Zobacz niewidomego – 8 porad jak pomóc żeby nie zaszkodzić

///Zobacz niewidomego – 8 porad jak pomóc żeby nie zaszkodzić

Zobacz niewidomego – 8 porad jak pomóc żeby nie zaszkodzić


Zobacz niewidomego - 8 porad jak pomóc żeby nie zaszkodzićCzęsto w emailach pytacie mnie jak wykonać ten pierwszy krok, zapoznawczy zachęcający osoby niepełnosprawne do nawiązania z Wami bliższej relacji.

Niestety nie dam Wam idealnej rady. Mogę jedynie dać kilka wskazówek jak takiej znajomości z góry nie skazywać na niedopowiedzenia i gafy.

Jest kilka bardzo ważnych spraw, z których pełnosprawni nie zdają sobie sprawy, a niepełnosprawni nie zawsze otwarcie mówią.

  1. Podczas przedstawiania się powiedz coś o tym jak wyglądasz. Osobie niewidomej łatwiej będzie skojarzyć imię, głos, rytm kroków z Tobą. Oczywiście jeśli jest Was więcej w grupie, przedstawcie się wszyscy.
  2. Zanim nawiążesz kontakt fizyczny z osobą niewidzącą uprzedź ją o tym, bo może się przestraszyć niespodziewanego dotyku.
  3. Jeśli chcesz uścisnąć jej dłoń powiedz o tym: np. czy mogę uścisnąć ci dłoń.
  4. Osoby niewidome lub słabowidzące są w stanie same poruszać się po ulicy, choć czasem korzystają z pomocy laski lub psa przewodnika. Pies zazwyczaj ma przyczepioną kartkę – Nie głaskać – pracuje” lub podobny tekst. Z tego miejsca proszę Was nie głaskajcie psa i tłumaczcie dzieciom, że tego nie wolno robić, chyba że właściciel psa wyraźnie Wam na to pozwoli.
  5. Zanim zdecydujesz się pomóc np. podprowadzić gdzieś osobę niewidomą zapytaj. Nigdy nie bierz ją pod rękę, zawsze podawaj łokieć, za który osoba niewidoma Cię chwyci tak, żebyś był krok przed nią i miał czas ostrzec przed ewentualnymi niespodziankami na drodze (stopień, zmiana kierunku, itp.)
  6. Pamiętaj, jeśli osoba niewidoma chce zaproponować ci herbatę – cokolwiek – to znaczy, ze może to sama wykonać – nie musisz jej w tym wyręczać. Jak będzie potrzebowała pomocy to Cię poprosi.
  7. Nie jest gafą używanie przy osobach niewidomych takich sformułowań: „dobrze było cię widzieć” albo „do zobaczenia”;
    osoby niewidome często używają tego typu zwrotów i nie obraża ich to.
  8. Nie odchodź bez pożegnania – powiedz, że się oddalasz.

Zachęcam Was do odwiedzenia strony Moniki Zarczuk-Engelsma – mojej bliskiej koleżanki, o której pisałam już w Ponadprzeciętnych

Oczywiście powyżej wymienione punkty dotyczą prawidłowo zrewalidowanych osób, które nie mają postawy roszczeniowej wobec świata i ludzi. Życzę Wam żebyście na swojej drodze spotykali tylko takie osoby.

By | 2017-02-22T21:22:50+00:00 Styczeń 6th, 2016|Jak pomoc żeby nie zaszkodzić|50 komentarzy

About the Author:

Wyobraź sobie kobietę o zaraźliwym uśmiechu i roześmianych oczach, jej rude, długie włosy powiewają na wietrze i niesfornie spadają na twarz. Kobietę dojrzałą na tyle, że wie czego oczekuje od życia, ma jasno ustalone cele, ustabilizowaną pozycję, pracę, dom, ale na tyle dziewczęcą, że wciąż poszukuje nowych inspiracji, zainteresowań, nadal z ciekawością dziecka obserwuje świat i ludzi, a to co widzi i co ją fascynuje opisuje na blogu. Cześć to ja Zaniczka - miło Cię poznać.