Porozmawiaj z Głuchym – kilka porad jak to zrobić dobrze.

///Porozmawiaj z Głuchym – kilka porad jak to zrobić dobrze.

Porozmawiaj z Głuchym – kilka porad jak to zrobić dobrze.

komiks-gc582uchy-na-pkpCi którzy doświadczyli widoku osób migających zapewne zgodzą się ze mną, że to spotkanie niezwykłe. Widzimy coś magicznego, coś do czego przeciętny śmiertelnik nie ma wstępu. Miganie jest jak rysowanie w przestrzeni, do tego mimika i mowa ciała powodują, że nie wiedząc o czym mówią wiemy jakie temu towarzyszą nastroje. Bo język niesłyszących to przede wszystkim emocje.

Pamiętam swoją fascynację kultura, językiem i osobami niesłyszącymi, która zaowocowała nauczeniem się języka migowego w stopniu komunikatywnym i zmianą mojego myślenia, że głusi są cisi. Nic bardziej mylnego – hałasują jak stado pędzących bizonów.

Jak rozpocząć taką rozmowę?

Najlepiej uśmiechem, możesz też pomachać ręką i zamigać „dzień dobry”.

Mam dla Was krótkie filmiki z podstawowymi zwrotami, które mogą się Wam przydać w nawiązaniu pierwszego kontaktu.

Miga dla Was Natalia Litwiniuk – tłumacz języka migowego

No dobrze przedstawiłeś się Człowieku i co dalej. Znaczna część osób Głuchych potrafi odczytywać mowę z ruchu ust, oczywiście o ile nie popełnisz niżej wymienionych błędów.  Panna LU, którą już znacie – jej rysunki zdobią mojego bloga – narysowała dla Słyszaków krótką ściągawkę 🙂

Porozmawiaj z Głuchym - kilka porad jak to zrobić dobrze.

  • O tyle o ile Niesłyszący odczyta co Ty masz do powiedzenia to Ty bez treningu raczej go nie zrozumiesz. Jeśli jednak chcesz spróbować odczytywania mowy z ust, nie bój się poprosić o powtórzenie, jak czegoś nie zrozumiesz – nikogo w ten sposób nie urazisz.
  • Czasami jednak warto wyciągnąć kartkę. Kartkę? No tak kto takie anachronizmy nosi przy sobie, pamiętaj napisać możesz też na ekranie telefonu.
  • Używaj prostych komunikatów.
  • Mów ciałem, twarzą im więcej mimiki tym lepiej – pamiętaj ma być adekwatna do przekazywanej treści.
  • Przy skomplikowanych rozmowach – chcesz coś kupić, sprzedać, przedstawić swoja ofertę – korzystaj z usługi tłumacza języka migowego.
  • naucz się migać 🙂

Uważasz, że poruszyłam w tym poście ważny temat? Podziel się nim ze swoimi znajomymi 🙂

By | 2017-02-22T21:20:19+00:00 Styczeń 21st, 2016|Jak pomoc żeby nie zaszkodzić|41 komentarzy

About the Author:

Wyobraź sobie kobietę o zaraźliwym uśmiechu i roześmianych oczach, jej rude, długie włosy powiewają na wietrze i niesfornie spadają na twarz. Kobietę dojrzałą na tyle, że wie czego oczekuje od życia, ma jasno ustalone cele, ustabilizowaną pozycję, pracę, dom, ale na tyle dziewczęcą, że wciąż poszukuje nowych inspiracji, zainteresowań, nadal z ciekawością dziecka obserwuje świat i ludzi, a to co widzi i co ją fascynuje opisuje na blogu. Cześć to ja Zaniczka - miło Cię poznać.