Jedyny i Niepowtarzalny Ivan – okiem nastolatki

///Jedyny i Niepowtarzalny Ivan – okiem nastolatki

Jedyny i Niepowtarzalny Ivan – okiem nastolatki

Jedyny i Niepowtarzalny Ivan - okiem nastolatki

Tytuł: „Jedyny i Niepowtarzalny Ivan”
Autor: Katherine Applegate
Wydawca: Wydawnictwo CzyTam
Rok wydania w Polsce: 2014

recenzuje – Ola Viga Stankiewicz

„Jedyny i Niepowtarzalny Ivan” to historia goryla nieprzeciętnego. Większość swojego życia spędza „na swoim terenie” jak określa klatkę w Big Top Centrum Handlowym z Automatami do Gry przy 8. Zjeździe z Autostrady. Życie Ivana toczy się nieustannie tym samym rytmem, wyznaczanym codziennymi pokazami do dnia, w którym Centrum Handlowe zdobywa nowego mieszkańca – małe słoniątko Ruby.
Głównym (a zarazem tytułowym) bohaterem powieści jest Ivan – Srebrnogrzbiety goryl artysta. Jego życie sprowadza się do bycia oglądanym przez ludzi, oglądania telewizji, rozmów z przyjaciółmi i rysowania. Ivan to spokojny goryl.

Choć z początku mogłaby się wydawać zwykłą bajką dla najmłodszych, książka okazuję się być nasycona przemyśleniami na temat ludzi, wyrażonych z perspektywy goryla, który mówi prosto i dosadnie. Mimo że „Jedynego i Niepowtarzalnego Ivana” czyta się bardzo szybko, w czasie krótkiej historii autorka zdołała wiele razy wywołać uśmiech lub śmiech, a nawet płacz.

Postawa Ivana, którą wobec innych nazwałabym człowieczeństwem, wzrusza i przejmuje do łez.

Czasem twierdzi się, że to zwierzęta są pozbawione uczuć, nie myślą, nie są w stanie odczuwać tak, jak my. Katherine Applegate przedstawiła tę sprawę z innej perspektywy – to zwierzęta czują, współczują i nie są zobojętniałe nie tylko na zwierzęcą, lecz nawet na ludzką krzywdę. Nie wszyscy ludzie są bezduszni i uczuć pozbawieni, jednakże takie przypadki zdarzają się bardzo często i tylko niektórzy zdają się być od tej zasady wyjątkiem.

„Jedyny i Niepowtarzalny Ivn” to lektura, którą warto poznać w każdym wieku. Przypomina mi trochę „Małego Księcia” – z pozoru zwykłą bajkę dla najmłodszych, jednak po przyjrzeniu się jej dostrzegamy piękno i kopalnię prawdy o ludziach. Serdecznie polecam i zachęcam do lektury 🙂

Książka zakupiona na Falkonie.
By | 2017-01-11T18:10:35+00:00 Listopad 14th, 2016|Książki, Punkt widzenia na:|15 komentarzy

About the Author:

Wyobraź sobie kobietę o zaraźliwym uśmiechu i roześmianych oczach, jej rude, długie włosy powiewają na wietrze i niesfornie spadają na twarz. Kobietę dojrzałą na tyle, że wie czego oczekuje od życia, ma jasno ustalone cele, ustabilizowaną pozycję, pracę, dom, ale na tyle dziewczęcą, że wciąż poszukuje nowych inspiracji, zainteresowań, nadal z ciekawością dziecka obserwuje świat i ludzi, a to co widzi i co ją fascynuje opisuje na blogu. Cześć to ja Zaniczka - miło Cię poznać.
 • Nie wiem czy przeczytam, prędzej kupię dziecku jak gdzieś trafię. A okładka jest fantastyczna. Poezja. 🙂

 • Wielbicielka książek

  Przepiękna okładka 🙂 Koniecznie muszę się zaopatrzyć w tę książkę 🙂 Na pewno spodoba się córce 🙂

 • Jak znalazł dla mojej córeczki, ale jeszcze nie teraz. Dopiero za kilka lat. 🙂

 • Nie do końca przepadam za narracją z perspektywy zwierząt. Oczywiście rozumiem, że to metafora, że wiele, jeśli nie wszystko, można przełożyć na życie ludzi, ale jakoś nie przemawia do mnie ta forma. Może to przesyt pop filmach familijnych o orkach, delfinach itp. Aczkolwiek dzieciom oczywiście czytam bajki ze zwierzakami w roli głównej 😉
  /Pozdrawiam,
  Szufladopóka

 • Kopernikowi na pewno się spodoba 🙂

 • ciekawa pozycja, skoro oprócz dzieci dorośli jeszcze mogą skorzystać 🙂

 • zyciejakmuzykablog.wordpress.c

  Sadzę, że takie pozycje są warte przeczytania. Pomagają nam przypomnieć sobie co jest w życiu na prawdę ważne.

 • książka z przesłaniem i morałem zawsze jest dobra, niezależnie do wieku 🙂 pozdrawiam!

 • Takie bajki, kierowane do najmłodszych, ale również chwytające za serce i przemawiające do dorosłych, wydają się być najbardziej wartościowymi. 🙂

 • Marta Gie

  Lubię takie historie, nie tylko w disneyowskim ale również w takim jak to wydaniu:)

 • Z naciskiem na szczęście

  Książka jednocześnie w sumie ma banalną fałubę a z drugiej strony coś ją wyróznia. Książka dl dzieci a zachwyci nie jednego dorosłego.
  Pozdrawiam

 • Potłuczona Literatka

  Takich historii poszukuję! Dziękuję!

 • Ostatnio szukam inspiracji książkowych dla mojej dziewięciolatki. Dziękuję za polecenie.

 • Mirella

  W pierwszej chwili pomyślałam, że to tylko książka dla dzieci, ale myślę, że sama też chętnie ją przeczytam 🙂

 • Baaaaardzo ciekawa recenzja!
  Dziękuję:)