co robię. To mnie nie zatrzymuje, walczę dalej. Jeśli są nieżyczliwi, jeśli mnie atakują rezygnuję ze znajomości z nimi. Ale bez względu na wszystko nie rezygnuję z tego, co dla mnie ważne, ze swoich marzeń i nie przestaję o nie walczyć.

Trzy rady dla osoby zdrowej, dla której spotkanie z Tobą to pierwszy kontakt z niepełnosprawnością.

Jeśli spotkasz mnie lub inną Głuchą osobę po raz pierwszy, to potraktuj nas jak obcokrajowców. Bądź otwarty, staraj się nawiązać kontakt, nie zrażaj się w wypadku braku zrozumienia ze strony osoby Głuchej. Możesz gestykulować, pisać na kartce lub zamigać 🙂

Iwona Cichosz - aktorka, tłumacz #ponadprzecietni

Iwonka została Miss Świata Niesłyszących 🙂 Serdecznie gratuluję 🙂