Wielka księga siusiaków i Wielka księga cipek

///Wielka księga siusiaków i Wielka księga cipek

Wielka księga siusiaków i Wielka księga cipek

Wielka księga siusiaków i Wielka księga cipek. 

Wielka księga siusiaków i Wielka księga cipek

Edukacja seksualna od lat budzi niepokój w społeczeństwie.

Jest to temat kontrowersyjny i bardzo często zamiatany pod dywan, no bo przecież jeśli się o czymś mów to, to nie istnieje prawda?

W polskich podstawówkach praktycznie nie ma zajęć z wychowania seksualnego. Pedagodzy zazwyczaj omijają te trudne i kłopotliwe dla nich zagadnienia, a rodzice uważają, że ich dziecko jest jeszcze za małe na „te sprawy”

Nie pomagają ani wypowiedzi autorytetów, ani spotkania z osobami które przez brak edukacji seksualnej doznały wielu krzywd. Niestety ten stan nadal trwa, co prawda dostęp do seksualności dzięki internetowi jest ułatwiony, ale nadal to nie powinno być źródło edukacji młodzieży. O „tych sprawach” dzieci powinny móc porozmawiać i w domu, i w szkole w atmosferze zaufania i zrozumienia. Istnieją dwa podejścia do edukacji seksualnej. Jedna z nich mówi o seksualności w sposób mechaniczny, a druga stawia na odpowiedzialność za swoje decyzje, której skutkiem jest świadome zakładanie rodziny.

Wielka księga siusiaków i Wielka księga cipek

Wielka księga siusiaków i Wielka księga cipek – Dana Höjera i Gunilli Kvarnström.

Geneza książek jest prosta: powstała w wyniku rozmów autora z uczniami w Szwecji. Zauważono nisze i postanowiono nadrobić braki tworząc te dwie publikacje.

W okresie dojrzewania w organizmie młodego człowieka zachodzą wielkie zmiany, które mają prawo niepokoić i chłopców, i dziewczęta. Z ciałem „coś” się dzieje, ale nikt z nimi o tym nie rozmawia, co więcej wokół tematu tworzona jest aurę tajemnicy i czegoś zdrożnego.

Wielka księga siusiaków i Wielka księga cipek rozwiewają tę aurę pozwalając nam spojrzeć na swoje narządy płciowe normalnie.

Jakiej treści możemy spodziewać się w książce Wielka księga siusiaków?

Otóż oprócz religijnego i historycznego ujęcia, możemy spojrzeć na siusiaki  jak na najlepszych przyjaciół mężczyzny, dowiedzieć się kim był Onan, dlaczego jądra uważano za święte? Pomaga zrozumieć po co chłopakom są potrzebne włosy na jądrach? Pokazuje historię prezerwatywy.  Autor tłumaczy jakie są faktyczne skutki masturbacji, tłumaczy czym jest polucja?  Wyjaśnia dlaczego tak ważna jest edukacja, a nie wiara w zabobony. Oswaja nas z terminologią i odpowiada wiele pytań między innymi: dlaczego dziewczyny nie mają siusiaków? lub z której strony nosić siusiaka? oraz na to najbardziej  nurtujące (podobno) wszystkich chłopaków pytanie: ile centymetrów powinien mieć penis?

Wielka księga siusiaków i Wielka księga cipek

Co znajdziemy w Wielkiej księdze cipek?

Jest równie bogata w treści, też pokazuje historyczne i religijne spojrzenie na cipkę.  Tłumaczy anatomię kobiecej waginy.  Wiesz, że wiele kobiet nadal nie wie ile ma tak naprawdę dziurek. Objaśnia czym jest i gdzie znajduje się magiczny punkt G? Wyjaśnia czym jest miesiączka, dlaczego jest ważna i jak zachowywać higienę w tych ważnych dniach no i porusza ważna kwestię o której się ciągle milczy, że środki higieniczne dla kobiet są za drogie. Również porusza tematykę masturbacji, wyjaśnia czy kobiety mogą mieć wzwód i wytrysk. Znajdziemy w niej także odpowiedzi na trudne pytania.

