SKAM – najlepszy serial dla nastolatków i dorosłych.

///SKAM – najlepszy serial dla nastolatków i dorosłych.

SKAM – najlepszy serial dla nastolatków i dorosłych.

SKAM – najlepszy serial dla nastolatków i dorosłych.

SKAM - najlepszy serial dla nastolatków i dorosłych.

Do obejrzenia SKAM* namówiła mnie chrześnica, z którą wiele rzeczy robimy razem. Ostatnio byłyśmy na Orange Warsaw Festiwal i Pierwszym Comic Conie, a teraz przed nami Polkon w Lublinie.

Na początku myślałam, że to kolejna akcja jakich wiele w kinie. On kocha ją ona jego nie kocha, ale kocha jego przyjaciela przy okazji ktoś umiera, ktoś zostaje zabity, a inny skrzywdzony. No, ale dałam serialowi szansę, tym bardziej że Młoda „piała” na jego punkcie. Przyznam Ci się, że bardziej chciałam zobaczyć co ją aż TAK kręci, a nie sam film. Nieważne.

Uwielbiam kulturę skandynawską, kocham kino Triera, kocham Most nad Sundem, Forbrydelsen. Czytam skandynawskie kryminały i ciągle znajduję w nich coś nowego i odkrywczego. Uwielbiam tę powolność, niedopowiedzenia i tajemnice.

Pierwszy plus serialu SKAM to fakt, że jest norweski i traktuje o młodzieży.

To jedno zdanie podpowiada Ci, że to nic nowego, nudy jakieś. Ot, kolejna historia jakich wiele w kinie. I tu na szczęście się mylisz, bo SKAM to absolutne novum, jeśli chodzi o seriale. Scenariusz jest napisany bardzo mądrze, a reżyseria poprowadzona tak, że nie wiadomo kiedy stajemy się przyjaciółmi pierwszoklasistek Vilde, Evy, Noory, Chris i Sany.

Całość składa się z 4** sezonów, w każdym kto inny jest narratorem. Odcinki są krótkie, czasami dwudziestominutowe, czasem dłuższe, tak samo z ilością odcinków w sezonie. Nie ma reguły.

SKAM - najlepszy serial dla nastolatków i dorosłych.

W serialu praktycznie nie ma dorosłych i tu drugi plus.

Oczywiście istnieją jacyś rodzice, jacyś nauczyciele, ale życie widzimy oczami młodzieży.

Kolejny plus to fakt, że zagrali w nim nastolatkowie, którzy z aktorstwem nie mieli nic wspólnego. Dzięki temu serial zyskuje bardzo na naturalności. Są prawdziwi, mają swoje naturalne nawyki np. pociąganie nosem, powolne mówienie. Tak, wiem tego można się nauczyć, oni z tym do serialu przyszli i czasami widać tą ich nieporadność.

Jeszcze jeden ważny plus to sposób kręcenia.

Długie ujęcia, pokazujące twarze i emocje nastolatków, długie, ale nie dłużące się. Widzisz dokładnie każdy tik, drganie powieki i spojrzenie.

Następny plus to historie.

SKAM - najlepszy serial dla nastolatków i dorosłych.

Historie tej młodzieży, które siłą rzeczy zazębiają się między sobą. Reżyserka i scenarzystka Julie Andem pokazuje nam sposób myślenia młodych Norwegów. Norwegia jest z jednej strony krajem bardzo praworządnym, a z drugiej wolność to dla nich sprawa priorytetowa. W serialu widać jak na dłoni absurdy, z którymi na co dzień zmaga się młodzież. Są wychowani do wolności, wolności swoich przekonań, zachowań.

A co się dzieje kiedy nasza wolność łamie wolność drugiej osoby? Jak wtedy poradzić sobie z emocjami, które w sobie trzymamy skoro dorośli zapodziali się gdzieś w swoim świecie? Jak nauczyć się zaufania?

Bohaterowie Skam są całkiem inni niż nasi nastolatkowie.

To co u nas jest powodem do hejtu, w norweskiej szkole jest akceptowalne, ba nawet można uznać to za normę. Tam obciachem jest nabijanie się z tego, że ktoś jest inny. Tego się po prostu nie robi. Nie hejtuje się kolegi za to, że ma problem z określeniem swojej tożsamości seksualnej. Nie hejtuje się koleżanki za to, że się napiła i nie pamięta, czy została zgwałcona. Jak widzisz poruszane tematy do łatwych nie należą, ale pokazano je na tyle umiejętnie, że nie razi ich bezpośredniość i brutalność.

Serię inicjuje wątek Evy, który zaczyna się w czasie trwania tak zwanego Russefeiring. To zwyczaj klas kończących szkołę, swoisty chrzest na dorosłego. Wtedy można łamać wszystkie zasady, pić na umór i eksperymentować z czym tylko nam się podoba. Dopiero po tym święcie młodzież przystępuje do egzaminów kończących szkołę***.

Norwegia to wymieszanie narodowości, a co za tym idzie kultur i religii, które daje nam dość wybuchowego szejka. Wydawałoby się, że on powinien lada moment eksplodować. To się jednak nie dzieje, w sposób jaki mogłoby się wydawać.

 

Jeśli masz w domu nastolatka, obejrzyj ten serial wraz z nim. Gwarantuję nie tylko dobra zabawę, ale też okazję do porozmawiania o naprawdę ważnych rzeczach.

SKAM - najlepszy serial dla nastolatków i dorosłych.

*  Skam – z norweskiego wstyd

** niestety nie będzie więcej sezonów norweskiego SKAM, prawa zostały sprzedane do USA i jak znam życie to serial będzie popsuty bardzo.

***Chcesz przeczytać więcej na temat tej tradycji udaj się na bloga Patinorway.

By | 2017-07-15T10:59:20+00:00 Lipiec 2nd, 2017|Film, Punkt widzenia na:|37 komentarzy

About the Author:

Wyobraź sobie kobietę o zaraźliwym uśmiechu i roześmianych oczach, jej rude, długie włosy powiewają na wietrze i niesfornie spadają na twarz. Kobietę dojrzałą na tyle, że wie czego oczekuje od życia, ma jasno ustalone cele, ustabilizowaną pozycję, pracę, dom, ale na tyle dziewczęcą, że wciąż poszukuje nowych inspiracji, zainteresowań, nadal z ciekawością dziecka obserwuje świat i ludzi, a to co widzi i co ją fascynuje opisuje na blogu. Cześć to ja Zaniczka - miło Cię poznać.