Food & Health Conference – Relacja

///Food & Health Conference – Relacja

Food & Health Conference – Relacja

Wiesz, że w moim życiu najlepsze rzeczy dzieją się przypadkiem.

Przypadkiem byłam na pewnym szkoleniu w Mordorze, przypadkiem poznałam Magdę. Przypadkiem Magda zarekomendowała moją osobę Ani i przypadkiem spędziłam całkiem udany weekend w Gdyni na evencie Food & Health Conference. Na to wspaniałe wydarzenie zawiózł mnie oczywiście mój niesamowity i bardzo gadatliwy mąż :). On oczywiście nie jest zwolennikiem nowinek w kuchni, ale poświecił się i spróbował wegańskiego Brownie, puddingu z kaszy jaglanej, czy bez cukrowych czekoladek.

Food & Health Conference - Relacja

Odżywiam się zdrowo tak zwanymi falami. Zazwyczaj nie jem śniadań, jem nieregularnie, często zjadam rzeczy, na które wcale nie mam ochoty, że nie wspomnę o grzeszeniu w fast-foodach. Tak to ja, kobieta świadoma tego, jakie popełnia błędy, wie co zrobić, żeby było lepiej, robi to sporadycznie i niekonsekwentnie.

Wyjazd na konferencję miał mi dać motywacyjnego kopa i zrobił to. Nagłe znalezienie się w strefie, w której wszystko jest zdrowe, bez cukru, chemii i tłuszczu utwardzonego wprowadziło w moim myśleniu niezłe zamieszanie. Patrząc na tych wszystkich ludzi. stwierdziłam, że jednak można żyć zdrowo i smacznie. Co prawda nie wszystkie smaki mi odpowiadały, ale podejrzewam, że to tylko kwestia przyzwyczajenia. To tak jak z odstawianiem soli, na początku czujesz, że jedzenie nie ma smaku, a potem odkrywasz, że jedzenie ma wiele różnych smaków nie tylko słony jak do tej pory.

Food & Health Conference - Relacja

Event był podzielony na część merytoryczną – wykłady z dyskusją i część praktyczno-degustacyjną, gdzie mogliśmy spróbować nowych smaków i poczuć się dopieszczeni. Starałam się uczestniczyć we wszystkich wkładach, a moją uwagę zwróciły trzy prelekcje:

Pierwszy

Nie dajmy się zwariować, czyli czy wolno łączyć ogórka z pomidorem? O zachowaniu równowagi w życiu i żywieniu. / dr n. farm. Jakub Czaja, farmaceuta, sportowiec, olimpijczyk.

Powiedział, dokładnie to co zapowiadał tytuł: nie dajmy się zwariować. Ślepe podążanie za najnowszymi trendami nikomu na dobre nie wyjdzie. Bardzo mi się spodobało stwierdzenie, że mas media nas ogłupiają i kreują zdrowy styl życia, który ze zdrowiem nie ma nic wspólnego. Przekonywał nas, że równowaga jest potrzebna wszędzie i udowodnił, że każdy z nas jest inny i nie można stosować tej samej miary do wszystkich.

Podsumowując: rozsądek i umiar we wszystkim.

Drugi

Prawda, czy gówno-prawda? Jak weryfikować informacje i własne przekonania, by żyć lepiej, ciekawiej i sensowniej. / Piotr Bucki – trener komunikacji.

Food & Health Conference - Relacja

To był show. Nie znałam wcześniej Buckiego. Nie widziałam go w akcji i nie słyszałam jego wystąpień. Coś tam wiedziałam, że trener, że specjalista. Na zasadzie coś gdzieś dzwoni, ale nie wiadomo w którym kościele. Piotr jest bardzo dobrym mówcą i fajnym facetem. Jego wykład na temat prawdy, która nas otacza i potwierdził to, co myślę na co dzień. Czyli nie udostępniam treści bez uprzedniego ich sprawdzenia. Kieruję się w życiu zdrowym rozsądkiem, a nie myśleniem życzeniowym. Na przedstawionych przykładach pokazał, jak media nas ogłupiają. W pogoni za niezdrową sensacją podsuwają nam informacje, które z rzeczywistością najczęściej mają niewiele wspólnego. Oczywiście ujął mnie tym, że bezwzględnie tępi ludzi parkujących na miejscach dla niepełnosprawnych.

Podsumowując: Weryfikuję, weryfikuję, weryfikuję, a dopiero później zachwycam się, bądź nie, danym newsem.

Trzeci

Wykład który przykuł moją uwagę na dłużej, odbył się drugiego dnia. Była to prelekcja Aleksandry Czochary dietetyczki poruszająca wdzięczny i zawsze modny temat: Jak się NIE odchudzać? Podstawowe błędy na przykładach. Aleksandra w sposób niezwykle przystępny i z wyjątkową łatwością przekazała nam swoje zdanie na temat odchudzania.

Swoją wiedzę oparła na doświadczeniu, które zdobyła prowadząc gabinet dietetyczny. Czego się dowiedziałam? Cóż, utwierdziłam się w przekonaniu, że nie ma jednej idealnej diety dla każdego. Powiesz, że to oczywista oczywistość, a jednak na grupach motywacyjnych ze zdrowym jedzeniem w tle często spotyka się u standaryzowane jadłospisy. Każdy z nas jest inny, każdy wydatkuje energię w inny sposób i potrzebuje w związku z tym innych minerałów, składników, które znajduje w jedzeniu.