Obie książeczki napisane są przystępnym, zrozumiałym językiem i zawierają bardzo ładne ilustracje.  Serdecznie polecam  nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Te książki pomogą Ci rozpocząć rozmowę o seksualności, jeśli jeszcze nie wiesz jak.

Wielka księga siusiaków i Wielka księga cipek

 

Przez całe tysiąclecia mężczyźni próbowali dowieść, że są więcej warci od kobiet, a siusiaki od cipek. W końcu wszyscy w to uwierzyli.

Musimy oswoić się z cipkami tak samo jak z siusiakami, żeby nauczyć się o nich mówić.

Dan Höjer

 

Wielka księga cipek. Dan Höjer i Gunilla Kvarnström. 

Wielka księga siusiaków. Dan Höjer i Gunilla Kvarnström

wydawnictwo: Czarna Owca

By |2017-11-07T19:49:59+00:00Listopad 7th, 2017|Książki, Punkt widzenia na:|22 komentarze

About the Author:

Wyobraź sobie kobietę o zaraźliwym uśmiechu i roześmianych oczach, jej rude, długie włosy powiewają na wietrze i niesfornie spadają na twarz. Kobietę dojrzałą na tyle, że wie czego oczekuje od życia, ma jasno ustalone cele, ustabilizowaną pozycję, pracę, dom, ale na tyle dziewczęcą, że wciąż poszukuje nowych inspiracji, zainteresowań, nadal z ciekawością dziecka obserwuje świat i ludzi, a to co widzi i co ją fascynuje opisuje na blogu. Cześć to ja Zaniczka - miło Cię poznać.

22 komentarze

 1. Agata Kortyka Listopad 7, 2017 at 8:42 pm - Reply

  Odważne książki, takich trzeba więcej.

 2. Narwany Listopad 7, 2017 at 8:58 pm - Reply

  Tytuł bardzo kontrowersyjny, jakby popatrzeć na to przez pryzmat polskiej edukacji seksualnej, ale może o to właśnie chodzi. Może chodzi o to, żeby w końcu zacząć mówić prostym językiem 🙂

 3. Krzysztof Łopuszyński Listopad 7, 2017 at 9:23 pm - Reply

  Temat tabu – w naszych młodych latach nieistniejący. Jeśli na taki temat można mówić w sposób prosty, przyjazny i kulturalny, to chyba dobrze…

 4. powerpumpingdad Listopad 8, 2017 at 7:58 am - Reply

  ooo!!! must have dla każdego.
  Chociaż patrząc na obecną władzę…
  katechizm powie więcej..:P

 5. powerpumpingdad Listopad 8, 2017 at 7:58 am - Reply

  ooo!!! must have dla każdego.
  Chociaż patrząc na obecną władzę…
  katechizm powie więcej..:P

 6. DOROTA DZIUBDZIELA Listopad 8, 2017 at 12:24 pm - Reply

  Przyznam że na początku śmiechem wybuchłam, ale chętnie bym sprawiła taką książę na prezent, może Walentynki! Więcej takich książek które uświadamiają. Pozdrawiam

 7. Monika | Konfabula.pl Listopad 8, 2017 at 3:36 pm - Reply

  Jako dziecko, które w pokoju miało Sztukę kochania Wisłockiej, jestem za takimi książkami!

 8. Monika | Konfabula.pl Listopad 8, 2017 at 3:36 pm - Reply

  Jako dziecko, które w pokoju miało Sztukę kochania Wisłockiej, jestem za takimi książkami!

 9. Monika | Konfabula.pl Listopad 8, 2017 at 3:36 pm - Reply

  Jako dziecko, które w pokoju miało Sztukę kochania Wisłockiej, jestem za takimi książkami!

 10. Monika | Konfabula.pl Listopad 8, 2017 at 3:36 pm - Reply

  Jako dziecko, które w pokoju miało Sztukę kochania Wisłockiej, jestem za takimi książkami!

 11. Artur Kierzek Listopad 8, 2017 at 8:02 pm - Reply

  No i co mogę więcej napisać? Zgodnie z panującą ostatnio moda na ekstremizm reglamentacyjny w sferze lingwistycznej napiszę, że… Zgadzam się. We wszystkim 🙂 Dziękuję Renatko i pozdrawiam!

 12. Matka Antyterrorystka Listopad 8, 2017 at 8:48 pm - Reply

  Słyszę już głosy oburzenia…jak dla mnie rewelacja 🙂

 13. Jakub Wylegała Listopad 8, 2017 at 10:18 pm - Reply

  Oczami wyobraźni widzę te tłumy narodowców z pochodniami i moher-komando z parasolkami, wznoszące pod szkołą okrzyki o demoralizacji młodzieży i propagowaniu ideologii gender przez te demoniczne księgi 😉 Ale tak serio, to rzeczywiście brakuje w społeczeństwie takiej otwartości do całkowicie naturalnego tematu, jakim jest cielesność i ludzka anatomia, co widać nawet w kinie czy telewizji. Przemoc i brutalność w filmie? Nikt nie mrugnie. Kawałek ciała? Demoralizacja i zgorszenie! A wystarczyłaby odrobina edukacji i książki takie jak te, by z humorem i bez tabu podejść do tematu. Się rozpisałem 😉

 14. Michał Kucharski Listopad 9, 2017 at 7:29 am - Reply

  Rewelacyjne pozycje- i te oburzenie prawilne (de facto na to co mają i na to jak to często nazywają)

 15. Sylwia Kamińska | Matczysko Listopad 9, 2017 at 12:53 pm - Reply

  Ja oczywiście jestem na tak! Jednak … podejście do spraw seksualności w Polsce, a Szwecji dzieli mała przepaść. Tak mi się wydaje. Mój tato stwierdziłby, że te książki są zboczone. Wielu zrobiłoby rewolucję w szkole i przestałoby puszczać tam swoje dzieci, jeśli okazałoby się, że to jeden z podręczników. Niemniej jednak społeczeństwo musi w końcu wyjść ze swojej strefy „wstydzę się” i „nie wypada o tym mówić”. Może to najwyższy czas, by w końcu zrobić krok do przodu? Ja jestem na tak!

 16. Luszka Listopad 9, 2017 at 1:13 pm - Reply

  I teraz już wiem, co kupię córce na imieniny 😀 Takie książki są potrzebne i założę się, że tacy co się oburzają po kryjomu i tak do nich zaglądają 😛

 17. Ania [PKNDL] Listopad 9, 2017 at 1:53 pm - Reply

  Osobiście bardzo odpowiada mi taki sposób przekazywania informacji – konkretnie, ale z wyczuciem. Jako dziecko nigdy nie interesowały mnie głupie bajki o kapustach. Człowiekiem byłam, człowiekiem jestem i nic co ludzkie nie jest mi obce 😉

 18. Joanna Julia Sokołowska Listopad 10, 2017 at 7:47 pm - Reply

  Kurczę, „siusiak” brzmi tak uroczo, a „cipka” tak jakoś – nie wiem, trochę wulgarnie… Nie ma jakiegoś lepszego terminu na nią? W sumie nawet „pipka” brzmi nieco lepiej… 😛

 19. balkanyrudej Listopad 12, 2017 at 6:18 pm - Reply

  Generalnie nie do końca jestem przekonana względem tych tytułów. Rozumiem całą ideę, aby ułatwić dzieciom zrozumienie biologii i fizjologii. Ale w jakiś sposób to wszystko wygląda jakoś tak idiotycznie (przepraszam za słowo, ale innego nie znajduję).

 20. balkanyrudej Listopad 12, 2017 at 6:18 pm - Reply

  Generalnie nie do końca jestem przekonana względem tych tytułów. Rozumiem całą ideę, aby ułatwić dzieciom zrozumienie biologii i fizjologii. Ale w jakiś sposób to wszystko wygląda jakoś tak idiotycznie (przepraszam za słowo, ale innego nie znajduję).

 21. traveLover Listopad 12, 2017 at 6:28 pm - Reply

  Nie wiedziałam o istnieniu tych książek, ale na tak fajny pomysł i bezpośredni sposób przekazu mogli się zdecydować tylko ludzie ze Skandynawii… Za to lubię Szwecję, Danię i Norwegię… że nie boją się tabu i przecierają szlaki trudnych tematów w europejskiej opinii publicznej 🙂

 22. Pink Lipstick Listopad 14, 2017 at 10:19 pm - Reply

  Dokładnie to samo pomyślałam 😛

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.