Po wykładzie można było skorzystać z porady dietetycznej i nie omieszkałam tego uczynić. Niestety wiedza dietetyków na temat odchudzania i SMA jest nadal bardzo mała i polega raczej na metodzie prób i błędów niż na wiedzy popartej badaniami.

Wykłady to nie tylko siedzenie i słuchanie. To też trochę ruchu i poznanie własnego ciała. Bartosz Zadurski, masażysta holistyczny i trener świadomej pracy z ciałem opowiadał o tym, jak ważna jest postawa ciała. Tłumaczył jak dobrze czuć się w swoim ciele, jakie ćwiczenia stosować i co robić, żeby być na przykład lepszym mówcą. Pokazał też jak pozbyć się stresu związanego z wystąpieniami publicznymi. Rozruszał salę, inicjując ćwiczenia.

Food & Health Conference - Relacja

W tak zwanym międzyczasie mogliśmy pomasować ciało u specjalistów, zadbać o makijaż, dobrać sobie ubranie, ba nawet zamówić na miarę, zjeść coś zdrowego i pysznego w bezglutenowym food trucku kuchni wegańskiej i wegetariańskiej.

Food & Health Conference - Relacja

Pierwszy raz próbowałam słynnej polenty przygotowanej przez Atelier Smaku. W smaku wyborna, delikatna, rozpływająca się w ustach, a charakteru dodawało jej chutney chyba z suszonych pomidorów.

Food & Health Conference - Relacja

Zazwyczaj mam zimne dłonie dlatego zachwycił mnie masaż dłoni ciepłym woskiem. Jak już przełamałam swój opór przed dotykiem obcych osób, to potem było już cudownie. Dłonie po takim zabiegu były już ciepłe i doskonale nawilżone. Food & Health Conference - Relacja

Taki Event to przede wszystkim ludzie. Ludzie, których poznajesz dzięki temu, że znasz innych ludzi. Uwielbiam takie spotkania, w których elementem wspólnym jest spotkanie ludzi o podobnym sposobie myślenia i zainteresowaniach.

Ja miałam przyjemność spotkać się z Olgą Komorowską i udzielić jej krótkiego wywiadu o tym, jak trzymam życie w garści.  Olga okazała się wspaniałą, pełną radości istotą, z którą ma się ochotę spędzać tak dużo czasu, jak tylko się da. Poznaliśmy jej wspaniałą rodzinę i podejrzewam, że to nie było nasze ostatnie spotkanie.

Food & Health Conference - Relacja

Mogłam się wyściskać z Magdą i Anią, poznać Kasię i wiele innych fascynujących osób. Osób, które żyją, robiąc to, co ich pasjonuje. Z niecierpliwością czekam na zdjęcia, które robiła bardzo radosna i twórcza dusza Olga Diana Jasińska.

Food & Health Conference - Relacja

Konferencja była zorganizowana bardzo profesjonalnie. Ania była bardzo zapracowana, a mimo to znalazła chwilę, żeby porozmawiać z każdym z partnerów i zrobić sobie przysłowiowego selfika.

Food & Health Conference - Relacja

Oczywiście nie odbyło się bez potknięć, ale to nieuniknione przy organizowaniu tak dużej imprezy. Zazwyczaj zawodzi czynnik ludzki i tak było i tym razem. Ania bardzo chciała, żeby ten event był dostępny dla osób niepełnosprawnych i zrobiła wszystko, żeby tak było. Niestety osoby niepełnosprawne ruchowo nie dopisały, było ich dosłownie kilka.  Pisałyśmy emaile, dzwoniłam do organizacji pozarządowych, zachęcałam znajomych. Niestety frekwencja była znikoma do wkładu, jaki włożyłyśmy w zaproszenie ludzi z tego środowiska.

Food & Health Conference - Relacja

To była pierwsza z serii konferencji. Ania już zapowiedziała, że odbędą się kolejne edycje w innych miastach na terenie całej Polski. Oczywiście o ich terminach i miejscach, będę Cię informować.

Podsumowując – warto było przejechać te kilka setek kilometrów, żeby spędzić z Wami czas. 🙂

By | 2017-04-15T14:29:11+00:00 Kwiecień 15th, 2017|Punkt widzenia na:, Wydarzenia|49 komentarzy

About the Author:

Wyobraź sobie kobietę o zaraźliwym uśmiechu i roześmianych oczach, jej rude, długie włosy powiewają na wietrze i niesfornie spadają na twarz. Kobietę dojrzałą na tyle, że wie czego oczekuje od życia, ma jasno ustalone cele, ustabilizowaną pozycję, pracę, dom, ale na tyle dziewczęcą, że wciąż poszukuje nowych inspiracji, zainteresowań, nadal z ciekawością dziecka obserwuje świat i ludzi, a to co widzi i co ją fascynuje opisuje na blogu. Cześć to ja Zaniczka - miło Cię poznać.